Designerskie lampy wiszące odmieniają wnętrze

designerskie lampy

Ogromne zróżnicowanie produktów branży oświetleniowej to niezła gratka dla architektów, projektantów wnętrz i inwestorów. Ci ostatni wystrojem swoich mieszkań coraz częściej zajmują się osobiście.

Pośród wielu różnych kategorii opraw oświetleniowych, mają do wyboru również odznaczające się niezwykłym designem lampy wiszące. Ich oryginalna stylistyka to duży atut dla osób, które pragną przebywać we wnętrzach nietuzinkowych i wyróżniających się na tle ogólnych, panujących w branży wnętrzarskiej trendów.

Lampy wiszące mogą być dla wnętrza tym, czym dla nas jest biżuteria. Zdobią je, dodają uroku i wpływają na jego postrzeganie. Oprócz tego powinny być też w pełni funkcjonalne i odpowiadać stylistyką całej aranżacji. Nie muszą być jednak zwyczajne, nudne, czy pozbawione odrobiny szaleństwa. Współczesne lampy wiszące cechuje niezwykłe bogactwo form, kształtów i materiałów. W przypadku niektórych zastosowany design potrafi zachwycać, a nawet zaskakiwać.

Niezwykłe formy opraw z kategorii lamp wiszących

Projektanci oświetlenia Lampy.it dowiedli już niejednokrotnie, że lampy wiszące mogą zadziwiać swoją formą. Na dowód tego warto wspomnieć oprawę Balloon, która z pewnością zachwyci najmłodszych; a także niezwykłą, gwarantującą spektakularną grę światła lampę wiszącą Birds. To jednak nie koniec nietuzinkowych lamp z tej kategorii. Tych, które zachwycają zastosowaną formą i odmieniają wnętrze, jest naprawdę wiele. Za sprawą lamp wiszących zwyczajne i niewyróżniające się niczym wnętrze może nabrać blasku, a dzięki zastosowaniu opraw o klasycznych kształtach zyskać spokojny, tradycyjny wygląd. Pole manewru jest tu bardzo duże i daje możliwość tworzenia przeróżnych aranżacji.

Liczy się nie tylko design

Designerskie lampy wiszące ze względu na swój niezwykły wygląd cieszą się ostatnio dużą popularnością. Nie wolno nam jednak zapominać, że we wnętrzu są przede wszystkim oświetleniem. Choć w aranżacjach często pełnią też funkcję dekoracyjną, to nadal powinny skutecznie odgrywać swą podstawową rolę i oświetlać przestrzeń, do której zostały wprowadzone. Niezależnie od tego, czy inwestor decyduje się na designerską i wyróżniającą się formą na tle innych opraw lampę, czy bardziej klasyczne rozwiązanie i montaż lampy o tradycyjnych kształtach, musi pamiętać o właściwym doborze oświetlenia do konkretnego miejsca.  

Funkcjonalność oświetlenia

Lampy wieszane nad stołem w jadalni powinny zostać dostosowane do wielkości i kształtu jego blatu. W przypadku blatów okrągłych zaleca się zwykle dużą lampę z pojedynczym źródłem światła albo wieloma niewielkimi zebranymi w jednym miejscu i zawieszonymi centralnie nad stołem. Podobne oświetlenie można zamontować nad stołem o kwadratowym blacie. Natomiast stoły prostokątne wymagają już lampy z kilkoma (przynajmniej dwa) równomiernie rozmieszczonymi źródłami światła, co pozwoli doświetlić całą powierzchnię blatu. Ważna jest również wysokość, na jakiej zostanie zawieszona lampa oraz sposób, w jakiś osłonięto źródło światła, by to nie wywoływało zjawiska olśnienia u osób siedzących przy stole.

Powyższy przykład doskonale obrazuje, jak ważna jest funkcjonalność oświetlenia. Praktyczne i przemyślane rozwiązania ułatwiają użytkowanie z wnętrza i usprawniają wykonywanie codziennych czynności. Dlatego oświetlenie do domu powinniśmy wybierać przede wszystkim pod kątem jego użyteczności, uwzględniając oczywiście również aspekt wizualny.

Wnętrze pełne blasku

Wiedząc już, że w wyborze oprawy nie powinno się pomijać jej funkcjonalności, możemy przeglądać szeroki asortyment designerskich lamp wiszących, które wyróżniają się nie tylko wyjątkowym wyglądem, ale również praktycznym podejściem do pełnionej funkcji. Wiele z nich to lampy niezwykle dekoracyjne, zachwycające i pełne blasku. W tym przypadku porównanie do biżuterii jest bardzo trafne. By zrozumieć jak bardzo, wystarczy spojrzeć na lampę wiszącą Acrylio XXL albo mieniącą się światłem lampę wiszącą 3D. Zgodnie z zamysłem producentów takie oprawy zachwycają zarówno wtedy, gdy włączymy źródło światła, jak i po jego wyłączeniu. Mogą stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza i nadawać mu elegancki, a nawet luksusowy wygląd.

Asymetria i futuryzm

Nie wszystkie oprawy musi wyróżniać pełen blasku dekoracyjny look. W przypadku niektórych modeli oryginalny i niezwykły design to wynik zastosowania nietypowych form i niekonwencjonalnych rozwiązań. Przyzwyczajeni już do klasycznych, regularnych kształtów z ciekawością spoglądamy na oprawy asymetryczne i wyróżniające się niecodzienną, często futurystyczną formą. W tym przypadku nie potrzeba przyciągającej oko gry światła. Dekoracyjna jest już sama forma lampy, która nadaje jej niezwykłego wyglądu. Doskonały przykład stanowią tu oprawy Waves LED, Quadratus, Olimp, Donut Pendant, czy Satellite LED. Ich montaż potrafi całkowicie odmienić wnętrze. Wprowadza do niego powiew świeżości i nowoczesności.

Designerskie lampy wiszące doskonałe odnajdują się we współczesnych aranżacjach wnętrz. Dobrze komponują się między innymi ze stylem nowoczesnym, choć łączone są również z innymi stylami. Często wybierane są właśnie ze względu na ich niezwykły wygląd, który podnosi atrakcyjność wnętrza i decyduje o jego charakterze.

hotel dla owadow

Projekt: OWADOM. Hotel dla owadów [wystawa pokonkursowa 13. edycji make me!]

Banany w Muzeum Narodowym w Warszawie

Banany w Muzeum Narodowym w Warszawie