Kredens babci czy własnoręcznie wykonana przez dziadka weranda, wszystkie te elementy mają wspólny mianownik- są wykonane z drewna. Poza wartością materialną mają także wartość sentymentalną, dlatego warto je odnowić.
Ulubione meble
Każdy otacza się meblami czy przedmiotami, które bardzo lubi i chciałby chronić, żeby przez następne lata cieszyły swoim wyglądem jego oraz następne pokolenia. Drewno od wieków uważane było za świetny, stosunkowo tani, a do tego elegancki materiał budowlany. Niestety, posiada ono swoje minusy, ponieważ ulega łatwo zniszczeniu. Dlatego, żeby cieszyć się ulubionym stołem czy fotelem przez długie lata należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu go przed warunkami atmosferycznymi, chemicznymi albo mechanicznymi.
Renowacja mebli
Jeżeli podczas sprzątania strychu uda się trafić na przykład na stół prababci można spróbować przywrócić mu dawną świetność. Do dyspozycji pozostają dwa sposoby- albo zatrudnienie fachowca, który z pewnością sporo policzy sobie za wykonaną pracę, albo samodzielnie podjąć się renowacji mebli i przy odrobinie wysiłku osiągnąć doskonały efekt. Z pewnością w zachowaniu naturalnego stanu drewna, pomocne będą specjalne produkty, poprawiające jego wygląd i głównie zwiększające wymaganą odporność. Podstawowym warunkiem jest dobranie właściwych preparatów do mebli, które mają być poddane renowacji. Dobór właściwego preparatu należy uzależnić od gatunku drewna, które zazwyczaj różni się twardością lub chłonnością.
Powierzchnia
Renowacja mebli drewnianych dotyczy kilku stosunkowo łatwych zabiegów, mających wielki wpływ na efekt końcowy. Najistotniejsze jest jednak właściwe przygotowanie podłoża. Pierwszym krokiem powinno być usunięcie łuszczących się, starych powłok, a także górnej warstwy zszarzałego drewna. W tym wypadku świetnie nadaje się papier o różnych rodzajach granulacji, który jest z jednej strony niedrogi, a jednocześnie umożliwiający dokładne osiągnięcie potrzebnego efektu. W przypadku mebli drewnianych ogrodowych, trzymanych na zewnątrz warto użyć papieru o granulacji 120, natomiast do mebli drewnianych trzymanych w domu należy w pierwszej kolejności użyć papieru o granulacji 180 a następnie 220. Następnie, bardzo ważnym etapem jest dokładnie odpylenie wyszlifowanej powierzchni, na przykład przy pomocy wilgotnej ściereczki. Wtedy z powodzeniem można przejść do kolejnego etapu, czyli nakładania nowej powłoki. W tym wypadku można użyć lakieru, bejcy czy lakierobejcy. Wszystkie te preparaty świetnie pomogą uzyskać wymagany kolor drewna, a także zabezpieczą dane meble drewniane na wiele lat.
Meble drewniane jak nowe
Pierwszym, najważniejszym sposobem na renowację starych mebli drewnianych znajdujących się wewnątrz domu lub mieszkania jest tak zwane malowanie kryjące, świetnie sprawdzające się przypadku mebli.
Wystarczy nanieść dwie lub trzy warstwy odpowiedniej emalii, żeby zobaczyć różnice między starą, a nową odsłoną mebla. Warto także powierzchnie, które narażone są na nadmierne ścieranie czyli na przykład blaty stołów, pokryć dodatkową warstwą lub podkładem do mebli drewnianych, w celu zachowania blasku i intensywnego koloru na wiele lat.
Słoje
Warto jeszcze zwrócić uwagę na inną metodą renowacji mebli drewnianych, która polega na malowaniu drewna farbami kolorowymi, z uwzględnieniem rysunku słojów. Jest to niezwykle istotne, bowiem dla sporej grupy osób, to właśnie wyraźnie zarysowane słoje w meblach z drewna stanowią ich charakterystyczny element i są warte każdej ceny. Intensywny blask, starym meblom z drewna można przywrócić także poprzez malowanie ich z widocznymi słojami drewna lakierem bezbarwnym. Oferta na rynku takich lakierów jest niezwykle duża, dlatego wybrać należy przede wszystkim lakier szybkoschnący, co przyspieszy prace renowacyjne, a także lakier dobrej jakość, po to, aby wystarczyły jedynie dwie jego warstwy.
Farby kredowe
Moda na samodzielną renowację mebli powoduje, ze staje się ona coraz łatwiejsza, a producenci wymyślają coraz to nowe rozwiązania, żeby szybko i łatwo można było odnowić meble drewniane. W związku z tym ostatnio na rynku pojawiły się farby kredowe, które nie potrzebują uprzedniego usuwania starych warstw oraz przygotowywania powierzchni mebla ponownego malowania. Wystarczy bowiem jedynie je oczyścić oraz odtłuścić, a następnie malować. Farba kredowa składa się z wody oraz naturalnych składników- kredy. Farba ta jest niezwykle wydajna, doskonale chwyta powierzchnię, mocno kryje, a także bardzo szybko schnie. Co więcej, jest stosunkowo niedroga, w związku z tym coraz więcej osób przekonuje się do tego typu renowacji mebli drewnianych.
Meble na lata
Własna renowacja mebli nie jest skomplikowana, a samodzielnie odnowiona komoda, stół lub ławka w ogrodzie na pewno będą jeszcze bardziej cenne oraz wartościowe. Właściwie dobrane produkty zapewnią, że babciny kredens lub stół na tarasie będą mogły urzekać jeszcze wiele następnych pokoleń swoim pierwotnym oraz naturalnym pięknem, a duma z samodzielnej renowacji będzie rozpierała każdego właściciela.
Autor artykułu: Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór produktów wykonanych z drewna, min. drewniane meble ogrodowe: ogrodolandia.pl/drewniane-meble-ogrodowe |