Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach

Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, to kontynuacja misji Braci Polskich, którzy na przełomie XVI i XVII wieku prowadzili w tym samym miejscu Szkołę Lusławicką. Krzysztof Penderecki stworzył w tym miejscu centrum muzyki, które odwiedza młodzież z całej Europy. Za projekt tego wyjątkowego miejsca odpowiedzialne jest Biuro Architektoniczne DDJM.

luslawice (1)

 

W 2013 roku, podczas uroczystego koncertu, otwarto Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Powołane zostało we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

luslawice (2)

Na niemal 10 tysiącach metrów powierzchni użytkowej powstał kompleks budynków, w których najważniejszą rolę pełni sala koncertowa z pełnym zapleczem muzycznym oraz cała niezbędna infrastruktura muzyczna. W całym obiekcie powstały liczne sale prób orkiestrowych i baletowych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szkoła Lusławicka została założona w Lusławicach przez Braci Polskich, na przełomie XVI i XVII wieku. W 1598 roku, na tych ziemiach mieszkał włoski myśliciel Faustus Socyn, który był jednym z najważniejszych działaczy ruchu reformacyjnego w Europie. Dzięki niemu, wokół Braci Polskich zaczęli gromadzić się wybitni humaniści i przeprowadzano kształcenie w wielu dziedzinach. Muzycznie, przygotowywano dzieci do śpiewania psalmów i pieśni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wacław Potocki, uważał to miejsce za centrum kulturalne a tradycje artystyczne tego miejsca przetrwały aż do XX wieku. Krzysztof Penderecki uczynił Lusławice miejscem swojego zamieszkania, remontując dwór w którym niegdyś prowadzono Szkołę Lusławicką a później, stworzył na tych terenach Europejskie Centrum Muzyki.

Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach

Obiekt, który zaprojektowało Biuro Architektoniczne DDJM jest bardzo nowoczesnym kompleksem, zarówno wewnątrz, pod względem rozwiązań ułatwiających naukę gry na instrumentach oraz umożliwiającym organizację profesjonalnych koncertów. Z zewnątrz również prezentuje się niezwykle nowocześnie. Mimo, że Europejskie Centrum Muzyki ulokowane zostało niemal w szczerym polu, to obiekt idealnie komponuje się z otoczeniem, tworzą razem harmonię.Obiekt sąsiaduje z odremontowanym dworem, który zamieszkuje, i w którym tworzy profesor Krzysztof Penderecki.

Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach

Aby nie zakłócać spokoju i harmonii tego miejsca i żeby idealnie wkomponować je w otoczenie, do jego budowy użyto naturalnych materiałów. Drewno, piaskowiec oraz szklana fasada z drewnianą kolumnadą, spełniły oczekiwania twórców tego miejsca. Efekt końcowy jest rewelacyjny. Miejsce to sprzyja nauce gry na instrumentach i inspiruje przyszłych wirtuozów do próbowania swoich sił w tworzeniu własnej muzyki.
[related_posts_by_tax]
Źródło: http://ddjm.pl

Cuprum Square stanie we Wrocławiu w miejscu kontrowersyjnego biurowca

Cuprum Square stanie we Wrocławiu w miejscu kontrowersyjnego biurowca

Siatkowe krzesło ogrodowe – Henryk Sztaba