Katarzyna Gemborys: szkło i kobiecość

Katarzyna Gemborys: szkło i kobiecość

Fotografie przedstawiające przedmioty szklane potrafią być niezwykle efektowne. Tak jest i tym razem. Współpraca utalentowanej projektantki szkła i biżuterii Katarzyny Gemborys i błyskotliwej fotograf Karoliny Skorek przyniosła owoc, jakim jest projekt Kobiecości (Femininities).

 

Ideą tej sesji zdjęciowej było pokazanie biżuterii na pięknych ciałach, ale w taki sposób, by nie odwrócić uwagi widza od szkła. Tak powstaje obraz kobiety kruchej, delikatnej i silnej równocześnie.

Projektantka prowadzi badania oscylujące między kobiecością, ciałem, szkłem a pojęciem biżuterii ekstremalnej. Poszukuje odpowiedzi na pytania o możliwości samego materiału, jakim jest szkło w wykorzystywanej przez nią technice (palnik gazowy), a jednocześnie obserwuje bariery, jakie stwarza ciało rozumiane jako medium. Twórczyni stara się uchwycić historie o ciele, postawach kobiet, o rolach im przypisanych.

1

3

4

5

6

Ekstremalna i unikatowa biżuteria została stworzona przy użyciu szkła laboratoryjnego i palnika gazowego. W całym procesie twórczym projektantka bada, w jakim stopniu możliwe jest manipulowanie tym materiałem.

Cała koncepcja była idealna dla Karoliny Skorek, której praca skupia się na pokazaniu kobiecego piękna. Głównym tematem jej twórczości jest kobieta i kobiecość. Karolina pokazać magię w każdej sytuacji i w każdej osobie, którą sfotografowała.

8

10

9

7

11

Katarzyna Gemborys jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta, pracowni prof. Z. Horbowego oraz prof. M. Dajewskiej. Obecnie jest doktorantką na wydziale Ceramiki i Szkła, kierunek Sztuka i Wzornictwo Szkła, pod opieką artystyczną prof. Barbary Zworskiej – Raziuk oraz asystentką w Pracowni Podstaw Projektowania na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa pod kierunkiem ad. Urszuli Smaza- Gralak. Brała udział w wielu wystawach i konkursach.

Photography: Karolina Skorek
Designer: Katarzyna Gemborys (www.behance.net/kat_gem)
HMUA: Olga Zięba
Models : Marta Majchrowska and el_xana

Magda Wasiczek i jej świat makro w obiektywie

Magda Wasiczek i jej świat makro w obiektywie

Nicponim: inspirację można znaleźć wszędzie [wywiad]

Nicponim: inspirację można znaleźć wszędzie [wywiad]