Nicponim: inspirację można znaleźć wszędzie [wywiad]

Nicponim: inspirację można znaleźć wszędzie [wywiad]

Niedawno zaprezentowaliśmy pracę diabelsko uzdolnionego ilustratora. Mowa o Piotrku Jabłońskim (pseudonim Nicponim). Dla odmiany dziś polecamy wywiad z designerem o przeszłości, inspiracjach i planach.

NPD: Twój pseudonim to czysty przypadek czy jednak wiąże się z nim jakaś historia?

Nicponim: Czysty przypadek. Kiedyś, na jakimś forum internetowym (prawdopodobnie graficznym), musiałem się zarejestrować, więc na poczekaniu wymyśliłem ten login i tak już zostało.

NPD: Jak to się stało, że ze street art.’u przeszedłeś na sztukę cyfrową? Co było wówczas największym wyzwaniem dla Ciebie?

Nicponim: Nawet nie tyle ze street art.’u, bo bylem wtedy bardzo młody, więc to bardziej było malowanie w moim małym rodzinnym miasteczku puchami po ścianach. W liceum znajomy polecił mi, by spróbować pomalować za pomocą tabletu graficznego oraz programów graficznych. I tak już ruszyło, co prawda powoli i mozolnie na początku tej przygody, ale sukcesywnie.

Co było największym wyzwaniem? Sama przesiadka z rysowania tradycyjnego na cyfrowe jest takim małym wyzwaniem. Oraz świadomość, że ludzie za pomocą tego urządzenia robią naprawdę niesamowite rzeczy. Na początku było trochę złości, ze nie wychodzi wszystko tak, jakbym chciał. Zresztą, to uczucie zostaje do dziś (śmiech).

NPD: Skąd czerpiesz inspiracje do tworzenia ilustracji? Masz może swojego ulubionego artystę na którym się wzorujesz?

Nicponim: Inspiracja leży wszędzie- wystarczy tylko poszukać, albo ruszyć głowę i po nią sięgnąć. Inspiracją może być otaczająca nas przestrzeń, jakaś ulotna chwila, której jesteśmy świadkiem. Fotografia, rzeźba, architektura, moda, design, prace artystów tradycyjnych i cyfrowych… Jest tego cała masa. Nie mam ulubionego artysty. Jest za to cała rzesza osób, którzy mnie inspirują. Ale ta lista jest naprawdę długa…

NPD: Jakie są Twoje plany? Postawiłeś sobie cel na ten rok?

Nicponim: Plany? Hmmm…Chyba czas poszukać trochę innej drogi, kierunku. Zmierzyć się z innym stylem? Cały czas mam też ochotę wrócić do technik tradycyjnych. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Na razie jest dziś 🙂

Więcej prac Piotra Jabłońskiego możecie zobaczyć tutaj:
www.behance.net/nicponim
jablonskipiotr.deviantart.com
www.inprnt.com/profile/nicponim/

Rozmawiała Paulina Krupa

Katarzyna Gemborys: szkło i kobiecość

Katarzyna Gemborys: szkło i kobiecość

Gigant w sercu Warszawy. Projekt nowego drapacza chmur

Gigant w sercu Warszawy. Projekt nowego drapacza chmur