W Osowej, pod Gdańskiem, powstał wyjątkowy dom, który łączy pracownię z częścią mieszkalną. Największym wyzwaniem dla architektów z Pracowni Architektonicznej MIDI była działka, obsadzona różnymi gatunkami drzew i jej osobliwy kształt. W efekcie powstał dom, który fantastycznie wpasował się w stylistykę lasu, przy którym stoi i jednocześnie, nie zasłania widoku. Poznajcie dom w Osowej.
Założeniem architektów oraz zleceniodawcy było zaprojektowanie domu, który będzie nowoczesny a jednocześnie będzie kojarzył się z ekologicznym życiem, zgodnym z naturą. Z racji tego, że dom był projektowany dla profesjonalistów, ważne było, żeby był w stylu modernistycznym i wyróżniał się oryginalnością na tle innych projektów.
Bardzo szybko było wiadomo, jaka idea ma przyświecać projektowi. Inwestorzy chcieli, żeby południowa elewacja „łapała” energię, co było dość trudne do wykonania, jednak się udało. Wschodnia część domu stoi na granicy działki budowlanej. Ten zabieg był konieczny ze względu na trudny kształt działki. Elewacja została zaprojektowana w nieregularnym kształcie, głównie ze względu na to, żeby eksponować drzewa. Dało to niezwykle oryginalny i wyjątkowy efekt, połączenia wnętrza domu z jego zewnętrzną częścią. Zdaje się, że nie ma wyraźnej granicy.
Pracownia została zlokalizowana od strony ulicy, głównie po to, żeby stworzyć barierę w postaci betonowego bloku, który został zlokalizowany od strony południowej. Wschodnia strona domu ma widok na sąsiednią działkę a także od tej strony, znajduje się zjazd do parkingu podziemnego.
Dom został zbudowany głównie z drewna, osadzonego na betonowej podstawie. Od strony, która wychodzi na ulicę, i którą widzą z okien sąsiedzi, jest zamknięty i betonowy, głównie po to, żeby zamknąć budynek i odseparować go od świata zewnętrznego. Natomiast od strony lasu, dom jest otwarty i zapraszający. Przyjmuje bardo miękką formę, głównie dzięki drewnu, które doskonale połączyło się z zielenią lasu, w którym dom został postawiony. Zastosowano także, blachę na dachu, aby dała neutralne tło, całej kompozycji. Szkło, które zastosowano, zwłaszcza w części domu, wychodzącej na las, pozwoliło na „połączenie” wnętrza domu z tarasem i lasem.
Wnętrze domu, to również, w dużej mierze, beton architektoniczny, głównie na schodach i na wykończeniach. Podłogi pokryte są drewnem, co jest spójne z drewnianą elewacją i drewnianymi częściami tarasu. Okna oraz niektóre meble w domu, wybrano w kolorze metalicznym, który nawiązuje stylistyką do blachy na dachu domu.
Źródło: http://midi-architekci.pl/