„Polski design” z Syreną Sport na znaczku pocztowym

syrena sport

Poczta Polska wprowadza 30 grudnia do obiegu znaczek „Polski design”. Emisja pokazuje legendarny projekt samochodu osobowego Syrena Sport, stworzony przez Cezarego Nawrota w 1959 roku dla warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych. Znaczek jest zapowiedzą serii poświęconej polskiej myśli twórczej, związanej z wzornictwem przemysłowym, pod ogólną nazwą „Polski design”.

Znaczek autorstwa artystki plastyk Marzanny Dąbrowskiej przedstawia projekt samochodu marki Syrena Sport, stworzony w dziale głównego konstruktora FSO pod koniec lat pięćdziesiątych. Autorka znaczka wykorzystała do niego, a także oprawy jego bloku, wizualizację 3D, przygotowaną przez Marcina Możejkę i Artura Markowskiego (z Fundacji im. Cezarego Nawrota) wykonaną na podstawie oryginalnych rysunków technicznych projektanta samochodu. Na oprawie bloku przedstawiono również zdjęcie archiwalne prof. Cezarego Nawrota.

„Polski design" z Syreną Sport na znaczku pocztowym

Cezary Nawrot narysował Syrenę Sport, której wygląd przyprawiał o szybsze bicie serca niejednego miłośnika motoryzacji. Wieść dotarła nawet za granicę. Jeden z włoskich dzienników widział w polskiej konstrukcji „najbardziej nowoczesny, elegancki i sportowy produkt z branży motoryzacyjnej powstały za żelazną kurtyną”. Syrena Sport stała się w tamtym czasie symbolem wolności twórczej, jak też umiejętności polskich projektantów, którzy w trudnych warunkach potrafili stworzyć projekt porównywalny dzisiaj z najlepszymi wzorami włoskimi (Alfa Romeo, Lancia), niemieckimi (Porsche) i angielskimi (Morgan).

Samochód został wyprodukowany jako działający prototyp i FSO była przygotowana do podjęcia jego seryjnej produkcji, jednak o jej losach zadecydowały względy polityczne. Projekt Cezarego Nawrota, choć w produkcji seryjnej nie przekraczający znacząco kosztów produkcji klasycznego modelu „Syrenki”, był przez ówczesne władze widziany jako propaganda konsumpcjonizmu, a więc najbardziej wówczas krytykowanego modelu społecznego.

O zniszczeniu prototypu Syreny Sport zdecydował osobiście ówczesny premier Józef Cyrankiewicz.

Podążaj z nami szlakiem dolnośląskich legend i rzemiosła. Zainspiruj się!

Podążaj z nami szlakiem dolnośląskich legend i rzemiosła. Zainspiruj się!

Renowacja - meble na zawsze!

Renowacja – meble na zawsze!