Najcenniejsi artyści pokolenia po 1989 roku

Najcenniejsi artyści pokolenia po 1989 roku

Sasnal, Bujnowski, Maciejowski. To dziś najcenniejsi artyści młodego pokolenia w Polsce. Prace członków Grupy Ładnie, wystawianych w najważniejszych instytucjach sztuki na całym świecie, osiągają coraz wyższe kwoty na aukcjach. I mimo, że prace artystów sprzedają się na światowym rynku po kilkaset tysięcy dolarów, na wrześniowej aukcji w DESA Unicum ceny wywoławcze zaczynają się już od kilkunastu tysięcy złotych. Już 21 września prace artystów pójdą pod młotek na aukcji „SZTUKA WSPÓŁCZESNA. Nowe Pokolenie po 1989 roku”.

Marcin Maciejowski był ironiczny i narodowy, Wilhelm Sasnal rock’n’rollowy i salonowy, a Rafał Bujnowski konceptualny. Twórczość członków Grupy Ładnie można uznać dziś za najbardziej docenianą przez krytyków oraz kolekcjonerów polską sztukę młodego pokolenia. Widać to chociażby po coraz wyższych kwotach sprzedaży ich dzieł, zarówno na aukcjach w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych i całej Europie Zachodniej. Malarstwo Grupy stanowiło krytyczną reakcję na kapitalistyczną rzeczywistość Polski po 1989 roku. Tematy swoich obrazów czerpali z gazet, kolorowych magazynów, reklam i telewizji. Chętnie sięgali po estetykę kiczu i reklamy, strategię ironii. Potem każdy poszedł w swoją stronę.

W czerwcu tego roku padł rekord sprzedaży pracy Marcina Maciejowskiego. Na aukcji w londyńskim oddziale Sotheby’s za obraz „Picasso’s Boy with Pipe” zapłacono równowartość 400 tys. zł (87 tys. funtów). W 2010 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie odbyła się jego indywidualna wystawa, którą zobaczyło aż 15 tys. osób. Na aukcji pojawi się jego obraz z 2009 roku – „Pijąca piwo”.

Najcenniejsi artyści pokolenia po 1989 roku

Jego kolega – Wilhelm Sasnal, laureat prestiżowej nagrody Vincenta dla najbardziej obiecującego młodego artysty, uchodzi obecnie za najcenniejszego malarza młodego pokolenia w Polsce. Na zagranicznych licytacjach jego prace osiągają kwoty rzędu kilkuset tysięcy dolarów. Sukces Sasnala jest ewenementem na polskim rynku sztuki. Przed nim nikt nie był gotowy płacić tyle za prace młodego artysty. Jeszcze kilkanaście lat temu jego obrazy sprzedawały się zaledwie po 1-2 tys. zł. Obecnie zapłacimy za nie 800 razy drożej.

Prezentowana na aukcji praca Sasnala pochodzi z kolei z 2005 roku, z okresu kiedy artysta znajdował się na rezydencji artystycznej w Teksasie. Także prace Rafała Bujnowskiego na stałe zagościły zarówno na rynkach aukcyjnych jak i w międzynarodowych galeriach. Prezentowana na aukcji praca jest jednym z 33 powstałych w latach 2001-2002 portretów papieża stanowiących przykład „praktycznego obrazu, jaki każdy Polak chciałby mieć w domu”.

Najcenniejsi artyści pokolenia po 1989 roku

Cena wywoławcza portretu wynosi zaledwie 18 tys. zł. Na tle Grupy Ładnie plasuje się twórczość innych, młodych, ale uznanych już artystów. Wśród 60 obiektów oferowanych na aukcji znajdą się prace m.in. Radka Szlagi, Jadwigi Sawickiej, Basi Bańdy – wyjątkowo rzadko pojawiającej się na aukcjach, Magdaleny Starskiej – głównie znanej z prac na papierze, tym razem prezentującej na płótnie, Pawła Althamera, Normana Leto z pracą inspirowaną twórczością Zdzisława Beksińskiego oraz Laury Paweli tworzącej przy wykorzystaniu estetyki ekranów telefonów komórkowych.

Ofertę wrześniowej aukcji uzupełniają fotografie Anety Grzeszykowskiej oraz Maurycego Gomulickiego.
SZTUKA WSPÓŁCZESNA. Nowe Pokolenie po 1989 roku: 21 września 2017, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 11-21 września 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji „SZTUKA WSPÓŁCZESNA. Nowe Pokolenie po 1989 roku” oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem: https://desa.pl/pl/auctions/409/sztuka-wspolczesna-nowe- pokolenie-po- 1989-21- wrzesnia-2017- godz-19

Wszystkie aukcje są transmitowane na żywo, relację można obejrzeć na profilu DESA Unicum na Facebooku:
https://www.facebook.com/DesaUnicumWarszawa

Mocne otwarcie sezonu aukcyjnego

Mocne otwarcie sezonu aukcyjnego

dutch design day

Dutch Design Day