w

DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 

DESA Unicum_Natalia LL Sztuka postkonsumpcyjna 1975 lata 90. XX w. est. 25000-35000
DESA Unicum_Natalia LL Sztuka postkonsumpcyjna 1975 lata 90. XX w. est. 25000-35000

Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad morzem. Tego lata DESA Unicum po raz kolejny przenosi się nad Bałtyk. Rzadko eksponowane prace artystów takich jak Salvador Dali, Andy Warhol, Magdalena Abakanowicz, Witkacy, czy Natalia LL można zobaczyć w hotelu Sofitel Grand Sopot. W tym roku obok trzech tematycznych wystaw: „Dekady. Wielcy mistrzowie XX wieku”, „Ród Kossaków” i „Młoda Sztuka”, prawdziwą perełką jest ekspozycja „Biżuteria. Dzieła Sztuki Jubilerskiej XIX i XX wieku”, prezentująca aż 40 obiektów z różnych okresów historii. Kolejne wystawy można oglądać bezpłatnie od 5 do 10 sierpnia przy ul. Powstańców Warszawy 12 w Sopocie.

„Dekady. Wielcy mistrzowie XX wieku”. Wystawa 5-9 sierpnia

Raz w roku DESA Unicum zabiera odwiedzających w podróż przez kolejne lata minionego stulecia. To właśnie w sierpniu, w hotelu Sofitel Grand Sopot widzowie mają wyjątkową okazję zobaczenia zestawienia prac autorów, których nazwiska na trwałe zapisały się w historii sztuki.

DESA Unicum_Andy Warhol_Portfolio Saint Apolonia_1984 est. 400000-500000
DESA Unicum Andy Warhol Portfolio Saint Apolonia 1984 est. 400000-500000

Na wystawie „Dekady. Wielcy mistrzowie XX wieku” eksponowane są prace wielu klasyków, w tym roku m.in. zestaw 4 grafik Andy Warhola zatytułowany „Saint Apolonia”, rzeźba „Nude Ascending a Staircase Hommage to Marcel Duchamps” Salvadora Dali, portret Ady Propper, autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza, rysunek tuszem na papierze Magdaleny Abakanowicz, praca z głośnego cyklu „Sztuka postkonsumpcyjna” Natalii Lach-Lachowicz, pejzaż „Miasto” Edwarda Dwurnika, czy aż cztery prace Nikifora Krynickiego, jednego z najsłynniejszych na świecie prymitywistów.

DESA Unicum_Natalia LL Sztuka postkonsumpcyjna 1975 lata 90. XX w. est. 25000-35000
DESA Unicum, Natalia LL, Sztuka postkonsumpcyjna 1975 lata 90. XX w. est. 25000-35000

„Ród Kossaków”. Wystawa 5-8 sierpnia

W tym sezonie DESA Unicum po raz piąty zaprasza odwiedzających na wystawę „Ród Kossaków”, w której prezentowana jest twórczość trzech pokoleń najsłynniejszego polskiego rodu malarzy. Nazwisko kolejnych znakomitych artystów – nestora Juliusza, syna Wojciecha i wnuka Jerzego – od dekad stanowi synonim najwyższej sztuki, a 23 prace, które znalazły się na trwającej od 5 do 8 sierpnia ekspozycji, to żywa tradycja sztuki patriotycznej.

DESA Unicum_Jerzy Kossak_Wizja Napoleona w odwrocie spod Moskwy w 1812 roku_lata 20. XX w_ est. 50000-70000 zł

W tym roku na szczególną uwagę zasługuje m.in. akwarela ze szczytowego okresu twórczości Juliusza Kossaka zatytułowana “Przed pałacem”, “Portret Georga Palmera Putnama” wykonany podczas pierwszego pobytu Wojciecha w Ameryce, a także jego niezwykle unikatowy i wczesny obraz “Życie w Zakopanem: z wycieczki w Turnie” oraz jedna z najpopularniejszych kompozycji Jerzego “Wizja Napoleona w odwrocie spod Moskwy w 1812” roku.

„Młoda sztuka”. Wystawa 5-10 sierpnia

Na wystawie w hotelu Sofitel Grand Sopot nie mogło zabraknąć również reprezentantów Młodej Sztuki – wschodzących talentów, które z sukcesem przecierają szlaki na polskim rynku sztuki. Prace tworzone w XXI w. stanowią unikalny zapis twórczych poszukiwań, inspiracji i społecznych nastrojów.

DESA Unicum Magdalena Jędrzejczyk W poszukiwaniu głębszego sensu 2024
DESA Unicum Magdalena Jędrzejczyk W poszukiwaniu głębszego sensu 2024

W tegorocznym zestawieniu na ekspozycji znalazło się aż 90 prac młodych artystów, m.in.: Aleksandry Koleśniak, Izabeli Manturo, Magdaleny Jędrzejczyk, Adama Wątora, Martyny Łuszczyńska, czy Natalii Fundowicz.

 

„Biżuteria. Dzieła sztuki jubilerskiej XIX i XX wieku”. Wystawa 5-8 sierpnia

Nowością podczas tegorocznej edycji projektu jest ekspozycja „Biżuteria. Dzieła Sztuki jubilerskiej XIX i XX wieku”, prezentująca aż 40 starannie wyselekcjonowanych obiektów, z których połowę stanowią pierścionki z brylantami, perłami oraz kolorowymi kamieniami.

DESA Unicum_Brosza z lapis lazuli_ pocz XX w. est. 3500-5000 zł
DESA Unicum Brosza z lapis lazuli pocz XX w. est. 3500-5000 zł

Na ekspozycji znalazły się zarówno wyroby jubilerskie, których historia sięga XIX w., jak i biżuteria z ostatnich dekad XX w. Szczególną uwagę przyciąga m.in. pierścionek z diamentami o łącznej masie 2,32 ct z lat 20/30. XX w., czy kolczyki z turkusami z austro-węgierskimi puncami wykonane w II poł XIX w. Odwiedzający na pewno nie przejdą również obojętnie obok klipsów z Domu Mody Christian Dior, datowanych na lata 70/80 XX w. 

Wszystkie wystawy można odwiedzić pomiędzy 5 i 10 sierpnia w hotelu Sofitel Grand Sopot przy ul. Powstańców Warszawy 12 w Sopocie. Wstęp jest bezpłatny!

Dekady. Wielcy Mistrzowie XX wieku.

Wystawa: 5 – 9 sierpnia

Ród Kossaków

Wystawa: 5 – 8 sierpnia

Młoda Sztuka

Wystawa: 5 – 10 sierpnia

Biżuteria. Dzieła sztuki jubilerskiej XIX i XX wieku

Wystawa: 5 – 8 sierpnia

Sofitel Grand Sopot
Powstańców Warszawy 12/14

81-718 Sopot

 

projekt roku

Konkurs graficzny Projekt Roku

Płyta indukcyjna stała się ona nieodłącznym elementem wyposażenia domów i mieszkań, przyciągając uwagę swoją szybkością gotowania i łatwością w utrzymaniu czystości. Wiele osób zastanawia się, czy podłączenie tego nowoczesnego urządzenia to zadanie, które mogą wykonać samodzielnie, czy lepiej powierzyć tę czynność profesjonalnemu elektrykowi. Wokół tego tematu narosło wiele mitów i niejasności. W tym artykule postaramy się je wyjaśnić. Przedstawimy również ważne informacje dotyczące wymagań technicznych i bezpieczeństwa, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania płyty.

Płyta indukcyjna – kto podłącza? Czy trzeba skorzystać z usług fachowca?