Realizacja w stylu vintage od MM Architekci – ekologiczny, niepowtarzalny i urokliwy design

realizacja w styli vintage
realizacja w styli vintage

Realizacja w stylu vintage to nie tylko nawiązanie do dawnych lat, ale nawet wykorzystanie mebli i sprzętów pochodzących z tamtych czasów. Pozwala to stworzyć niepowtarzalny klimat i to w dodatku w ekologiczny sposób!

Za co kochamy vintage?

Styl vintage słusznie cieszy się wielką popularnością. Jest ekologiczny, bo bazuje na rzeczach z odzysku oraz „ekonomiczny”, gdyż wciąż można znaleźć za przysłowiowe grosze „perełki” do renowacji. Poza tym nadaje wnętrzom indywidualny charakter, czego świetnym przykładem jest dom, w którym autentyczne sprzęty z lat 50. i 60. XX wieku tworzą razem ze współczesnymi urokliwą całość. Duża część wyposażenia pochodzi z salonów Dekorian Home. Za projekt oraz realizację wnętrza odpowiada Pracownia Projektowa MM Architekci Małgorzata Bacik i  Andrzej Bacik.

80m2 niepowtarzalnego stylu

Mieszkanie zajmuje dwie kondygnacje domu w zabudowie bliźniaczej. Para młodych ludzi ma tu do dyspozycji 40 metrów kwadratowych na parterze oraz 40 na piętrze. Dla dwojga osób taki metraż okazuje się całkowicie wystarczający – zwłaszcza, że rozkład wnętrza został zmodyfikowany przez pracownię MM Architekci, tak by lepiej odpowiadał potrzebom domowników.

Część ścian działowych usunięto lub przesunięto, kuchnię połączono z salonem, wybito dodatkowe okno, przerobiono schody, zmieniona została też lokalizacja łazienki na parterze. Dzięki tym manewrom wydzielono m.in. strefę jadalni i znalazło się też miejsce na schowek, do którego prowadzi nieoczywiste wejście poprzez komodę z ryflowanymi drzwiczkami.

Architekci wykorzystali praktycznie każdy zakamarek dostępnej przestrzeni. Na górze urządzili sypialnię, łazienkę, a dwa małe pomieszczenia połączyli w jedno większe, przeznaczone na bibliotekę. Na niezagospodarowanym jeszcze poddaszu, właściciele planują w przyszłości urządzić siłownię.

realizacja w styli vintage

Realizacja w stylu vintage

Jeśli chodzi o aranżację wnętrza, wytyczne właściciela odznaczały się godną podziwu prostotą, klarownością i zwięzłością: dom trzeba urządzić tak, „aby żona była zadowolona”. – Ja zaś chciałam połączyć „nowe ze starym” – wspomina pani domu. Inspirację stanowił zabytkowy kredens, będący rodzinną pamiątką. – Nie przepadam za nowoczesnymi wnętrzami, bo wydają mi się zimne – mówi dalej właścicielka. – Za to lubię stare meble, gdyż mają niesamowity klimat. Nie  myślałam jednak o żadnym konkretnym stylu, chciałam tylko, by wszystko grało. Zwróciła się o pomoc do zaprzyjaźnionej architektki Małgorzaty Bacik. Razem opracowały koncepcję eklektycznej aranżacji, w której główną rolę odgrywają meble vintage. W domu znalazły się więc oryginalne fotele Józefa Chierowskiego w nowej tapicerce oraz inne stylowe sprzęty kupione na aukcjach. – Zależało nam, by przedmioty, które mają dla właścicieli znaczenie emocjonalne, np. stare aparaty fotograficzne, stara maszyna do pisania, kredens po rodzinie, wszystkie otrzymały dobre, eksponowane miejsce – mówi architektka.

realizacja w styli vintage

„Starociom” towarzyszą przedmioty współczesne, w tym meble zaprojektowane na wymiar przez architektkę. Są to: zabudowa kuchenna, zabudowa biblioteki, szafy wnękowe, komoda pod schodami, szafka w toalecie na parterze i w łazience na piętrze, szafa z drzwiami lustrzanymi w sypialni oraz szafa w wiatrołapie. Oświetlenie również jest eklektyczne: nowoczesne, o minimalistycznej formie tubki i kinkiety AQForm z oferty Dekorian Home kontrastują ze staroświeckimi lampami wyszukanymi w Internecie. W domu dominuje biel ożywiona akcentami brązu, czerni oraz intensywniejszych barw.

Drewniane podłogi świetnie odnajdują się w każdym stylu, a szczególnie w vintage. W tym domu wykorzystano dębowe deski warstwowe firmy Boen, wykończone lakierem „Live Pure”. Kupione zostały w salonie Dekorian Home, podobnie jak płytki ceramiczne z których ułożona została posadzka w kuchni (Lafaenza), w wiatrołapie i w łazienkach (Apavisa). W łazience na piętrze blat marki Hoder, w który wpuszczono dwie umywalki (Villeroy&Boch), pochodzi z Dekorian Home.

Ściany mieszkania w większości pokryto zmywalną farbą marki Para, również dostępną w Dekorian Home. Część natomiast ozdobiono dekoracyjnymi tapetami, dostępnymi również we wspomnianej sieci salonów z wyposażeniem wnętrz.
I tak, w sypialni za zagłówkiem łóżka uwagę zwraca tapeta „Casadeco” z serii „Academie”, w korytarzu na piętrze króluje tapeta architektoniczna „Małpa i Chmury” (Cole&Son Procuratie con Vista 114/8016 Fornasetti).

realizacja w styli vintage

– Chodziło o to, by uzyskać wrażenie przytulności, a jednocześnie otwartej przestrzeni; żeby było jasno i wystrój odznaczał się indywidualnością – podsumowuje architektka.

– Uważam że efekt wyszedł super – przyznaje właścicielka. – Oboje z mężem uwielbiamy tu mieszkać, bo jest nie tylko ładnie ale i funkcjonalnie.

realizacja w styli vintage

Projekt wnętrza: Pracownia Projektowa MM Architekci Małgorzata Bacik, Andrzej Bacik

Zdjęcia i stylizacja: Anna Bacik


  1. Jak urządzić przytulne wnętrze? 7 propozycji na przytulne wnętrze
  2. Jak zaaranżować pokój, wykorzystując tapetę ścienną?
  3. Kawa na ławę, czyli czemu stolik kawowy to konieczność
współpraca z architektem

Na czym polega współpraca z architektem wnętrz?

skosy poddasza

Jak zagospodarować skosy poddasza