Dom w Tatrach laureatem nagrody European Property Awards 2017

Dom w Tatrach

Zlokalizowany na zboczu Gubałówki „Dom w Tatrach” zdobył w plebiscycie European Property Awards 2017 tytuł najlepszego budynku jednorodzinnego z Polski.

International Property Awards określana mianem Oskarów branży nieruchomości, od przeszło dekady wyszukuje i nagradza najciekawsze pracownie i najlepsze realizacje architektoniczne z całego świata. Tylko w ubiegłym roku w tym prestiżowym plebiscycie uczestniczyło 119 krajów z projektami, których łączna wartość przekraczała 30 bilionów funtów brytyjskich.

Z roku na rok, w gronie największych pracowniami architektonicznych świata, naprzeciw projektów, które lądują następnie na okładkach zagranicznych magazynów, znaleźć można coraz więcej pracowni z naszego kraju. Już sama nominacja jest powodem do zadowolenia, świadczy bowiem o tym, że zagraniczni obserwatorzy z uwagą i zainteresowaniem śledzą to, co dzieje się na naszym podwórku.

W tym roku w zaszczytnym gronie trzech – najciekawszych pracowni z Polski – nominowanych i zgłoszonych do europejskiej edycji plebiscytu w kategorii domy i rezydencje jednorodzinne, zakwalifikowane zostało biuro Karpiel Steindel z Zakopanego z projektem (nagradzanego już wcześniej tytułem najlepszego domu w Małopolscena) Domu w Tatrach. Ostatecznie międzynarodowe jury zdecydowało o uhonorowaniu domu zlokalizowanego na zboczach Gubałówki mianem najlepszego budynku jednorodzinnego z Polski European Property Awards 2017.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nasz projekt został zauważony i doceniony przez zagranicznych krytyków. To dla nas ważny a zarazem miły sygnał, że to co robimy osiąga najwyższy poziom zarówno projektowy jak i realizacyjny – komentuje architekt Marcin Steindel.

– Dla mnie osobiście jest to bardzo ważna nagroda, zależy mi bowiem, żeby architektura Podhala przedostawała się do świadomości odbiorców na całym świecie, żeby stawała się coraz bardziej rozpoznawalna i doceniana, podobnie jak architektura regionalna Alp Francuskich, Szwajcarskich czy Południowego Tyrolu. Odbieram to nie tyle jako sukces nasz, jako biura architektonicznego, ale jako sukces całego regionu Podhala – podkreśla Jan Karpiel Bułecka junior.

Zaha Hadid Zakopane
Źródło: Biuro Architektoniczne Karpiel i Steindel

Główną ideą nagrodzonego projektu było opracowanie budynku z wykorzystaniem największego waloru działki – widoku na panoramę Tatr. W ten sposób powstał zamysł całkowicie przeszklonej ściany. Do jej zrealizowania wykorzystano największe dostępne tafle szklane, projektując elementy konstrukcyjne okien tak, aby po rozsunięciu zanikały z pola widzenia.

Otwarcie wnętrza na południową stronę uzyskano właśnie poprzez umożliwienie swobodnego rozsuwania szklanych płaszczyzn. Ich skrzydła zamontowano na specjalnych szynach, zlicowanych z poziomem podłóg. Efekt potęguje sposób w jaki chowane jest jedna z tafli między ścianę zewnętrzną a pokrycie elewacyjne.

Nie pominięto przy tym również elementów charakterystycznych dla zabudowy wsi podhalańskiej – typowego dachu półszczytowego, rzutu na bazie prostokąta oraz okapów z drewnianą podbitką.

 

Dom w Tatrach laureatem nagrody European Property Awards 2017
Dom w Tatrach laureatem nagrody European Property Awards 2017
dom w tatrach
dom w tatrach
dom w tatrach
dom w tatrach
dom w tatrach
dom w tatrach
dom w tatrach

W poprzednich latach wśród nagrodzonych i uczestników znaleźli się m.in. Nizio Design International, Hola Design, Pracownia Sipinscy, Ghelamco Poland, Zlota 44, Ingarden & Ewy Architekci, Konior Studio, Decoroom, Alco Investments, Hermanowicz Rewski Architekci, Colliers, Hines, Skanska Property Poland, WXCA.

Spośród zwycięzców z poszczególnych krajów wyłoniony zostanie laureat nagrody Grand Prix, którego poznamy już 26 października podczas uroczystej gali finałowej w Lancaster Hotel w Londynie.

Magdaleną Federowicz-Boule

Magdalena Federowicz-Boule [Tremend] o projektowaniu i inspiracjach w architekturze

15-lecie Nizio Design | od 22.09 wystawa twórcy ekspozycji Muzeum POLIN i Muzeum Powstania Warszawskiego

15-lecie Nizio Design | od 22.09 wystawa twórcy ekspozycji Muzeum POLIN i Muzeum Powstania Warszawskiego