Gdy liczy się każdy centymetr kwadratowy przestrzeni, czyli aranżacja małej łazienki

aranżacja małej łazienki
aranżacja małej łazienki

Aranżacja małej łazienki może się wydawać dużym wyzwaniem. I rzeczywiście, w miejscu, w którym praktycznie każdy centymetr kwadratowy ma duże znaczenie, potrzebny jest świetny plan i uważny dobór wyposażenia. Choć funkcjonalne zagospodarowanie małej przestrzeni nie należy do prostych zadań, to na szczęście nie jest też niemożliwe. Jak w takim razie się za to zabrać?

Aranżacja małej łazienki: Najpierw projekt

Ten podpunkt może brzmieć banalnie. Trzeba jednak pamiętać, że przy aranżacji małej łazienki dobrze przemyślane ustawienie to podstawa. Dzięki projektowi nie tylko można zadbać o maksymalną funkcjonalność przestrzeni, ale i upewnić się, że wszystko będzie ze sobą współgrać.

W tym celu można oczywiście zwrócić się do projektanta wnętrz. Taki specjalista nie tylko zaproponuje estetyczne rozwiązania, ale będzie też wiedział, co sprawdzi się najlepiej i z jakich pomysłów można skorzystać, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Nie oznacza to jednak, że bez specjalisty się nie obejdzie. Niektóre firmy udostępniają darmowe projekty łazienek i możliwość przygotowania własnej wizualizacji. To też będzie znaczne ułatwienie przy aranżacji wnętrza łazienki.

Zawsze można też zainspirować się zdjęciami gotowych aranżacji, których w internecie jest naprawdę mnóstwo.

A może optyczne powiększenie łazienki?

Znaczenie będzie mieć nie tylko samo rozmieszczenie elementów wyposażenia łazienki, ale także wybrane materiały. Z ich pomocą można optycznie powiększyć przestrzeń albo wręcz przeciwnie – sprawić, że wyda się jeszcze mniejsza.

Podstawowa zasada brzmi: unikać dużych i wyrazistych wzorów, grubych faktur i ciemnych barw na wszystkich ścianach. Mogą pięknie wyglądać w dużych wnętrzach, ale na niewielkiej powierzchni sprawiają, że wydaje się ona naprawdę malutka.

Sposobem na to optyczne powiększenie łazienki będą natomiast jasne barwy. Szczególnie dobrze sprawdzi się tu biel. Zwolennicy innych kolorów powinni natomiast pamiętać, by sięgać po te o chłodnym odcieniu. Wśród popularnych rozwiązań można wymienić przede wszystkim błękit i jasną szarość.

Znaczenie ma także wykończenie. Pomieszczenie nabierze głębi dzięki powierzchniom odbijającym światło. Właśnie dlatego warto sięgnąć po błyszczące kafelki. Dobrze sprawdzą się też meble na wysoki połysk. One również sprawią, że łazienka wydaje się większa.

Lustro – dla funkcjonalności i estetyki

A skoro już mowa o odbijaniu światła, to warto pamiętać także o lustrze. W tym przypadku szczególnie dobrze sprawdzą się duże tafle. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba stawiać koniecznie na prostokątne modele. Swoją funkcję (zarówno użytkową, jak i związaną z optycznym pomieszczeniem wnętrza), równie dobrze będzie pełnić lustro w tak modnej obecnie, okrągłej ramie.

Dokładnie rozplanowane strefy przechowywania

Jednym z największych wyzwań w przypadku małej łazienki jest wygospodarowanie miejsca na przechowywanie. Dobrze urządzone pomieszczenie powinno mieć jak najwięcej takiej przestrzeni – dzięki temu uniknie się chaosu i bałaganu.

Oprócz szafki pod zlewem, warto rozważyć także zamontowanie szafki wiszącej na ścianie. Jeśli miejsca jest naprawdę niewiele, można połączyć w jedno dwie funkcje i sięgnąć po szafkę z lustrzanymi drzwiami.

Aranżacja małej łazienki z wanną też jest możliwa!

Wanna kojarzy się z luksusem, na który nie może sobie pozwolić właściciel niewielkiej łazienki. To jednak nieprawda! Dobrze przemyślana aranżacja małej łazienki może sprawić, że nie trzeba będzie rezygnować z wanny. Warto jednak pamiętać, że w przypadku małych łazienek wybór wanny oznacza jednocześnie rezygnację z prysznica. Najlepiej więc zastanowić się, czy komfort długich kąpieli jest warty rezygnowania z kabiny, która z kolei może okazać się bardziej praktyczna na co dzień.


  1. Zasady projektowania salonu – 5 kwestii, o których musisz pamiętać
  2. Designerskie dodatki do kuchni i łazienki
  3. Plisy mogą zdobić nie tylko Twoją spódnicę. Warto zawiesić je także w oknach
materiał tapicerski

Jak wybrać idealny materiał tapicerski? Praktyczne wskazówki, które musisz znać

Akcesoria łazienkowe: designerski dozownik na mydło, mydelniczka, drewniany pojemnik dekoracyjny

Designerskie dodatki do kuchni i łazienki