Projekt ETNO.

Projekt ETNO.

[g1_lead]

Fotograf Ula Kóska i wizażystka Beata Bojda pokazują, że każdy słowiański kraj ma swoje ludowe tradycje. Wieńce i kwiaty odgrywały ważną rolę w ludowych ceremoniach religijnych i świeckich, takich jak: małżeństwo, pochówek, festiwale czy Wielkanoc.

[/g1_lead]

Wieńce na zdjęciach zostały wykonane według polskich, tradycyjnych metod. Wiąże się to ze skręcaniem papieru specjalną metodą, a technika ta pochodzi z polskiego obszaru ,,Opoczno” w samym sercu kraju. Fotografie zostały wyróżnione przez redakcję włoskiej edycji magazynu Vogue oraz w londyńskiej The Brick Lane Gallery w ramach wystawy ,,Photography now”.

,,Już wcześniej wykorzystywałam twórczość ludową do moich projektów – były to koniakowskie koronki. Tym razem zainspirowały mnie papierowe pająki wiszące w skansenie moich przyjaciół w Wincentynowie koło Opoczna. Najpierw były rysunki, wybór kolorystyki, formy i spotkania z Edytą Moczek, która wykonała je dla mnie. Potem szukanie odpowiednich ubiorów, tkanin, biżuterii, pomysłów na makijaż i całość, tak, by wszystko stanowiło jedność, ale zarazem było różnorodne. Był to dla mnie piękny czas, bo spędziłam go wśród cudnych i wrażliwych na piękno sztuki ludowej ludzi” – mówi w jednym z wywiadów Beata Bojda.

etno1

etno3

etno2

etno6

Foto: Ula Kóska
Koncept, makijaż i stylizacja: Beata Bojda
Modelki: Joanna Orzechowska i Oliwka/United For Models
https://vintouch.org
https://www.facebook.com/beata.pachnidlo/
http://www.ulakoska.com

Moda według Kamili Gawrońskiej- Kasperskiej

Moda według Kamili Gawrońskiej- Kasperskiej

Marcin Kempski fotografem roku ELLE

Marcin Kempski fotografem roku ELLE