ART in Architecture festival: 5. edycja prestiżowego konkursu dla architektów, artystów i inwestorów

ART in Architecture festival

Sztuka jest nie tylko formą wyrażania indywidualności, ale również kluczowym elementem w kształtowaniu przestrzeni, zarówno prywatnych jak i publicznych. To potwierdza rosnąca popularność i zainteresowanie wydarzeniami takimi jak festiwal ART in Architecture, którego najnowsza, piąta edycja, właśnie się rozpoczęła. Sztuka nie tylko zaspokaja potrzeby estetyczne i emocjonalne, ale także wpływa na jakość życia codziennego i organizację przestrzeni.

ART in Architecture festival to konkurs skierowany zarówno do artystów i architektów, jak i inwestorów, którzy nie wyobrażają sobie codziennego życia bez obcowania ze sztuką. Potrzeby użytkowników obiektów architektonicznych ulegają bowiem ciągłym zmianom. Poszukują oni już nie tylko funkcjonalności, jakości i wygody, ale chcą, aby przestrzeń, w której się znajdują, poruszała ich i inspirowała. Spragnieni są doświadczeń estetycznych, obcowania z pięknem i uczestnictwa. Źródłem poszukiwanych doświadczeń i przeżyć jest niewątpliwie sztuka, która jest w coraz większym stopniu obecna w architekturze światowej, nadając unikalny, rozpoznawalny charakter najbardziej popularnym obiektom, zarówno bryłom, jak i wnętrzom.

Odpowiedzią na te potrzeby jest właśnie ART in Architecture festival, którego celem jest zachęcenie inwestorów, architektów i architektów wnętrz do współpracy z artystami przy realizacji swoich projektów, poprzez promocję szerszego wprowadzenia sztuki do przestrzeni prywatnej, publicznej i do obiektów komercyjnych.

O jego renomie świadczą zaś nazwiska laureatów poprzednich edycji, jak choćby Przemo Łukasik z zespołem Medusa Group, Katarzyna Kuo-Stolarska z Kuoo Architects, Piotr Kalinowski Pracownia Mixd, czy Adam Pulwicki z pracowni PULVA. Kolejna, 5. już edycja cieszącego się coraz większą popularnością festiwalu właśnie wystartowała. 

Prace konkursowe można zgłaszać za pomocą Formularza Konkursowego na stronie Festiwalu w pięciu kategoriach: mieszkanie/dom; przestrzeń publiczna; biuro; hotel; wystawa do dnia 8-go listopada 2023r.

Gala konkursowa, na której nastąpi ogłoszenie zwycięzców oraz uroczyste wręczenie Złotych Statuetek dla jego laureatów – inwestorów i architektów wyróżnionych projektów oraz wręczenie Specjalnych Wyróżnień dla artystów, których dzieła znalazły się w każdym z wyróżnionych projektów odbędzie się w ZACHĘCIE – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, przy Placu Małachowskiego 3 dnia 30 listopada 2023 r. o godzinie 12.00.

Prestiżowy charakter konkursu to jednak przede wszystkim znakomite jury, które pod przewodnictwem architekta Przemo Łukasika, wyłoni grono laureatów.

ART in Architecture festival: 5. edycja prestiżowego konkursu dla architektów, artystów i inwestorów

Sylwetki jurorów

Przemo Łukasik

Architekt, ukończył wydział architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował również w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji. Pracował w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie oraz paryskich biurach Jean Nouvel Architecture i Odile Decq / Benoit Cornette. W 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną medusagroup. Laureat Art in Architecture Festival 2020
w kategorii HOTEL.

Bartosz Haduch

Architekt, nauczyciel akademicki, publicysta, laureat licznych konkursów architektonicznych, nagród oraz stypendiów. Jest autorem wielu publikacji i książek. Po studiach i praktyce zawodowej w Holandii, Hiszpanii i Austrii rozpoczął działalność projektową w Krakowie. Od 2009 roku prowadzi grupę NArchitekTURA, którą w 2010r. magazyn Wallpaper za jedną z 30 najciekawszych młodych pracowni na świecie.

Aleksander Jankowski

Architekt wnętrz, od 2002 wraz z Agatą Opyrchał (absolwentką ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki) prowadzi autorską pracownię projektową JIO. Członek Zarządu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Specjalizacją jego pracowni są kompleksowe projekty wnętrz i architektury współczesnych rezydencji, domów i apartamentów.

Agnieszka Leszczyńska – Mieczkowska

Artysta, projektant, historyk sztuki, wystawiennik, absolwentka Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Sztuk Pięknych. Jako wykładowca akademicki stworzyła autorski program w dziedzinie projektowania specjalizacyjnego i sztuki w projektowaniu architektonicznym na Wydziałach Architektury i Architektury Wnętrz. Właścicielka Pracowni artystyczno-projektowej i Galerii Sztuki o Art in Architecture. 

Weronika Libiszowska

Partnerka Zarządzająca w pracowni Boris Kudlička with Partners; architektka wnętrz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jej zawodowa relacja z Borisem Kudlicką rozpoczęła się w 2014 roku, kiedy dołączyła do zespołu, aby poprowadzić projekt Hotelu Raffles Europejski. Postrzega przekształcanie marzeń w rzeczywistość jako główne wyzwanie w procesie projektowania.

Krystyna Łuczak-Surówka

Historyczka i krytyczka designu. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki UJ. Wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.Autorka wielu publikacji z zakresu historii i teorii designu. Kuratorka wystaw i jurorka w konkursach design 3D. Współtwórczyni polskiej marki VZÓR. 

Maria Miland

Architekt wnętrz, wykładowca akademicki, współtwórca i koordynator ART in Architecture festival. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale architektury wnętrz.Zdobywała doświadczenie zawodowe w Warszawie i Barcelonie. Prowadzi własną pracownię projektową w Katowicach i działa jako Członek Stowarzyszenia Architektów Wnętrz SAW.

Ivo Nikic

Artysta wizualny. Jego twórczość obejmuje malarstwo, fotografię, instalacje, obiekty, video i akcje w przestrzeni miejskiej. Interesuje go pejzaż miejski, cielesność, muzyka, odpadki i estetyczne zgrzyty. Od 2001 roku współtworzy [razem z Piotrem Kopikiem i Karolem Radziszewskim] grupe szu szu. W 2006 roku był stypendystą Artist-In-Residence w Bernie w Szwajcarii.

Krzysztof Renes

Artysta rzeźbiarz. Twórca cykli rzeźbiarskich Universale, Penetracje Przestrzeni, Horyzonty Zdarzeń. Popularyzator nauki i sztuki. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby 2015r. oraz Socjologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2009r. Należy do trzeciego pokolenia rodziny rzeźbiarzy i rzemieślników tworzących w metalu. Wyróżniony pierwszą nagrodą w ART in Architecture festival 2022 w kategorii Przestrzeń Prywatna.

Marta Sękulska-Wrońska

Architekt, partner, CEO pracowni WXCA, Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP oraz Izby Architektów RP. Specjalizuje się w opracowywaniu złożonych projektów publicznych i komercyjnych z zakresu architektury, urbanistyki oraz architektury krajobrazu. Jest współautorką m.in. wielokrotnie nagradzanego Pawilonu Polski na Expo 2020 w Dubaju oraz powstającego w Warszawie kompleksu kulturalnego złożonego z Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego.

Marta Zielińska

Inwestor. Od 2016 roku członek zespołu odpowiadającego za przygotowanie udziału Polski w Wystawach Światowych. W ramach Programu promocji regionalnej zrealizowano podlaską wystawę czasową Xylopolis z obrazem Leona Tarasewicza, wyróżnioną w ramach IV edycji ART in Architecture festival 2022 w kategorii Wystawa wraz z realizacją Pawilonu Polski na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju. Obecnie pełni funkcję Zastępcy Dyrektora w Departamencie Expo Osaka, koordynując jednocześnie program promocji regionalnej oraz polskiej nauki na Expo 2025.

Oskar Zięta

Architekt, artysta, rzemieślnik i projektant procesów, założyciel Zieta Studio. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.  Posiada tytuł doktora Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu. Wykłada w School of Form SWPS. Jest autorem ikonicznego stołka PLOPP, a także licznych form użytkowych. Tworzy architektoniczne rzeźby zaprojektowane metodą parametryczną.

Dodatkowe informacje: https://artinarchitecturefestival.com 

Drewniane meble w stylu rustykalnym czy z nutką orientu

Drewniane meble w stylu rustykalnym czy z nutką orientu?

SAINER

Projekt przestrzeni wystawienniczej SAINER. KOL∞R spod kreski Biuro Kreacja