w , ,

Sypialnia dla alergika – jak ją urządzić?

sypialnia dla alergika
sypialnia dla alergika

Alergicy na co dzień muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest takie urządzenie wnętrz, by uniknąć wiecznie zapchanego nosa, łzawiących oczu i innych dokuczliwych objawów. Jaka w takim razie powinna być idealna sypialnia dla alergika? Poznaj praktyczne porady.

Czy tuż po wstaniu z łóżka masz zapchany nos? Jeśli tak możesz być uczulony na roztocza kurzu domowego, których najwięcej jest w łóżku. Aby pozbyć się zapchanego i cieknącego nosa czy łzawiących oczu wyeliminuj alergeny ze swojej sypialni.

Roztocza kurzu domowego

To malutkie pajęczaki:

  • są tak małe, że nie można zobaczyć ich gołym okiem,
  • występują w licznych stadach,
  • są siedliskiem alergenów prowokujących nasz układ odporności do reakcji, która jest nieproporcjonalnie gwałtowna w stosunku do zagrożenia.

Alergia na kurz – jakie są objawy?

Na roztocza kurzu domowego uczulona jest co czwarta osoba, której codziennie może dokuczać:

  • stale zapchany albo cieknący nos (alergiczny nieżyt nosa),
  • łzawiące oczy,
  • objawy astmy (duszności, świszczący oddech).

Najwięcej w łóżku

Roztocza żywią się złuszczonym, ludzkim naskórkiem. Dlatego mimo, iż występują w każdym zakątku domu to najwięcej jest ich tam, gdzie znajduje się najwięcej naskórka. A najwięcej jest go w łóżku. Z tego powodu najbardziej zapchany nos mamy zwykle tuż po przebudzeniu.

Sypialnia dla alergika – o czym musisz pamiętać?

Jeśli chcesz, aby Twoja sypialnia była przyjazna i bezpieczna nie zapominaj o:

1. Wilgotności powietrza

Jeśli w pomieszczeniu wilgotność jest zbyt wysoka – rośnie ryzyko powstawania pleśni, grzybów czy roztoczy (populacja roztoczy błyskawicznie zwiększa się przy wzroście wilgotności do poziomu pow. 70). Z kolei zbyt suche powietrze sprawia, że unosi się w nim mnóstwo kurzu, pyłu i drobnoustrojów, które mogą powodować kaszel, katar i reakcje alergiczne.

Dlatego jeśli chcesz zmniejszyć ilość alergenów w swojej sypialni utrzymuj wilgotność w niej na optymalnym poziomie 40-60%.

2. Temperaturze

Alergia na roztocza kurzu domowego jest szczególnie dotkliwa w sezonie zimowym, kiedy temperatura spada i korzystamy z ogrzewania. Dlatego, jeśli jesteś alergikiem pomyśl o grzejniku z:

  1. Niskotemperaturowym elementem grzewczym (nie powoduje spalania kurzu i innych zanieczyszczeń, ani nie wysusza nadmiernie powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu).
  2. Systemem ASP, który eliminuje zjawisko cyrkulacji kurzu w ogrzewanym pomieszczeniu oraz jego osiadanie w bezpośrednim otoczeniu urządzenia.

sypialnia dla alergika

Sen jest najważniejszym obok trybu życia i odżywiania czynnikiem, który wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego zadbaj o nawilżone i czyste powietrze, a także odpowiednią temperaturę w sypialni.


  1. Moda na lato 2022
  2. Designerskie dodatki do kuchni i łazienki
  3. Zasady projektowania salonu – 5 kwestii, o których musisz pamiętać

 

projekt Modeko.Studio

Prawdziwa oaza w centrum miasta, czyli projekt domu od Modeko.Studio

fotel wielozadaniowy

Fotel idealny, czyli wielozadaniowy – nowy, niezwykły projekt dla marki Nobonobo