Luksus tkwi w szczegółach – elegancka sztukateria rodem z pałacu

Zdjęcie główne: Projekt luksusowego apartamentu autorstwa Intellio designers ze sztukaterią w roli głównej

Luksusowe domy i apartamenty wyróżniają się doskonałą lokalizacją, innowacyjnymi udogodnieniami, które idealnie dopasowane są do potrzeb domowników, a przede wszystkim wysmakowanym designem. Jeśli szukasz eleganckiego rozwiązania, które zamieni wystrój twojego wnętrza w prawdziwe dzieło sztuki, doskonałym wyborem będzie sztukateria. Projektanci wnętrz ze studia Intellio designers odkrywają przed nami sekrety tych misternych zdobień rodem z barokowych pałaców.

 

Klasyka w nowoczesnym wydaniu

Zjawiskowe sztukaterie są najbardziej charakterystyczne dla stylu pałacowego, pełnego klasy i dostojności – na miarę monarchów i szlachciców rezydujących w swoich posiadłościach. Szczególnie wnętrza barokowe wyróżniają się oszałamiającym przepychem i zamiłowaniem do rzemiosła artystycznego. Wielbiciele sztuki, piękna i wszechobecnego luksusu z powodzeniem mogą inspirować się bogactwem klasycznej sztukaterii stylu pałacowego i przenosić rozwiązania do współczesnego designu. Obecnie do najpopularniejszych elementów sztukaterii zaliczamy:

  • Listwy naścienne, przysufitowe i przypodłogowe – idealne do stworzenia ramy na ścianie do obrazu czy lustra, a także jako linia podziału pomiędzy ścianami, podłogą i sufitem.
  • Sufitowe kasetony – akcentują układ lamp, urozmaicają monochromatyczność sufitu.
  • Trójwymiarowe elementy dekoracyjne – rozety, portale, pilastry czy kolumny.
  • Wykończenia drzwi, okien i regałów – podkreślają kształt i nadają charakter.

Tradycyjne sztukaterie wykonywane są z gipsu do pokrywania sklepień, fryzów, gzymsów. Jednak ze względu na skomplikowany montaż popularne stały się konstrukcje ze styropianu, polistyrenu czy poliuterany, które są znacznie lżejsze i łatwiejsze do przytwierdzenia. Mimo to najbardziej luksusowy charakter wciąż mają klasyczne gipsowe sztukaterie.

Luksus tkwi w szczegółach - elegancka sztukateria rodem z pałacu
Fot. 1. Bogato zdobiona sztukateria w kuchni projektu Intellio designers

Style architektoniczne, które kochają sztukaterię

Chociaż sztukateria najczęściej kojarzona jest z rezydencjami w stylu barokowym, gotyckim, klasycystycznym i rokoko, to bardzo dobrze sprawdza się ona również w nowoczesnych, eklektycznych konwencjach. Sztukateria sprawia, że nawet najbardziej minimalistyczne wnętrza nabierają szykownego i wykwintnego charakteru.

Styl francuski

Aranżacje w stylu francuskim bardzo blisko związane są ze stylem pałacowym. W końcu jednym z najwspanialszych dzieł architektury baroku jest pałac wersalski, położony na przedmieściach Paryża. I chociaż nowoczesny styl francuski wciąż lubi wykwintne meble i zniewalające dodatki w stylu ludwikowskim, to tego typu wnętrza przede wszystkim charakteryzują się nieodpartym urokiem niewymuszonej elegancji. Sztukateria idealnie wkomponuje się w szykowne aranżacje rodem znad Sekwany. We wnętrzach utrzymanych w aranżacji francuskiej z powodzeniem możemy zamontować każdy rodzaj sztukaterii, pamiętając jednak o zachowaniu umiaru.

Styl angielski

Elementy sztukaterii doskonale sprawdzą się również w stylu angielskim, podkreślając domowy klimat wnętrza. Wystrój rodem z epoki wiktoriańskiej charakteryzuje się bowiem przytulnym, rodzinnym charakterem. Aranżacje tego typu przypadną do gustu osobom, które w swoim prywatnym zaciszu chcą stworzyć atmosferę spokoju i stabilizacji. Delikatne ornamenty na ścianach i sufitach, a także listwy łagodzące ostre kąty znakomicie spełnią swoje zadanie.

Fot. 2. W salonie w stylu pałacowym sztukateria jest niezbędnym elementem
Fot. 2. W salonie w stylu pałacowym sztukateria jest niezbędnym elementem

Styl glamour

Styl glamour kusi bogactwem i dekoracyjnością, dlatego wręcz utożsamiany jest z luksusem. We wnętrzach tego typu sztukateria jest nieodzownym elementem. Aranżacja straci bowiem uwodzicielski blask glamour, jeśli zabraknie w niej zabawy z fakturami ścian i sufitów. W stylizacjach glamour możemy pozwolić sobie na bardziej ekstrawaganckie formy sztukaterii.

Fot. 3. Projekt salonu autorstwa Intellio designers z elementami sztukaterii na suficie
Fot. 3. Projekt salonu autorstwa Intellio designers z elementami sztukaterii na suficie

Styl minimalistyczny

Styl glamour narodził się w opozycji do nurtu minimalistycznego, który kontrastuje z przesadną ornamentyką i ujmuje prostotą oraz ładem. Wbrew pozorom, sztukateria również dobrze sprawdzi się w tego typu wnętrzach. Cała kompozycja musi być jednak fachowo zaprojektowana, ponieważ każdy, nawet najdrobniejszy detal będzie odgrywał ważną rolę. W aranżacjach minimalistycznych sztukateria ociepli surowe wnętrza i podkreśli ich luksusową elegancję.

Eleganckie dodatki do sztukaterii

Ukoronowaniem luksusowego projektu ze sztukaterią w roli głównej, będą starannie dobrane dodatki. Bogactwo faktur oraz ornamentów podkreśli pozwoli stworzyć unikalny klimat. Doskonałe uzupełnienie stanowią tapety i freski. Zamknięte w ramach kompozycji utworzonej ze sztukaterii zamienią się w wyjątkową, domową galerie ścienną. Niezwykłe efekty możemy również uzyskać, łącząc ozdobne panele ścienne z lustrami i ramkami na zdjęcia.

 

Fot. 4. Sztukateria wraz z umiejętnie dobranymi dodatkami doskonale buduje luksusowy charakter wnętrza.
Fot. 4. Sztukateria wraz z umiejętnie dobranymi dodatkami doskonale buduje luksusowy charakter wnętrza.

Wytworny charakter sztukaterii świetnie będzie współgrał z elementami dekoracyjnymi które zostały wykonane z kamieni szlachetnych, takie jak np. złote świeczniki i wazony, posrebrzany serwis kawowy czy miedziane uchwyty do szafek. W roli ekskluzywnego dodatku doskonale sprawdzą się również kryształowe żyrandole, ażurowe ścianki, a także stylizowane na antyki meble, obrazy i rzeźby. Świetnym uzupełnieniem będą również wykwintne tkaniny i materiały: adamaszek, welwet, aksamit, jedwab czy atłas.

Bogato zdobione sztukaterie są gwarancją ponadczasowej elegancji. Jednak urządzając wnętrze i dobierając dodatki musimy pamiętać, że granica pomiędzy luksusem, a kiczem jest bardzo cienka. Warto więc powierzyć aranżację wnętrz ze sztukaterią doświadczonemu projektantowi wnętrz. W Intellio designers wiemy jak połączyć bogactwo stylów, kolorów i faktur tak, aby całość łączyła w sobie wysublimowany smak oraz elegancką funkcjonalność.

 

Zdjęcie główne: Projekt luksusowego apartamentu autorstwa Intellio designers ze sztukaterią w roli głównej

vogue polska czerwiec

Vogue Polska | czerwcowa okładka

Urządź dom w stylu industrialnym

Urządź dom w stylu industrialnym