Konkurs Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych jest dorocznym przeglądem najlepszych dyplomowych prac magisterskich, a co za tym idzie, najlepszych osiągnięć wydziałów projektowych w dziedzinie dizajnu i projektowania graficznego. Biorą w nim udział po cztery najlepsze dyplomy powstałe w ośmiu uczelniach plastycznych podległych Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tradycyjnie organizatorem konkursu jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, a wystawa pokonkursowa odbywa się w galerii katowickiej ASP Rondo Sztuki. W tym roku odbywa się szósta edycja konkursu, w którym biorą udział akademie: warszawska, łódzka, wrocławska, gdańska, krakowska, szczecińska, katowicka i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.
Tegoroczny konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych dyplomów projektowych powstałych w 2016 roku. Jury złożone z rektorów akademii sztuk pięknych wyłoni laureatów i przyzna Nagrodę Rektorów, jak również Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego, Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice oraz wyróżnienia honorowe.
Po pięciu latach konkurs zajął trwałą i znaczącą pozycję wśród polskich imprez z zakresu szeroko rozumianego projektowania i jest to impreza prestiżowa, która przed uczestnikami otwiera możliwości zaistnienia na profesjonalnym rynku projektowym. O jej randze świadczą nagrody oraz popularność w środowisku studentów i absolwentów. W poprzednich latach w konkursie brali udział min. Jan Bajtlik, Marta Gawin, Jan Godlewski i Wiktoria Lenart. Pokonkursowa wystawa także niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających.
Konkurs, który zawsze odbywa się w twórczej i przyjaznej atmosferze, jest okazją do spotkań pedagogów i wymiany doświadczeń między ośrodkami akademickimi oraz wskazuje tendencje projektowe wśród młodych dizajnerów.
Impreza jest także polem współpracy między projektantami a nowoczesnym biznesem.
Do tej pory konkurs odbywał się w lipcu, bezpośrednio po obronach pracy dyplomowych. Wychodząc naprzeciw postulatom środowisk akademickich, tegoroczną edycję organizujemy w kwietniu roku następnego, w celu umożliwienia udziału w konkursie studentom broniącym się w późniejszych terminach. Daje to uczelniom możliwość wyboru rzeczywiście najlepszych prac, a organizatorom więcej czasu na przygotowanie imprezy.
Kolejna edycja konkursu DESIGN32 zbiera zeszłoroczne dyplomy nastawione na przyszłość. Jest to czas, w którym pragniemy przede wszystkim bezpieczeństwa i wygody. Tyczy się ona zarówno naszych domostw i rozrywki, jak również otaczającej nas natury i przestrzeni miejskiej. Bez podziału na starość i młodość, a z troską o rozwój.
Gdańska ASP rozwija nasze poznanie przez etiudę animowaną pt. „Gościnny” (Maciej Cychnerski), projekt Centrum Dominikańskiego w Gdańsku (Marta Kozakiewicz), edukacyjną zabawkę zakładającą popularyzację architektury statków wodnych (Patrycja Kruk), a także przez kampanię promującą świadomość językową (Julia Parchimowicz).
Górny Śląsk oferuje coś dla każdego z różnych przedziałów wiekowych. Najmłodszych zadowoli aplikacja internetowa oraz na urządzenia mobilne „Kasia wie wszystko” (Katarzyna Maculewicz), studentów zainteresuje oprawa graficzna festiwalu studenckiego Fest Design 2016 poświęconego relacjom projektowania graficznego i nauki (Justyna Baytel, Urszula Gumińska-Kurek), korporacje – stoły wielofunkcyjne okolicznościowe do sal konferencyjnych i bankietowych (Magdalena Tutak), a pasjonatów zajmą zestawy naczyń ekspozycyjno-promocyjnych Śląskich deserów (Joanna Pastusińska).
Z kolei ASP w Krakowie odnosi się do spokoju. Wygodne wielofunkcyjne siedziska (Hubert Albertusiak) oraz instalacja „Po prostu w Domu” złożona ze stołu i książek (Magdalena Gawlik-Łęcka) z pewnością zapewnią nam odpoczynek po aktywnym skorzystaniu z aplikacji mobilnej, będącej turystycznym przewodnikiem po przestrzeni miejskiej Katowic (Anna Bacik). Pomyślano również o naszych czworonożnych przyjaciołach w projekcie Cmentarza dla Zwierząt w Forcie 31 w Krakowie (Monika Kozłowska).
Dyplomantów z łódzkiej ASP interesuje konstrukcja i analiza zagadnienia. Posiadając na podorędziu Uniwersalny Schron (Krzysztof Bardzo), emocjonująco spędzimy czas przy grze planszowej (Weronika Hrynkiewicz) lub serii plakatów inspirowanych tendencjami projektowymi od lat 60-tych do 80-tych (Paweł Jaczewski) oraz kolekcji odzieży, obuwia i galanterii skórzanej inspirowanej wzornictwem przemysłowym (Maciej Piłat).
Poznański Uniwersytet Artystyczny dba o ważkie tendencje #bio i #tech. Projekt „…nie tylko ogrodowe”(Klaudia Olejnik) oraz domowa zielarnia HERBA (Joanna Fredrych) przypominają o naszym połączeniu z przyrodą i łączą się tematem zdrowia z kolejnymi projektami: pojazdem dla seniora Balance bike (Łukasz Preiss) oraz miękką i niemnącą się lampą foama (Laura Pawlikowska).
W trosce o komfort człowieka dyplomanci ASP z Wrocławia rozwiązali problem mobilnej garderoby (Małgorzata Hinz), kuchni plenerowej (Karolina Kamińska), dodając instalację meblową (Patrycja Kryszczuk) oraz sitodruki Zielnika Czarodziejskiego (Olga Kawacińska). Stołeczna ASP proponuje nową koncepcję usługi głosowania w wyborach parlamentarnych (Joanna Żaboklicka), ale też projekt graficzny „Księgi niepokoju” Fernanda Pessoi obierający za temat studium melancholii (Aleksandra Zaręba). Nowoczesnymi rozwiązaniami cechuje się wielozadaniowy zestaw mebli inspirowany formą, konstrukcją i dekoracją tradycyjnego zydla (Magdalena Popińska) oraz konektor, czyli mobilny system wystawienniczy (Kamil Seweryn Kowalski).
Dyplomy szczecińskiej Akademii Sztuki ukierunkowane są społecznie. Przede wszystkim wspominają o zdrowiu fizycznym w kampaniach społecznych „Zadbaj o swój mózg” (Urszula Słowacka) i „Nie Garb Się” (Aleksandra Misztela).
Komentują też naszą rzeczywistość w plakacie polityczno-społecznym (Piotr Depta-Kleśta) i proponują opracowanie graficzne „13 Bajek z Królestwa Lailonii dla dużych i małych” Leszka Kołakowskiego (Kaja Depta-Kleśta).