Skandynawska prostota i włoski szyk – te cechy najlepiej oddają charakter wnętrza zaprojektowanego przez pracownię FABRYK-ART. Monochromatyczne wykończenie mieszkania stanowiące punkt wyjścia w projekcie zostało dopełnione minimalistycznymi oprawami od marki AQForm. Jak charakter wnętrza oraz jego kolorystyka wpłynął na wybór opraw oświetleniowych, będących integralną częścią wystroju?
70-metrowe mieszkanie z mini-ogródkiem zostało zaprojektowane dla pary, która ceni dobry smak. Nie bez znaczenia była lokalizacja osiedla nad zbiornikiem wodnym, w malowniczych okolicznościach przyrody.
W zgodzie z naturą
Wnętrze miało łączyć się z krajobrazem widocznym za oknem, dlatego zostało wykończone w naturalnych, stonowanych barwach. Ta tonacja barwna nawiązuje do nieco nostalgicznej natury mieszkańców, ale przede wszystkim do kolorów ziemi, które wprowadzają do wnętrza harmonię i spokój, wyciszają i nadają przytulności. Taka kolorystka sprawia, że wnętrze staje się przyjemne i dla oka, i dla ducha. Poza ziemistymi kolorami, bazą w projekcie są naturalne materiały jak drewno czy imitacja kamienia.
Oświetlenie – integralna część wystroju
Wybór konkretnej oprawy zawsze uwarunkowany jest charakterem wnętrza. Lampy stanowią integralną część jego wystroju, a założeniem projektowym była prostota i oszczędność formy. Liniowy kształt opraw sufitowych MIXLINE LED od marki AQForm miał nawiązywać do ażurowych ścianek z pionowych listewek. Te czarne, sufitowe oprawy wyróżniają się kolorem, pozostając jednocześnie dyskretne i minimalistyczne. Pozostałe lampy (nad stołem, czy kinkiet przy sofie) to kontynuacja myśli, aby czarne lampy wypełniały przestrzeń, nadając jej graficznego charakteru.
Estetyczny funkcjonalizm, czystość formy i staranny dobór materiałów
Największy nacisk położono na materiały wykończeniowe, na ich bezkompromisową jakość. Ważny był każdy detal, kolor, faktura oraz ich wzajemne zestawienie. Istotne były także elementy wyposażenia tj.: stół, krzesła, lampy, sofa czy autorskie stoliki kawowe. Wszystko zostało starannie dobrane, zarówno pod względem wzornictwa, jak i materiału. Jako akcent kolorystyczny pojawia się ciemne, naturalne drewno.
Występuje m.in. w pionowych przepierzeniach czy fornirowanych blatach komód, wybarwionych w tym samym, orzechowym kolorze. Tłem dla ciemnych akcentów są jasne, lakierowane w macie fronty pozostałych mebli, robionych pod zamówienie, ściśle wg projektu. Założeniem projektu było znalezieniem wspólnego mianownika dla wszystkich pomieszczeń. Zatem także w przypadku łazienki kolorystyka i stylistyka nawiązuje do pozostałych stref w domu. Jedna ze ścian została podkreślona ciemną płytką, jako tło do białej ceramiki. Uzupełnieniem całości jest łazienkowa biżuteria, a więc baterie z ozdobnym grawerem wraz z czarnymi dodatkami, konsolą pod umywalką, grzejnikiem itd.
Projektanci z pracowni FABRYK-ART tworzą wnętrza na bazie kompleksowego podejściu do zadania, a ich celem jest wykreowanie takiej przestrzeni, w której użytkownicy będą czuć się komfortowo przez lata. W tym wnętrzu projektanci wyszli od czarnych opraw oświetleniowych, a skończyli na wszystkich dodatkach w tym właśnie kolorze tj.: klamkach, uchwytach mebli kuchennych itd. Inwestorom zależało na prostocie formy oraz nowoczesnym minimalizmie, co z pewnością zostało osiągnięte np. dzięki oświetleniu od marki AQForm.
Design: Agata Chomiak i Maciej Ferenc, pracownia FABRYK-ART.
Foto: Małgorzata Tenczyńska-Korluk