Drewniane meble w stylu rustykalnym czy z nutką orientu?

Drewniane meble w stylu rustykalnym czy z nutką orientu

Drewniane meble ogrodowe zdają się najbardziej naturalnym wyborem, jednak nie w każdym ogrodzie zaprezentują się równie dobrze. Chcesz kupić drewniane meble? Sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć.

Do jakiego ogrodu pasują drewniane meble?

Meble drewniane to klasyka i pasują przede wszystkim do ogrodów tradycyjnych – rustykalnych, vintage, angielskich (choć tu dopuszczalne są meble kute z żelaza) oraz skandynawskich.

Przy wyborze mebli do ogrodu warto zwrócić uwagę na ich najbliższe otoczenie. Drewno pasuje do tradycyjnych ogrodów kwiatowych. W nowoczesnych aranżacjach lepiej sprawdza się metal, szkło lub technorattan.

Istotny jest też wygląd elewacji domu, do którego przynależy ogród. W towarzystwie tzw. nowoczesnej stodoły drewniane meble będą trochę nie na miejscu. Za to świetnie sprawdzą się w towarzystwie domów z bali, z drewnianymi wykończeniami, z cegły i przy domkach działkowych.

 

Drewniane meble ogrodowe ze stołem obiadowym, fot. Ogrodosfera.pl
Drewniane meble ogrodowe ze stołem obiadowym, fot. Ogrodosfera.pl

Z jakiego rodzaju drewna robi się meble

Drewniane meble różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też jakością, co ostatecznie znajduje odbicie w cenie.

Przeglądając meble drewniane w ogrodosfera.pl, nietrudno zauważyć, że najmniej zapłacimy za wyroby z surowego świerku lub sosny. Za dąb, akację lub egzotyczne gatunki drzew trzeba zapłacić więcej.

Ma to swoje uzasadnienie, bo droższe drewno jest twardsze i bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Każde jednak wymaga impregnacji.

Jak dbać o drewniane meble?

Meble z drewna są piękne, ale wymagające. Trzeba dbać o to, by nie były bezpośrednio narażone na działanie wilgoci, po sezonie zimowym powinny trafić do suchego i ciepłego miejsca.

Niezależnie od tego, czy kupujemy meble z surowego, czy też impregnowanego drewna, trzeba je co jakiś czas konserwować. Wyczyszczone i osuszone meble malujemy impregnatem. Można też przy okazji zmienić kolor, chociaż nie da się ukryć – w wariancie naturalnym drewniane meble prezentują się najpiękniej.

Drewniane meble ogrodowe ze stołem obiadowym, fot. Ogrodosfera.pl
Drewniane meble ogrodowe ze stołem obiadowym, fot. Ogrodosfera.pl

Różne style drewnianych mebli do ogrodu

Meble rustykalne

Styl rustykalny znaczy dokładnie tyle samo, co styl wiejski i meble drewniane wywodzące się z niego mocno nawiązują do polskiej wsi z poprzednich wieków. To proste stoły i ławy, sprawiające wrażenie dość masywnych. Idealne do ogrodów warzywnych, sadów owocowych, na działkę lub do ustawienia przy drewnianym domu.

Meble rustykalne, chociaż sprawiają wrażenie topornych, są bardzo wygodne.

Drewniane meble ogrodowe ze stołem obiadowym, fot. Ogrodosfera.pl
Drewniane meble ogrodowe ze stołem obiadowym, fot. Ogrodosfera.pl

Meble skandynawskie

Skandynawowie bardzo sobie cenią bliski kontakt z naturą i stawiają na piedestale meble z drewna. Cenią je zdecydowanie wyżej niż wyroby z płyty meblowej. Stawiają przy tym na proste i bardzo funkcjonalne wzornictwo. Skandynawskie krzesła z reguły są składane, by łatwiej było je przechowywać. Po rozłożeniu urzekają zgrabną sylwetką i idealnymi proporcjami. Dla większej wygody są wykładane poduszkami.

Stoły skandynawskie do ogrodu wizualnie sprawiają wrażenie lekkich i faktycznie takie są, co nie odbiera im solidności.

Meble kolonialne

Styl kolonialny powstał w okresie brytyjskiej kampanii indyjskiej i stanowił połączenie angielskiej dystynkcji z indyjską dekoracyjnością. Kolonialne meble wykonywane były na wzór brytyjskich, ale z drewna egzotycznego, które odznaczało się zdecydowanie większą trwałością. Producenci „przemycali” elementy charakterystyczne dla ornamentyki orientalnej – tapicerowania, zaokrąglenia, łukowato wygięte nogi. Takie elementy można spotkać i dziś w meblach drewnianych do ogrodu, w szczególności w sofach, kanapach i ławach, w mniejszym stopniu także w stołach i krzesłach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotel biurowy?

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotel biurowy?

ART in Architecture festival

ART in Architecture festival: 5. edycja prestiżowego konkursu dla architektów, artystów i inwestorów