[g1_lead]
Projekt taboretu jest inspirowany grzbietem jeża. Powstał z 81 sosnowych listewek, połączonych kołkami. Stołek mimo nietypowej konstrukcji jest bardzo wygodny. Waży ok. 7 kg. Poprzez pionowe ułożenie listewek stołek jest bardzo wytrzymały. Jeż jednocześnie może pełnić funkcję stojaka na parasole.
[/g1_lead]
Paulina Krupa: Jak i kiedy zrodziła się Twoja pasja do projektowania?
Kamila Sęk: Pasja do projektowania jeśli można to tak nazwać towarzyszyła mi już od najmłodszych lat, zawsze lubiłam coś tworzyć, szczególnie „coś z niczego” coś co by miało swoją funkcję. Rysowałam, wyklejałam, składałam z papieru, szyłam, zabierałam się za wszystko co dały radę przetworzyć moje ręce. To zamiłowanie do wszelkich sztuk plastycznych zaowocowało u mnie później wyborem szkoły – Liceum Plastycznego w Jarosławiu, dalej już się potoczyło jak z górki. Studia licencjackie ukończyłam na kierunku Architektury Wnętrz na Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, obecnie jestem na 2 roku studiów magisterskich na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku Kształtowanie przestrzeni i design.
PK: Twój projekt jest bardzo charakterystyczny – dynamiczny, geometryczny, silny w swojej prostocie. Możesz o nim opowiedzieć?
KS: To prawda „hedgehog” jest jedyny w swoim rodzaju. Pomysł na projekt zrodził się na studiach (I stopień) , kiedy mieliśmy za zadanie zaprojektować i wykonać mebel – siedzisko. Profesor jedynie określił materiał jaki możemy używać, mianowicie była to listewka o przekroju 2 x 2cm. Można powiedzieć że narzucony materiał trochę pomógł ukształtować ten projekt. Postanowiłam podejść do tego zadania w niekonwencjonalny sposób. Hedgehog jest to stołek, taboret złożony z 81 sosnowych listewek o wymiarach 2 x 2 x 40 cm połączonych ze sobą kołkiem stolarskim. Waży nieco ponad 7kg Ułożenie wachlarzowe listewek przypomina kolce jeża – stąd też jego angielska nazwa.
PK: Czy jest jakaś osoba (bądź osoby), która miała na Ciebie wpływ i w dużej mierze ukształtowała Cię jako projektanta?
KS: Myślę, że nie ma konkretnie jednej osoby która miałaby wpływ na to co robię. W dużej mierze przyczynili się do tego wykładowcy na studiach pierwszego stopnia, jak i na tych które w chwili obecnej kontynuuje. Także mój chłopak, który studiuje na kierunku artystycznym mnie inspiruje i jako pierwszy udziela korekt do moich projektów. Za co mu bardzo dziękuje, bo ciągle mnie motywuje do pracy. Cały czas staram się pracować nad sobą i doskonalić projekty jakie mi siedzą w głowie. Mam nadzieje, że nie skończy się tylko na tym stołku, ponieważ mam zamiar dalej rozwijać projekt” hedgehog”.
Kamila Sęk, jest absolwentką wydziału Architektury Wnętrz PWSW w Przemyślu. Zajmuję się projektowaniem form użytkowych, wzornictwem przemysłowym , projektowaniem mebli i projektowaniem wnętrz i przestrzeni. Interesuje się historią sztuki i architekturą.
https://www.behance.net/gallery/28868313/Hedgehog-stool