Własny ogródek, jesienią w środku miasta – dzieli Cię od niego 5 prostych kroków

Własny ogródek

Jeśli myślisz, że czas na sadzonki już minął… to jesteś w błędzie. We wrześniu nie tylko zbierzesz plony wiosennych prac, ale także posadzisz zioła, rośliny sadownicze i krzewy owocowe. Przeczytaj o 5 prostych krokach, dzięki którym zaplanujesz swój balkonowy, jesienny ogródek w środku miasta.

Po pierwsze… organizacja miejsca

Każda roślina potrzebuje innych warunków. W pierwszej kolejności należy zorientować się, jak dużo miejsca możesz przeznaczyć na uprawę.

Warzywa i owoce możesz hodować w skrzyniach lub donicach. Przy ograniczonym metrażu, dobrym wyborem będą te rozsady, które zmieszczą się np. w 2 litrowych donicach. Może to być mięta, tymianek, oregano. Jeśli Twoja przestrzeń jest większa, to nie masz ograniczeń. Skrzynia 100 × 150 cm z porzeczkami czy 15-litrowa donica tylko na maliny są na wyciągnięcie ręki.

Szybkie obliczenia matematyczne i już. Można przejść do kolejnego punktu.

Po drugie… wybór roślin i sałat

Czym powinniśmy się kierować, wybierając zioła i owoce do naszego jesiennego ogródka? Na pewno ważne są warunki, jakich roślina potrzebuje, aby rosnąć.

  • Nasłonecznienie
  • Truskawki potrzebują dużo słońca, aby dojrzeć, za to malinom i jeżynom lekko zacienione miejsce nie będzie kompletnie przeszkadzać. Zaobserwuj, jak wygląda to na Twoim balkonie i dopiero później podejmij decyzję, jakie rośliny wybierzesz.
  • Czas sadzenia
  • Jesienne nasadzanie niesie ze sobą sporo zalet. Rośliny mają odpowiednią ilość czasy, aby zregenerować swoje systemy korzenne, a co za tym idzie: wiosną będą lepiej pobierać wodę i wszelkie substancje odżywcze. Zbiór będzie można rozpocząć już na przełomie wiosny i lata. Sadzić możesz aż do pierwszych, jesiennych przymrozków.
  • Smak!
  • Pamiętaj, żeby sadzić to, co lubisz jeść (lub kochają to Twoim domownicy). Uprawa
  • ziół, owoców i warzyw
  • to ciekawe zajęcie, ale zbiory muszą zostać finalnie zjedzone. To sama przyjemność!

Po trzecie… przygotowanie i wiedza

Kiedy zdecydujesz się już na konkretne gatunki roślin, czas na wejście odrobinę głębiej w tajniki uprawy. Rzeczy, którymi musisz się zainteresować to bez wątpienia niezbędne akcesoria — donice, skrzynie, ziemia, drenaże czy nawozy. Na szczęście, jesienne nasadzanie to przede wszystkim sadzonki malino-truskawek, borówek, malin, czy jagód. Te sadzonki nie potrzebują tyle uwagi. Wystarczy, że zadbasz o wyżej wymienione rzeczy i pierwsze owoce możesz zbierać wczesnym latem.

Po czwarte, wybór odpowiedniego dostawcy

Żeby wszystko poszło zgodnie z planem, ważną kwestią jest również dobry i zaufany dostawca sadzonek i rozsad. Dlaczego? Ponieważ roślina roślinie nierówna!

Sposób jej przechowywania, wzrostu, używanej ziemi, nawozów i w końcu odpowiedniego zabezpieczenia podczas transportu to kwestie, które mają ogromny wpływ na dalsze losy naszego warzywnika. Wysokiej klasy rośliny, takie jak te z Fabryki Rozsady, to również wsparcie dla świeżo upieczonych ogrodników. Dobre rośliny to dobre efekty naszych pierwszych ogrodniczych kroków.

Po piąte, plan, plan i jeszcze raz plan!

Jeśli do tej pory raczej na poważnie nie zajmowałeś się uprawą warzyw i owoców to dobrze jest sobie zaplanować różnego rodzaju aktywności, zanim staną się one naszym nawykiem. Dlatego zaprzyjaźnij się z nawozami. Za dobry i zrównoważony rozwój roślin odpowiadają mikro i makroelementy w glebie.

Na balkonie, mamy do dyspozycji… ziemię, której trzeba pomóc nawozami. Pamiętaj, aby zainwestować w te, mineralne – są bezpieczne i zawierają niezbędną mieszkankę składników, które naturalnie poprawią smak owoców i ziół.

Artykuł partnerski: fabrykarozsady.pl

 

panele winylowe

Jakie panele do mieszkania wybrać?

Boogie design - tradycja i nowoczesność

Boogie design – tradycja i nowoczesność