Stelaż do materaca – na co zwrócić uwagę przy jego doborze?

Stelaż do materaca – na co zwrócić uwagę przy jego doborze?

Przy doborze łóżka i materaca warto pamiętać też o stelażu – często o nim zapominamy, nie dobierając go odpowiednie do swoich potrzeb, a to właśnie on ma duży wpływ na ogólny komfort snu i trwałość materaca. Jak wobec tego wybrać najlepszy stelaż do materaca?

Dobierz stelaż do materaca

Najtańsze stelaże są wykonane z drewna sosnowego. Często sprzedawane są w komplecie z łóżkami. Są to twarde deseczki, używane głównie do materaców sprężynowych. Chociaż można je spotkać w połączeniu z materacami piankowymi, w tym wysokoelastycznymi i termoelastycznymi, lateksowymi a także materacami rehabilitacyjnymi, to jednak wywołują ich odkształcenia i tym samym przekładają się na ich szybsze zużycie i mniejszy komfort. Warto pamiętać o tym, że nieprawidłowy stelaż może być też powodem utraty gwarancji na materac!

Pod materace piankowe oraz lateksowe najlepiej nadają się stelaże elastyczne – są także wykonane z drewna, zwykle klejonego warstwowo dla większej trwałości, ale w miejscach łączenia deseczek z ramą mają specjalne elastyczne uchwyty. Powodują one, że materac współpracuje ze stelażem, co przekłada się na równomierny rozkład nacisku i poprawę komfortu i trwałości materaca.

Regulowany czy nieregulowany?

Stelaże oferowane są w dwóch wariantach – jako regulowane i nieregulowane. Te drugie mają po prostu postać różnych deseczek układanych na dnie łóżka, z kolei stelaże regulowane pozwalają na zmianę pozycji materaca, na przykład na podniesienie jego części pod głową czy też pod nogami.

Modele regulowane nie tylko polecane są dla osób obłożnie chorych czy w trakcie rehabilitacji, ale również dla każdego, kto poszukuje większego komfortu. Takie stelaże są regulowane w jednym lub kilku punktach, co powoduje, że można dopasować je idealnie do swoich potrzeb. Stelaże regulowane mogą być obsługiwane ręcznie lub elektrycznie – w przypadku sterowania elektrycznego do stelaża podłączony jest pilot, który pozwala na dobranie odpowiedniej pozycji.

Warto pamiętać o tym, że stelaże regulowane współpracują tylko z określonymi rodzajami materaców – piankowymi, a także lateksowymi. Nie należy stosować ich do materaców sprężynowych.

Hoom - piękne, naturalne drewno

Hoom – piękne, naturalne drewno

Oto Polska Świnia Design!

Oto Polska Świnia Design!