Kolekcjonując komiksy trzeba nie tylko kupować, ale i wiedzieć jak to robić, aby nie stracić zbyt wiele oraz tworzyć swoje prywatne zbiory, we w pełni ekonomiczny sposób. Prawdziwy fan nie przegapi premiery, a jeśli jego pasja rozwinęła się w trakcie trwania serii, to nie omieszka również zapoznać się z wcześniejszymi zeszytami. Z czasem nauczy się radzić sobie w tym świecie, który choć bardzo atrakcyjny, ciągle jest jeszcze niszowym hobby w naszym kraju. Każdy z nas oczywiście miał kiedyś w ręku komiks, lecz nie każdy pokochał takie przedstawienie historii, woląc np. pełnoprawną literaturę, czy też skłaniając się w kierunku kinematografii.
Entuzjaści gatunku nie wyróżniają się, a i oferta do nich skierowana bywa często niezwykle uboga, co skutecznie zniechęca innych, potencjalnych zainteresowanych do kupna zeszytów z historiami obrazkowymi – co innego w USA, gdzie konwenty fanów są na porządku dziennym. Jak więc odnaleźć się w tym świecie i szukać szczęścia na własna rękę i za uczciwą cenę?
Sklepy internetowe
Najłatwiejszym sposobem jest znalezienie sklepu internetowego, który będzie dobrze zaopatrzony w interesujący nas tytuł lub gatunek komiksów, ale i będzie miał przystępne ceny. Często można wśród takich sklepów znaleźć również te, które maja opcję odbioru osobistego w naszym mieście więc warto poświęcić na to kilka minut, nim podejmiemy ostateczna decyzję sugerując się jedynie ceną. W przypadku takich sprzedawców warto się również zorientować, czy:
– mają dobrą opinię na portalach zajmujących się zbieraniem tego typu danych i wniosków od konsumentów.
– oferują różnorodną formę wysyłki w sprawiedliwej cenie,
– nie wymagają rejestracji w sklepie (ta opcja zawsze powinna być dla chętnych),
– pozwalają na płatność przy odbiorze zamówienia.
Księgarnie stacjonarne
Jak już wspomnieliśmy powyżej, sklepy stacjonarne, w których ofercie możemy znaleźć komiksy, bardzo często zajmują się również dystrybucja przez Internet. Kanał ten pozwala im na znaczne zwiększenie zasięgu, a tym samym również sprzedaży, co stanowi plus i dla sprzedawcy i dla klienta. W każdym mieście znajdzie się przynajmniej jeden taki sklep, który pozwala złożyć zamówienie w sieci, a potem w drodze ze szkoły lub pracy odebrać zarezerwowane zeszyty i opłacić ich koszt. Jednak im mniejsze miasto tym opcja ta jest uboższa, a cennik mniej atrakcyjny. O ile nie znamy więc sprzedawcy, nie mamy tu co liczyć na jakikolwiek rabat. Księgarnie stacjonarne nie są też tak dobrze zaopatrzone jak te w Sieci, gdyż ogranicza je przestrzeń, a ta bywa dość mała i z zaledwie jednym regałem i paroma najpopularniejszymi tytułami, podczas gdy magazyny internetowego sprzedawcy mogą zaopatrzyć naszą kolekcję w dużo więcej i bardziej oryginalnych serii komiksów.
Społeczność kolekcjonerów
Konkluzją końcową w tym temacie może być jedynie jeden fakt. Jeśli poważnie myślisz o kolekcjonowaniu lub kupnie komiksów, aby np. zainteresować ich światem swoje dziecko, to najbardziej racjonalnym wyjściem jest zawsze Internet. W przypadku społeczności fanów komiksów można dzięki niemu przeglądać aukcje, fora, grupy, gdzie ludzie wymieniają się numerami jakiejś serii, czy sprzedają swoje kolekcje, a także poznać wiele osób, które posiadają podobne zainteresowania i mogą nam doradzić w sprawie wyboru. Zawsze jednak warto liczyć na grono swoich przyjaciół – jeśli podzielają naszą pasję, to na pewno pożyczą nam swoje komiksy lub przynajmniej nakierują na właściwy sklep, w którym zaopatrują swoje zbiory.
Portal Świat-Komiksów.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.