Pasteloza to termin, który (podobno) został wymyślony przez Filipa Springera. Na pewno dzięki niemu rozpowszechnił się dając w końcu nazwę chorobie, która dotknęła praktycznie wszystkie większe osiedla lat 80. i 90.. Według niego „najgroźniejsze trucizny powstają w trakcie opracowywania leków – próbowano wynaleźć lekarstwo na szarość, pomyślano, że jak się ja zamaluje, to będzie lepiej”.
Stowarzyszenie Traffic Design we współpracy z Morską Spółdzielnią Mieszkaniową odmalowało jeden z „zarażonych” pastelozą bloków na biało. Reakcja na skończoną realizację przerosła najśmielsze oczekiwania.
Skontaktowaliśmy się ze spółdzielnią szukając budynku pod nową instalację (metaloplastykę). W tym czasie dowiedzieliśmy się, że jedna ze wspólnot ma zaplanowany remont elewacji. Skorzystaliśmy z okazji, by przyczynić się do wyleczenia jednego z budynków z pastelozy. Stworzyliśmy projekt oraz dobraliśmy kolor fasady. Dzięki temu, mimo iż nie udało nam się ostatecznie zrealizować z MSM instalacji artystycznej to udało nam się wpłynąć na odświeżenie elewacji i przyczynić się do zmian w lokalnym krajobrazie.
Zdjęcie bloku przy ulicy Lelewela „polubiło” na Facebooku ponad 1000 osób, a organiczny zasięg przekroczył 100 000 użytkowników. Żaden z naszych murali nie zyskał takiej popularności.
Entuzjazm z jakim internauci i mieszkańcy Gdyni przyjęli białą elewację świadczy o rosnącej potrzebie odwrócenia trendu malowania termomodernizowanych budynków na przypadkowe kolory i w przypadkowe wzory.
Potwierdzają to również prowadzone przez Stowarzyszenie Traffic Design badania użytkowników przestrzeni publicznej. Problem nieestetycznych elewacji był najczęściej wskazywany w spacerach badawczych z udziałem młodzieży.