Sztuka jest nie tylko formą wyrażania indywidualności, ale również kluczowym elementem w kształtowaniu przestrzeni, zarówno prywatnych jak i publicznych. To potwierdza rosnąca popularność i zainteresowanie wydarzeniami takimi jak festiwal ART in Architecture, którego najnowsza, piąta edycja, właśnie się rozpoczęła. Sztuka nie tylko zaspokaja potrzeby estetyczne i emocjonalne, ale także wpływa na jakość życia codziennego i organizację przestrzeni.
ART in Architecture festival to konkurs skierowany zarówno do artystów i architektów, jak i inwestorów, którzy nie wyobrażają sobie codziennego życia bez obcowania ze sztuką. Potrzeby użytkowników obiektów architektonicznych ulegają bowiem ciągłym zmianom. Poszukują oni już nie tylko funkcjonalności, jakości i wygody, ale chcą, aby przestrzeń, w której się znajdują, poruszała ich i inspirowała. Spragnieni są doświadczeń estetycznych, obcowania z pięknem i uczestnictwa. Źródłem poszukiwanych doświadczeń i przeżyć jest niewątpliwie sztuka, która jest w coraz większym stopniu obecna w architekturze światowej, nadając unikalny, rozpoznawalny charakter najbardziej popularnym obiektom, zarówno bryłom, jak i wnętrzom.
Odpowiedzią na te potrzeby jest właśnie ART in Architecture festival, którego celem jest zachęcenie inwestorów, architektów i architektów wnętrz do współpracy z artystami przy realizacji swoich projektów, poprzez promocję szerszego wprowadzenia sztuki do przestrzeni prywatnej, publicznej i do obiektów komercyjnych.
O jego renomie świadczą zaś nazwiska laureatów poprzednich edycji, jak choćby Przemo Łukasik z zespołem Medusa Group, Katarzyna Kuo-Stolarska z Kuoo Architects, Piotr Kalinowski Pracownia Mixd, czy Adam Pulwicki z pracowni PULVA. Kolejna, 5. już edycja cieszącego się coraz większą popularnością festiwalu właśnie wystartowała.
Prace konkursowe można zgłaszać za pomocą Formularza Konkursowego na stronie Festiwalu w pięciu kategoriach: mieszkanie/dom; przestrzeń publiczna; biuro; hotel; wystawa do dnia 8-go listopada 2023r.
Gala konkursowa, na której nastąpi ogłoszenie zwycięzców oraz uroczyste wręczenie Złotych Statuetek dla jego laureatów – inwestorów i architektów wyróżnionych projektów oraz wręczenie Specjalnych Wyróżnień dla artystów, których dzieła znalazły się w każdym z wyróżnionych projektów odbędzie się w ZACHĘCIE – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, przy Placu Małachowskiego 3 dnia 30 listopada 2023 r. o godzinie 12.00.
Prestiżowy charakter konkursu to jednak przede wszystkim znakomite jury, które pod przewodnictwem architekta Przemo Łukasika, wyłoni grono laureatów.
Sylwetki jurorów
Przemo Łukasik
Architekt, ukończył wydział architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował również w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji. Pracował w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie oraz paryskich biurach Jean Nouvel Architecture i Odile Decq / Benoit Cornette. W 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną medusagroup. Laureat Art in Architecture Festival 2020
w kategorii HOTEL.
Bartosz Haduch
Architekt, nauczyciel akademicki, publicysta, laureat licznych konkursów architektonicznych, nagród oraz stypendiów. Jest autorem wielu publikacji i książek. Po studiach i praktyce zawodowej w Holandii, Hiszpanii i Austrii rozpoczął działalność projektową w Krakowie. Od 2009 roku prowadzi grupę NArchitekTURA, którą w 2010r. magazyn Wallpaper za jedną z 30 najciekawszych młodych pracowni na świecie.
Aleksander Jankowski
Architekt wnętrz, od 2002 wraz z Agatą Opyrchał (absolwentką ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki) prowadzi autorską pracownię projektową JIO. Członek Zarządu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Specjalizacją jego pracowni są kompleksowe projekty wnętrz i architektury współczesnych rezydencji, domów i apartamentów.
Agnieszka Leszczyńska – Mieczkowska
Artysta, projektant, historyk sztuki, wystawiennik, absolwentka Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Sztuk Pięknych. Jako wykładowca akademicki stworzyła autorski program w dziedzinie projektowania specjalizacyjnego i sztuki w projektowaniu architektonicznym na Wydziałach Architektury i Architektury Wnętrz. Właścicielka Pracowni artystyczno-projektowej i Galerii Sztuki o Art in Architecture.
Weronika Libiszowska
Partnerka Zarządzająca w pracowni Boris Kudlička with Partners; architektka wnętrz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jej zawodowa relacja z Borisem Kudlicką rozpoczęła się w 2014 roku, kiedy dołączyła do zespołu, aby poprowadzić projekt Hotelu Raffles Europejski. Postrzega przekształcanie marzeń w rzeczywistość jako główne wyzwanie w procesie projektowania.
Krystyna Łuczak-Surówka
Historyczka i krytyczka designu. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki UJ. Wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Autorka wielu publikacji z zakresu historii i teorii designu. Kuratorka wystaw i jurorka w konkursach design 3D. Współtwórczyni polskiej marki VZÓR.
Maria Miland
Architekt wnętrz, wykładowca akademicki, współtwórca i koordynator ART in Architecture festival. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale architektury wnętrz. Zdobywała doświadczenie zawodowe w Warszawie i Barcelonie. Prowadzi własną pracownię projektową w Katowicach i działa jako Członek Stowarzyszenia Architektów Wnętrz SAW.
Ivo Nikic
Artysta wizualny. Jego twórczość obejmuje malarstwo, fotografię, instalacje, obiekty, video i akcje w przestrzeni miejskiej. Interesuje go pejzaż miejski, cielesność, muzyka, odpadki i estetyczne zgrzyty. Od 2001 roku współtworzy [razem z Piotrem Kopikiem i Karolem Radziszewskim] grupe szu szu. W 2006 roku był stypendystą Artist-In-Residence w Bernie w Szwajcarii.
Krzysztof Renes
Artysta rzeźbiarz. Twórca cykli rzeźbiarskich Universale, Penetracje Przestrzeni, Horyzonty Zdarzeń. Popularyzator nauki i sztuki. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby 2015r. oraz Socjologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2009r. Należy do trzeciego pokolenia rodziny rzeźbiarzy i rzemieślników tworzących w metalu. Wyróżniony pierwszą nagrodą w ART in Architecture festival 2022 w kategorii Przestrzeń Prywatna.
Marta Sękulska-Wrońska
Architekt, partner, CEO pracowni WXCA, Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP oraz Izby Architektów RP. Specjalizuje się w opracowywaniu złożonych projektów publicznych i komercyjnych z zakresu architektury, urbanistyki oraz architektury krajobrazu. Jest współautorką m.in. wielokrotnie nagradzanego Pawilonu Polski na Expo 2020 w Dubaju oraz powstającego w Warszawie kompleksu kulturalnego złożonego z Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego.
Marta Zielińska
Inwestor. Od 2016 roku członek zespołu odpowiadającego za przygotowanie udziału Polski w Wystawach Światowych. W ramach Programu promocji regionalnej zrealizowano podlaską wystawę czasową Xylopolis z obrazem Leona Tarasewicza, wyróżnioną w ramach IV edycji ART in Architecture festival 2022 w kategorii Wystawa wraz z realizacją Pawilonu Polski na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju. Obecnie pełni funkcję Zastępcy Dyrektora w Departamencie Expo Osaka, koordynując jednocześnie program promocji regionalnej oraz polskiej nauki na Expo 2025.
Oskar Zięta
Architekt, artysta, rzemieślnik i projektant procesów, założyciel Zieta Studio. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Posiada tytuł doktora Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu. Wykłada w School of Form SWPS. Jest autorem ikonicznego stołka PLOPP, a także licznych form użytkowych. Tworzy architektoniczne rzeźby zaprojektowane metodą parametryczną.
Dodatkowe informacje: https://artinarchitecturefestival.com