Wydrukuj swój sukces

Wydrukuj swój sukces
Architectural blueprint of office building

Prowadzenie biura projektowego wiąże się z koniecznością druku materiałów wielkoformatowych – standardowa drukarka nie jest w stanie obsłużyć nawet formatu typu A3, a wtedy niezbędne jest zlecanie wydruku zewnętrznej firmie. Dlaczego zatem nie skorzystać z oferty sprzętu dedykowanego między innymi architektom?

 

Przeciętny domowy użytkownik niemal nigdy nie będzie miał okazji wykorzystać formatu A3 w druku, a jeśli z jakichś powodów będzie mu to niezbędne, to zapewne uda się do odpowiedniej firmy zajmującej się tego typu usługami. W przypadku biur projektowych mamy już do czynienia z zupełnie inną sytuacją. Wydruk w formacie A3 jest właściwie koniecznością, a zlecanie tego komukolwiek nie tylko wydłuża pracę, lecz i generuje dodatkowe koszty, których można uniknąć w prosty sposób. Wystarczy zainwestować w drukarkę wielkoformatową.

Ekonomia ekonomii nierówna

Z pewnością opcja wydruku w formacie A3 jest dla architekta bardzo ważna, chociaż trudno też mówić, by sprzęt przeznaczony do tego typu zadań miał być bardzo mocno obciążony. W tej sytuacji użytkownik staje przed wyborem zakupu urządzenia drukującego w technologii atramentowej lub laserowej, a także monochromatycznego lub kolorowego. Czynników definiujących wybór jest wiele i zależą od materiałów, jakie mają być przygotowywane bezpośrednio w biurze. Zestawienia, które można znaleźć w sieci, wskazują dość jasno, że najbardziej optymalnym wyborem są drukarki atramentowe, które charakteryzują się zarówno dobrą jakością druku (o ile używamy do tego papieru również odpowiedniej jakości), jak i optymalnymi kosztami eksploatacji.

Kilka lat temu firma KMPG udostępniła raport „Wykorzystanie papieru w przedsiębiorstwach działających w Polsce”. Z zebranych przez analityków danych jasno wynika, że na jednego pracownika w skali miesiąca przypada około 650 wydruków w formacie A4. Oczywiście skala ta przy wydrukach wielkoformatowych jest odpowiednio mniejsza, musimy jednak założyć, że w przypadku prowadzenia biura architektonicznego dochodzi odpowiednia liczba niezbędnych dokumentów. To oznacza wydatki, z którymi badani w tym samym raporcie deklarują walkę między innymi za pomocą trybów oszczędzania atramentu, co oczywiście skutkuje gorszą jakością druku. Tymczasem redukcja kosztów eksploatacji może nastąpić tylko za sprawą wyboru odpowiedniego modelu drukarki.

Zobacz też:  JustWIFI dla HP Inc. Star Wars

Raport firmy QualityLogic („Cost of Ink Per Page Analysis”) dość jasno wskazuje, że różne urządzenia w przypadku druku tego samego typu dokumentu mogą różnić się kosztem eksploatacji niemal dwukrotnie. Co więcej, w wielu zestawieniach dostępnych w sieci ich autorzy przekonują, że drukarki laserowe są tańsze w użytkowaniu, a intensywne korzystanie z drukarki atramentowej generuje większe wydatki. Faktycznie, druk atramentowy w przeszłości nie był doskonały, a drukarki laserowe oferowały nową technologię, która z pewnością charakteryzowała się szybszym drukiem, jak i mniejszymi kosztami. Dziś to jednak mit, co udowadniają kolejne modele atramentowe najpopularniejszych producentów. A najlepszym tego dowodem jest wzrost sprzedaży urządzeń atramentowych przeznaczonych dla firm. Według danych IDC wiodącym producentem na rynku nadal pozostaje HP z aż 60% udziału w III kwartale 2015 roku.

Technologia w służbie portfela

Na korzyść urządzeń atramentowych z pewnością przemawia ich o wiele niższa cena (związana z mniej wymagającą technologią), mniejsze rozmiary sprzętu, mniejsze zużycie energii (drukarki laserowe w czasie pracy zużywają jej nawet kilkadziesiąt razy więcej niż analogiczny sprzęt atramentowy, a to generuje kolejne wydatki), a także koszty materiałów eksploatacyjnych. Nie bez znaczenia jest także sposób druku przez oba typy urządzeń. W przypadku drukarek laserowych niemożliwe jest uniknięcie stosowania części ruchomych, a im więcej takich elementów w drukarce, tym większe ryzyko awarii w czasie eksploatacji. W przypadku nowoczesnych urządzeń atramentowych możliwe jest wyeliminowanie ruchomych elementów, co osiągnięto między innymi za sprawą zainstalowania nieruchomej głowicy (w efekcie czego przesuwa się jedynie papier, co przyspiesza zarówno druk, jak i eliminuje ryzyko zużycia się elementów ruchomych). Zalety tego rozwiązania z pewnością pokazuje fakt, że szybkość drukowania na takim sprzęcie dochodzi nawet do 75 stron na minutę. W przypadku urządzeń z głowicą ruchomą to wynik niemożliwy do osiągnięcia. Także minimalizacja ryzyka awarii sprzętu jest bardzo cenna. Każdy przestój w pracy urządzenia generuje przecież straty.

Drukarki laserowe zawierają wiele elementów, które z racji technologii druku nie mogą zostać zainstalowane jako nieruchome części, a to oznacza ryzyko ich zużycia. Koszt wymiany tego typu elementów może być naprawdę wysoki. Jak mówi Łukasz Rosa IITO Category Manager z firmy HP, częste pytanie klientów, którzy rozważają zakup nowego urządzenia, to: „czy głowica drukująca jest materiałem eksploatacyjnym?”.

– Wynika ono z doświadczeń z drukarkami laserowymi, w których wymiana fusera i bębna jest konieczna w procesie eksploatacji – wyjaśnia Łukasz Rosa. – W urządzeniach HP PageWide głowica jest cześcią serwisową podlegającą naprawie bądź wymianie, ale co do zasady nie jest to element eksploatacyjny. Ponadto w serii 500 urządzeń HP PageWide, głowica posiada 3-letnią gwarancję w standardzie.

Nie należy też już wierzyć zapewnieniom, że tylko drukarki laserowe oferują dobrą jakość druku. Producenci nieustannie ulepszają systemy dysz atramentowych, co skutkuje jednocześnie doskonałą jakością wydruków, jak i odpornością na wysokie obciążenie w skali miesiąca, co dla niejednego biura może być nie lada zaletą, szczególnie jeśli liczba wydruków jest naprawdę duża. Jeśli połączyć to z szybkością druku, to okaże się, że dzisiejsze drukarki atramentowe jednocześnie wykorzystują dobrodziejstwa druku atramentem, i oferują cechy, które jeszcze do niedawna były dostępne jedynie dla drukarek laserowych.

Niska jakość wydruków atramentowych jest przeszłością. Obecnie zdołaliśmy dopracować nasze dysze zarówno pod kątem szybkości, jak i sposobu rozprowadzania atramentu na kartce. W efekcie tego użytkownik cieszy się nie tylko szybkim drukiem, co umożliwiło zastosowanie nieruchomych dysz, ale i wysoką jego jakością, bez potrzeby pójścia na kompromis.

Drukarka drukarce nierówna

Kilka lat temu hasło „drukarka biurowa” równało się drogiej drukarce laserowej, która zajmowała zarówno wiele miejsca, jak i generowała sporo hałasu, ale jej użycie było niezbędne dla zastosowań profesjonalnych oraz dużej liczby wydruków. Sytuacja jednak się zmieniła. Obecnie drukarki atramentowe są projektowane zarówno pod wysokie obciążenie, jak i bardzo dobrej jakości druk (i, co najważniejsze, szybki druk). Nie bez znaczenia, szczególnie dla większych przedsiębiorstw, będzie fakt, że niemal standardem jest obsługa protokołów, które ułatwiają pracę urządzenia w sieciowych firmach takich jak uniwersalny sterownik druku, PCL 5, 6.

Co oznacza to wszystko dla klientów, szczególnie tych, dla których wydruk materiałów wielkoformatowych jest zawodową koniecznością? Wcale nie trzeba inwestować w dwa różne urządzenia do biura. Znalezienie sprzętu, który zaoferuje zarówno dobre cechy drukarki biurowej, jak i wielkoformatowej jest jak najbardziej możliwe. A to wszystko w niewielkich kosztach i – co równie ważne – niewielkich rozmiarach.

Najlepsze polskie projekty drukowane 2015 roku - Album "Print Color"

Najlepsze polskie projekty drukowane 2015 roku – Album „Print Color”

15 Red Dot. 15 nagród dla Polski

15 Red Dot. 15 nagród dla Polski