Festiwal Detalu Architektonicznego #Detalfest

detal fest

W dniach 5-8. X odbędzie się w Łodzi pierwszy na świecie Festiwal Detalu Architektonicznego. #Detalfest. Będzie trwał równolegle z Festiwalem Designu. Organizatorzy chcą zachęcić nas, abyśmy zwracali większą uwagę na otaczające nas detale i ornamenty.

Podczas kilku festiwalowych dni odbędą się warsztaty, wystawy, spacery, prelekcje, spotkania dziennikarzy i blogerów z całej Polski. Uczestnicy będą mogli wziąć udział także w grze miejskiej.

– Zastanawiałam się co o historii miasta mogą powiedzieć detale, czy istnieje granica kiedy prefabrykant zamienia się w sztukę? Czy ornament to naprawdę zbrodnia? – pyta , pomysłodawczyni i organizatorka Detalfestu. – Ornament może, ale nie musi oznaczać aniołka z gipsu zamontowanego na elewacji, żeby było ładnie – dodaje ekspert.

DetalFestPocztówka

W piątek o godz. 14.00 w Podwórku Hilarego przy ul. Zachodniej 53 w Łodzi odbędzie się specjalny lunch – spotkanie ekspertów, którzy spróbują zdefiniować detal. Tematyczny poczęstunek przygotuje szef kuchni Kamil Ścigaczewski.

Detalfest to nie tylko historia, to także współczesność , organizatorzy zwracają uwagę na detal, ale rozumieją go bardzo szeroko.
– Sztukateria nadąża za zmianami, jej współczesna odsłona to nowoczesne technologie i wzornictwo, które doskonale wpisuje się w aktualne trendy – mówi Anna Rejniak z Akademii Sztukaterii, organizatorka lunchu. – Uniwersalność zastosowania to bardzo ważny element, daje możliwość eksperymentowania i przełamuje dotychczasowe, klasyczne pojęcia sztukaterii oraz wskazuje nowe oblicze detalu architektonicznego – dodaje ekspert.

Organizatorami Festiwalu Detalu Architektonicznego są; Łódzki Detal oraz Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO.
Wśród patronów Detalfestu znalazła się Akademia Sztukaterii związana z firmą

www.lodzkidetal.pl

15-lecie Nizio Design | od 22.09 wystawa twórcy ekspozycji Muzeum POLIN i Muzeum Powstania Warszawskiego

15-lecie Nizio Design | od 22.09 wystawa twórcy ekspozycji Muzeum POLIN i Muzeum Powstania Warszawskiego

Pasteloza znika z Gdyni dzięki Traffic Design

Pasteloza znika z Gdyni dzięki Traffic Design