Projekt Robale i dalsze plany Julii Wilman

Projekt Robale i dalsze plany Julii Wilman

O projekcie Robale rozmawiamy z jej twórczynią – Julią Wilman.

NewPolishDesign: Kim jesteś na co dzień? Czym się zajmujesz, co Cię kręci, co czytasz i co sprawia, że czujesz się szczęśliwa?

Julia Wilman: Jestem projektantką z Warszawy, gdzie obecnie mieszkam i pracuję jako grafik w firmie Morizon. Dodatkowo po godzinach zajmuję się projektowaniem produktu. W ciągu ostatnich lat spędziłam w sumie 2 lata w Portugalii. Najpierw pół roku w Porto na Erazmusie, gdzie studiowałam na uczelni ESAD w Matosinhos. Po Erazmusie wróciłam do Polski, skończyłam studia i znów wyjechałam. Tym razem do Lizbony, gdzie odbyłam staż w studiu CorkDesign, a następnie pracowałam dla dwóch firm jako projektant mebli oraz grafik. Kręci mnie zdecydowanie podróżowanie, poznawanie nowych miejsc, ludzi. W tym co czytam i czego słucham zawsze szukam oryginalności i nawiązań do ciekawych miejsc i innych kultur.

NDP: Twój niedawny projekt, to robaczki z drewna. Możesz opowiedzieć coś więcej na temat tego projektu?

JW.: Lubię żyć aktywnie, co daje mi dużo energii i inspiracji do nowych projektów. Projekt Robale powstał na 3 roku studiów na Wydziale Wzornictwa na Warszawskiej ASP w pracowni Tomka Rygalika. Zadaniem było zaprojektowanie drewnianej zabawki. Wpadłam na pomysł połączenia drewna z magnesami, które nadają mobilności, pozwalają dowolnie zamieniać części i nimi poruszać co rozwija u dzieci wyobraźnię. Zabawki te nie są jednak dedykowane tylko dla dzieci, osoby w każdym wieku mają z nimi sporo zabawy. Użycie drewnianych kul nadaje kolekcji zabawnej wyrazowości i miękkości. Projekt Robale jest jak do tej pory moim największym sukcesem – stanowi część kolekcji polskiego wzornictwa NASZ która została najpierw zaprezentowana na największych targach wzornictwa na świecie – Wanted Design w Nowym Jorku w 2014 roku, a później reprezentowała nasz kraj w wielu innych miejscach na świecie.

robale julia wilman4

robale julia wilman3

robale julia wilman2

robale julia wilman1 robale julia wilman

NDP: Nad czym obecnie pracujesz? Jakie procesy będą zachodzić w najbliższej przyszłości u Ciebie?

JW.: Obecnie, jak wspominałam wcześniej pracuję jako grafik, natomiast po godzinach powoli pracuję nad kolejnymi projektami produktowymi. Bardzo dobrze poczułam się w temacie projektowania zabawek i mam kilka kolejnych pomysłów, projektuję również małe przedmioty codziennego użytku oraz meble. Moim ulubionym materiałem jest drewno, i moje przyszłe plany projektowe wiążę właśnie z nim.

www.behance.net/juliawilman

Rozmawiała Paulina Krupa

Szwedzkie meble

Wypoczynek po skandynawsku

Zagraj w Zagrywki

Zagraj w Zagrywki