Vintage to jeden z gorętszych stylów przewidzianych w 2019 roku. Dlatego Marta Machowicz, projektantka wnętrz z poznańskiego salonu meblowego Mebest, podpowiada, na jakie meble, dodatki i kolorystykę postawić, aby wprowadzić tę wyjątkowo modną, a przy tym ponadczasową aranżację do swojego wnętrza.
Drewniane meble z historią, bogato zdobione ozdoby, wzorzyste tkaniny, a to wszystko w otoczeniu rodzinnych portretów i pamiątek przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Nie bez powodu o vintage mówi się jako o stylu dla cierpliwych kolekcjonerów.
– W przestrzeniach urządzonych w stylu vintage najważniejszą rolę odgrywają wspomnienia. Meble i dodatki powinny opowiadać swoje historie, przyciągając uwagę charakterystycznym dla minionych epok kunsztem, wzorami i materiałami. Zestawione z współczesnymi akcentami, mają stworzyć niepowtarzalną, a przy tym ciepłą i domową atmosferę – tłumaczy Marta Machowicz, projektantka wnętrz z poznańskiego salonu meblowego Mebest.
Vintage’owy zestaw mebli do salonu i jadalni
Fot. salon meblowy Mebest
Dobry design nigdy się nie zestarzeje
Aranżacja vintage jest ponadczasowa, co więcej – z biegiem lat nabiera coraz większej wartości. Meble i dodatki, które znajdują się w takim wnętrzu są z jednej strony funkcjonalne, proste i estetyczne, a z drugiej zaskakują intrygującym wzornictwem. Nic dziwnego, że styl vintage, zapomniany na chwilę wraz z pojawieniem się skandynawskiego designu i innych zagranicznych nowinek, z powrotem wraca do łask.
Meble po przodkach
Vintage’owa sofa narożnikowa na wąskich nóżkach
Fot. salon meblowy Mebest
Nie każdy posiada meble po przodkach, które można odnowić i ponownie wykorzystać we wnętrzu. Na szczęście niepowtarzalną aranżację można stworzyć także dzięki nowym sprzętom utrzymanym w określonej stylistyce – np. retro. Może to być prosta sofa i fotel na toczonych nóżkach, drewniana komoda z ozdobnymi zdobieniami i mosiężnymi uchwytami, bufet i kredens eksponujące zastawę i pamiątki, ażurowy regał na książki i zdjęcia, wielofunkcyjna konsolka na podręczne bibeloty, drewniane stoliki kawowe czy wracające do łask – drewniane sekretarzyki.
Fotel w stylu vintage na wąskich nóżkach
Fot. salon meblowy Mebest
PRL’owskie detale
Aby podkreślić styl vintage w domu, koniecznie musi się w nim pojawić kilka charakterystycznych drobiazgów. Cennymi eksponatami mogą być bogato zdobione szklanki, karafki i kieliszki czy porcelanowa zastawa i cukiernica. Pięknie zaprezentują się kryształowy żyrandol oraz lampy z abażurem. Ściany powinny ozdobić duże lustra w bogato zdobionych ramach oraz drewniany zegar. Na komodach niech znajdą się ramki z naturalnych materiałów ze zdjęciami najbliższych i przodków. Oczywiście niech w tym wszystkim nie zabraknie rodzinnych pamiątek przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
– Urządzając wnętrze w stylu vintage należy pamiętać o zachowaniu balansu pomiędzy tym co stare, a tym co nowoczesne. Dzięki temu stworzymy wnętrze z duszą, w którym na pierwszym planie będzie historia i wspomnienia, unikając jednocześnie efektu muzealnego – tłumaczy Marta Machowicz.
Vintage’owa komoda i lustra
Fot. salon meblowy Mebest
Vintage’owe kolory
Vintage nawiązuje do minionych epok i domowego ciepła, nie powinien jednak być romantyczny. Dlatego należy unikać pastelowych odcieni i różu. Najlepiej sprawdzą się przygaszone barwy, które łączy się z bardziej intensywnymi odcieniami, takimi jak m.in.: zielenie, błękity, pomarańcze, żółcie, czerwienie. Połączenia nie powinny być pstrokate.
Z kolei tkaniny mogą być wzorzyste, np. z motywem groszków, pepitki, pasów, motywami zwierzęcymi czy grafikami.
Vintage’owe kolory dodatków tekstylnych
Fot. salon meblowy Mebest
Dlaczego styl vintage zniknął z polskich domów? Odpowiedź jest prosta – staliśmy się zmęczeni polskim wzornictwem, które było dostępne z konieczności, a nie z wyboru. Teraz vintage na nowo fascynuje, przypominając o tym, co w domu najważniejsze – cieple i rodzinie.