UAU, to jest design!

UAU, to jest design!

Nie wszystkie przedmioty muszą nam służyć – część istnieje po to, by wywoływać uśmiech. Projektanci z UAU project świetnie to rozumieją, dlatego użytkowość designu traktują z przymrużeniem oka.

Portfolio UAU project jest pełne niespodzianek i sprzeczności, zaczynając od typu prac po użyte materiały. Studio zostało założone w 2011 roku przez Justynę Fałdzińską i Miłosza Dąbrowskiego, absolwentów warszawskiej ASP, a jego specjalnością jest druk 3D. Mimo to w jego portfolio znajdziemy również drobiazgi z porcelany,  szkła i drewna. Obok projektów typowo praktycznych, takich jak lampa czy stołek, UAU oferuj zestaw relaksujących „bączków” i nakładki na korki z wina, które zamieniają je w zwierzątka.

Najbardziej utytułowanym projektem duetu jest stołek „Bunny”, przypominający łapki królika. Mebel zdobył nagrodę MustHave podczas Łodź Design Festiwal w 2014 roku. Stołeczek został wykonany ze sklejki przy zastosowaniu tradycyjnej techniki gięcia, dzięki czemu łatwo go wyprodukować. Króliczek jest oferowany w kilku kolorach, od minimalistycznej czerni, bieli i szarość przez barwę drewna po pastele.

bunny

Projektem z zupełnie innej beczki jest GROWW, czyli minimalistyczna, domowa szklarnia, której elementy można wydrukować na drukarce 3D. Jedyną częścią, której nie stworzymy samodzielnie, jest szklana „kopułka”, czyli słoik o średnicy gwinta wynoszącej 82 mm. Wielkość jest standardowa, więc znalezienie go nie powinno sprawić większych problemów.

UAU, to jest design!

Gdy wydrukujemy szklarnie, trzeba napełnić ją ziemią, dodać nasiona, podlać i zamknąć,a następnie czekać, aż roślina wykiełkuje. Od czasu do czasu trzeba oczywiście zajrzeć pod kopułę i sprawdzić, czy nie trzeba dolać wody.

W zielony trend wpisuje się też Viking, czyli niewielka, ceramiczna konewka inspirowana dawnymi wojami. Postawiona wśród roślin wygląda jak rzeźba urozmaicająca kompozycję.

wiking

Kolejnym projektem UAU z cyklu „zrób to sam z pomocą drukarki 3D” jest lampa SMF.01. Projektanci wykonali projekt klosza, który trzeba połączyć z przewodem, żarówką i podstawą.

lampa

Skołatane nerwy ukoją bączki…

bączki

…a uśmiech na twarzy przywrócą korkowe zwierzaki, których mordki i nóżki można wydrukować samodzielnie, korzystając z darmowych wzorów.

korkowe zwierzaki

Na koniec akcent patriotyczny, czyli talerz na śledzika wykonany z ceramiki.

śledzik

Większość wzorów to projekty DIY, które za pomocą wydruków 3D możemy stworzyć sami. Wzory można pobrać ze strony za 6 euro lub więcej, jeśli uznamy to za stosowne. Aktualnie w sprzedaży znajdują się GROWW, zestaw bączków oraz lampa SMF.01.

HUGBAG - tradycyjne rękodzieło do nowoczesnych technologii

HUGBAG – tradycyjne rękodzieło do nowoczesnych technologii

impregnat koloryzujący

Jak zastosować impregnat koloryzujący do kostki brukowej?