Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, to kontynuacja misji Braci Polskich, którzy na przełomie XVI i XVII wieku prowadzili w tym samym miejscu Szkołę Lusławicką. Krzysztof Penderecki stworzył w tym miejscu centrum muzyki, które odwiedza młodzież z całej Europy. Za projekt tego wyjątkowego miejsca odpowiedzialne jest Biuro Architektoniczne DDJM.
W 2013 roku, podczas uroczystego koncertu, otwarto Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Powołane zostało we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.
Na niemal 10 tysiącach metrów powierzchni użytkowej powstał kompleks budynków, w których najważniejszą rolę pełni sala koncertowa z pełnym zapleczem muzycznym oraz cała niezbędna infrastruktura muzyczna. W całym obiekcie powstały liczne sale prób orkiestrowych i baletowych.
Szkoła Lusławicka została założona w Lusławicach przez Braci Polskich, na przełomie XVI i XVII wieku. W 1598 roku, na tych ziemiach mieszkał włoski myśliciel Faustus Socyn, który był jednym z najważniejszych działaczy ruchu reformacyjnego w Europie. Dzięki niemu, wokół Braci Polskich zaczęli gromadzić się wybitni humaniści i przeprowadzano kształcenie w wielu dziedzinach. Muzycznie, przygotowywano dzieci do śpiewania psalmów i pieśni.
Wacław Potocki, uważał to miejsce za centrum kulturalne a tradycje artystyczne tego miejsca przetrwały aż do XX wieku. Krzysztof Penderecki uczynił Lusławice miejscem swojego zamieszkania, remontując dwór w którym niegdyś prowadzono Szkołę Lusławicką a później, stworzył na tych terenach Europejskie Centrum Muzyki.
Obiekt, który zaprojektowało Biuro Architektoniczne DDJM jest bardzo nowoczesnym kompleksem, zarówno wewnątrz, pod względem rozwiązań ułatwiających naukę gry na instrumentach oraz umożliwiającym organizację profesjonalnych koncertów. Z zewnątrz również prezentuje się niezwykle nowocześnie. Mimo, że Europejskie Centrum Muzyki ulokowane zostało niemal w szczerym polu, to obiekt idealnie komponuje się z otoczeniem, tworzą razem harmonię.Obiekt sąsiaduje z odremontowanym dworem, który zamieszkuje, i w którym tworzy profesor Krzysztof Penderecki.
Aby nie zakłócać spokoju i harmonii tego miejsca i żeby idealnie wkomponować je w otoczenie, do jego budowy użyto naturalnych materiałów. Drewno, piaskowiec oraz szklana fasada z drewnianą kolumnadą, spełniły oczekiwania twórców tego miejsca. Efekt końcowy jest rewelacyjny. Miejsce to sprzyja nauce gry na instrumentach i inspiruje przyszłych wirtuozów do próbowania swoich sił w tworzeniu własnej muzyki.
[related_posts_by_tax]
Źródło: http://ddjm.pl