w

6 znanych architektów wnętrz z Polski

6 znanych architektów wnętrz z Polski

W artykule przedstawiamy sześciu wybitnych architektów z Polski, którzy swoją kreatywnością, innowacyjnym podejściem i niezwykłym wyczuciem stylu zdobyli uznanie w branży. Ich prace, będące odpowiedzią na specyficzne wyzwania, do dziś inspirują i są podziwiane przez szeroką publiczność.

Helena i Szymon Syrkusowie

Mimo że oboje już nie żyją od wielu lat, nie mogło ich zabraknąć w tym zestawieniu. Helena (1900-1982) Syrkus i Szymon (1893-1964) Syrkus należą do ścisłej elity najznakomitszych architektów na świecie. Zapisali się w historii jako małżeństwo, które zasłynęło z licznych projektów osiedli mieszkaniowych w Warszawie. Mieli znaczący wpływ na rozwój kultury modernistycznej w Polsce. Byli członkami międzynarodowej organizacji zrzeszającej modernistycznych architektów Congrès International d’Architecture Moderne, gdzie wymieniali doświadczenia z innymi projektantami.

W swojej pracy koncentrowali się przede wszystkim na projektowaniu osiedli mieszkaniowych dla spółek państwa. Jako pierwsi zastosowali innowacyjną technologię budowy ścian zewnętrznych z bloków pianobetonu z gotową betonową warstwą licową.

Do ich najważniejszych osiągnięć w dziedzinie architektury należy awangardowe, funkcjonalistyczne osiedle Spółdzielni Mieszkaniowej na Kole w Warszawie, które w 1984 roku odwiedził Pablo Picasso.

Tadeusz Tołwiński

Tadeusz Tołwiński (1887-1951) to jeden z najwybitniejszych polskich architektów i urbanistów. Zasłynął przede wszystkim jako architekt gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie, ale miał również inne liczne osiągnięcia przy projektowaniu przestrzeni miejskiej (twórca osiedli powstających zgodnie z ideą miasta-ogrodu).

Wykładał na Politechnice Warszawskiej. Był współtwórcą projektu odbudowy i rozbudowy Kalisza po I Wojnie Światowej oraz planu regulacyjnego Wielkiej Warszawy, który przewidywał rozwój miasta w kierunku południowym. Jednym z jego znanych projektów jest gmach Państwowego Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, stworzony w duchu zmodernizowanego baroku.

Jerzy Sołtan

Jerzy Sołtan (1913-2005) to wybitny architekt związany z warszawską akademią sztuk pięknych i Uniwersytetem Harvarda. Jego edukację przerwała II Wojna Światowa – w czasie jej trwania był członkiem armii krajowej i uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie Sołtan kontynuował swoją karierę architektoniczną, współpracując z takimi osobistościami jak Le Corbusier.

Współpraca ta zaowocowała udziałem w projektowaniu siedziby UNESCO w Paryżu oraz budynku mieszkalnego na Marsylii (,,jednostka marsylska” – najsłynniejszy blok mieszkalny na świecie, który nie bez powodu określa się mianem budynku rewolucyjnego). Sołtan był również zaangażowany w projektowanie polskich ambasad w Helsinkach i Rio de Janeiro.

Po powrocie do kraju pracował jako wykładowca na wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jego działalność pedagogiczna miała ogromny wpływ na rozwój polskiej architektury. Był zwolennikiem integracji sztuki z architekturą. Otrzymał medal Topaz od American Institute of Architects i Stowarzyszenia Szkół Architektury za życiowe osiągnięcia w nauczaniu, pracy twórczej i służbie dla kształcenia architektonicznego.

Zbigniew Karpiński

Zbigniew Karpiński (1920-1996) był jednym z najaktywniej działających architektów w latach 50. i 60. XX wieku. Pracował w Biurze Odnowy Stolicy i był głównym projektantem ,,Ściany Wschodniej”, czyli wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej na odcinku od Alei Jerozolimskich do ul. Świętokrzyskiej.

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha – Pracownia BiM Architekci

BiM Architekci to polska pracownia architektoniczna prowadzona w Warszawie w latach 1991-2019 przez Andrzeja Bulandę i Włodzimierza Muchę. Projektanci zaczynali karierę w latach 80. XX-wieku. Realizowali głównie projekty architektury użyteczności publicznej oraz mieszkaniowej. 

Ich pierwszym większym projektem była siedziba BRE Banku w Bydgoszczy. Kolejnym dużym przedsięwzięciem pracowni była modernizacja Starej Papierni w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą. Realizacja ta otrzymała nagrodę Europa Nostra Kulturalnego Dziedzictwa 2003.

Ostatnimi osiągnięciami zespołu były projekty przekształceń w Centrum Warszawy (np. projekt zagospodarowania Ronda Dmowskiego). Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha uznawani byli jako jeden z najaktywniejszych i najbardziej awangardowych zespołów projektujących nowoczesną architekturę w naszym kraju oraz czołowe polskie biuro architektoniczne. 

Pracownia architektoniczna JEMS

Pracownię architektoniczną JEMS założyli w 1988 roku Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki i Jerzy Szczepanik-Dzikowski. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w Polsce. Od ponad 30 lat tworzy projekty architektoniczne, które zmieniają krajobraz polskich miast.

JEMS Architekci kładą nacisk na obserwację, intuicję i wiedzę jako kluczowe elementy w procesie tworzenia architektury. Firma promuje otwartą dyskusję i warsztatową współpracę, angażując cały zespół w proces twórczy. Pracownia JEMS zaprojektowała dziesiątki budynków publicznych i prywatnych w Warszawie.

Zasłynęła m.in. z takich projektów, jak siedziba Agory w Warszawie uważana za jeden z najlepszych obiektów biurowych w Polsce, rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu czy rozbudowa Akademii Sztuk Pięknych.

To tylko kilku wybitnych architektów i pracowni architektonicznych działających w Polsce. Każdy z nich miał swój wkład w rozwój architektury miejskiej. Krakowa scena architektoniczna obfituje w liczne talenty, których prace zasługują na uznanie.

6 znanych architektów wnętrz z PolskiPublikacja powstała przy współpracy z CG Wisdom, firmą oferującą szkolenia i kursy online z grafiki komputerowej.
maptu

Maptu – piękno kartografii

Herbata po japońsku

Herbata po japońsku, czy kawa po turecku – jak serwować popularne napoje?