Jak zagospodarować skosy poddasza

skosy poddasza

Bardzo często nie mamy pomysłu, jak wykorzystać puste przestrzenie w naszym domu. Jednym z takich miejsc jest poddasze. Najczęściej służy nam za suszarnie lub składowisko niepotrzebnych rzeczy. Jednak wcale nie musi tak być. 

Jest wiele inspirujących pomysłów na to, jak w ciekawy sposób uczynić z poddasza miejsce praktyczne i funkcjonalne. Wystarczy tylko wcześniej zastanowić się, jak chcielibyśmy zagospodarować miejsce pod skosami. 

Możemy wykorzystać je np. na pokój dla dziecka, miejsce do rekreacji lub małe domowe biuro. Najczęściej jest to pomieszczenie prywatne, do którego nie wpuszczamy wszystkich gości. Sam sposób wykorzystania skosów zależy od wymiarów sprzętów, jakie chcemy postawić przy ściankach kolankowych.

Wysokość tych ścianek ustala architekt projektujący dom. Jeśli mierzą do 70 cm, to poddasze można wykorzystać w celach gospodarczych, ale trzeba pamiętać, że ta wysokość nie gwarantuje, że wnętrze pod skosami uda się zagospodarować funkcjonalnie.

 skosy poddasza

Co najwyżej, można wykorzystać je jako schowek na rzadko używane rzeczy. 80-100 – ta wysokość gwarantuje, że pod skosem zmieści się łózko lub biurko, zależnie od potrzeby. 140-150 cm, ta wysokość pozwala już na swobodne zagospodarowanie przestrzeni. Wysokość 200-210 cm umożliwia urządzenie całego poddasza z dużą swobodą i praktycznie bez żadnych ograniczeń. Funkcjonalność przestrzeni pod skosami zależy więc od wysokości ścianek kolankowych i kąta nachylenia dachu. 

Sam układ konstrukcyjny i kształt dachu może także decydować o możliwych sposobach zagospodarowania wnętrza pod skosami. 

Jeśli poddasze chcemy wykorzystać do urządzenia sypialni, to musimy pamiętać, że materac łózka znajduje się na wysokości 35-40 cm. Minimalna przestrzeń, jaką powinniśmy zapewnić nad łóżkiem wynosi 90 cm.  Żeby móc swobodnie stanąć przy łóżku, to w połowie długości mebla pochyły sufit powinien znajdować się na wysokości 190 cm.

Jak zagospodarować skosy poddasza

Minimalna wysokość ścianki kolankowej w tym wypadku powinna wynieść od 70 do 90 cm. Jeśli chodzi o szafy, to do skosów najlepiej zdecydować się, na model, który będzie zrobiony na wymiar. Dzięki temu unikniemy problemu z dopasowaniem szafy do stopnia nachylenia skosu. 

Na poddaszach domów najrzadziej urządza się kuchnie. Jeśli planujemy pod skosem ustawianie szafek kuchennych, to ścianka kolankowa musi kończyć się przynajmniej na wysokości 110 cm. Na skosie istnieje możliwość zawieszenia także pojedynczych półek. 

Najłatwiej poddasze zaadaptować na garderobę, której wymiar dopasowuje się do kształtu pomieszczenia. Pod skosem możemy także zamontować drążek na wieszaki, pamiętając przy tym, że powinien on znaleźć się 90 cm nad podłogą. Wtedy mamy pewność, że nasze ubrania nie pogniotą się. 

Przy aranżacji wnętrza poddasza najlepiej sprawdzają się elementy niewysokie, które z łatwością można przestawiać. 


  1. Funkcjonalne meble dla nastolatka
  2. Meble dostosowane do obecnego stylu życia, czyli New Kollektion marki BoConcept
  3. Mieszkanie inspirowane egzotyką, czyli wakacyjna oaza na warszawskim Mokotowie
realizacja w styli vintage

Realizacja w stylu vintage od MM Architekci – ekologiczny, niepowtarzalny i urokliwy design

dom z widokiem na las

Dom z widokiem na las – realizacja pracowni Miśkiewicz Design