w ,

Remont łazienki krok po kroku

Remont łazienki
Remont łazienki

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym spędzamy relatywnie mało czasu, co jednak nie oznacza, że jest to miejsce mniej ważne niż salon czy sypialnia. Raz na kilka lat warto je gruntownie odświeżyć, zmienić wystrój i wyposażenie, dostosować do bieżącej mody i upodobań. Przed rozpoczęciem prac warto dokładnie przemyśleć problem i zaplanować prace. Jak zrobić to sprawnie? Na to pytanie odpowie poniższy poradnik przygotowany przez markę Luxrad.

Po pierwsze – budżet

Ustalenie właściwego budżetu to podstawa każdego remontu. Musimy wyznaczyć sobie jego górną granicę, której nie przekroczymy. Koszt materiałów może się zmienić, w czasie prac z pewnością stanie się coś niespodziewanego, co podniesie koszt wykonania.

Również płaca fachowców może się wahać w zależności od dodatkowych czynności. Może się zdarzyć, że będziemy musieli zmienić koncepcję i zrezygnować z części projektu. Granica budżetu pomoże poczuć się nam pewniej i sprawniej zarządzać pracami.

Po drugie – planowanie

Do tego etapu warto zasiąść z kartką papieru i ołówkiem. Zrobić ogólny rzut pomieszczenia, przemyśleć sprawę umiejscowienia wanny, umywalki czy lustra. W niektórych kwestiach będziemy ograniczeni – na przykład przy wyborze miejsca podłączenia do rur odpływowych czy umiejscowienia grzejnika. W innych możemy puścić wodzę naszej fantazji. Dowolnie wybrać punkty oświetleniowe, rodzaje materiałów, elementy armatury czy kolory. W doborze stylu czy konkretnych marek pomoże internet pełen przykładowych rozwiązań. Możemy też skorzystać z pomocy profesjonalnego biura projektowego.

Po trzecie – zakupy

Ten etap z całą pewnością spodoba się paniom domu, mogącym godzinami zastanawiać się nad odpowiednim wzorem płytek podłogowych i ściennych, ich odcieniami, kształtem wanny i liczbą programów w nowoczesnym prysznicu.

Należy przy tym zaznaczyć, że obecnie właściwie każdy element wyposażenia łazienki może stać się atrakcyjnym elementem podnoszącym jej estetykę. Centralnym punktem jest lustro otoczone wybranymi płytkami i elementami oświetleniowymi.

Armatura dobrana stylem do reszty wyposażenia. Lampy i drobne elementy dekoracyjne. Wreszcie elementy grzejne, które już dawno przestały być żeberkowym kaloryferem w burym odcieniu. Teraz i one są pełnoprawnym elementem wyposażenia łazienki potrafiącym doskonale współgrać z jej projektem i podnosić jego estetykę. Warto zwrócić tu uwagę na takie modele jak Atria, Optimus czy Atakama, które poza funkcją grzewczą mogą służyć również jako wieszak na ręczniki.

Po czwarte – ekipa

Kluczowym elementem jest wybór ludzi, którzy przeprowadzą remont. Jeżeli będzie to kilku fachowców z różnych dziedzin, trzeba pamiętać o właściwej synchronizacji i kolejności. Hydraulik zacznie pracę przed glazurnikiem, a elektryk nie poprowadzi przewodów na wcześniej położonych płytkach. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że łazienka to przeważnie niewielkie pomieszczenie i nie da się w nim pomieścić kilku pracujących fachowców w jednym czasie.

Po piąte – prace

Kiedy prace już wystartują, warto pamiętać o jednej rzeczy – nie będą trwały dwa dni. Należy liczyć się z utrudnionym dostępem do łazienki przez dłuższy okres czasu, mieć na uwadze utrudnienia z dostępem do wody i toalety. Dodatkowo, jak zawsze podczas remontu, trzeba dobrze zabezpieczyć teren przed wydostającym się pyłem, przygotować miejsce na materiały i narzędzia, a także liczyć się z hałasem i ogólnym utrudnieniem życia. 

Gdy remont wreszcie się skończy, pozostanie nam cieszyć się nowoczesnym wyglądem naszej nowej łazienki i korzystać z niej ze zdwojoną ochotą. Aż do czasu kolejnego remontu.

 

wanna przyścienna

Wanna przyścienna czy wanna wolnostojąca? Najważniejsze różnice

Gra w chowanego – warszawski apartament funkcjonalny

Gra w chowanego – warszawski apartament funkcjonalny