Nazwa słynnej manufaktury niekoniecznie budzi skojarzenia, ale wystarczy rzut oka na jej produkty i wszystko staje się jasne. Kilka dekad temu kwieciste wyroby z Włocławka znajdowały się w niemal każdym polskim domu, a dziś drugie życie nadaje im Magdalena Ziółkowska w ramach projektu „Biżuteria z talerzy”.
Historia włocławskiego fajansu sięga pierwszej połowy XIX wieku, gdy to w 1837 roku uruchomiono pierwszą fabrykę wytwarzającą fajans. Misy, talerze, serwisy czy artykuły dekoracyjne początkowo były przede wszystkim jednobarwne, na nielicznych widniały dobrze znane współcześnie kolorowe, kwieciste wzory. Historyczne perturbacje wymusiły zamknięcie fabryki, która po II Wojnie Światowej otwarła się ponownie. Okres największej popularności włocławskiego fajansu przypada na lata 70., gdy w niemal każdym domu można było znaleźć „Włocławki” zdobione kobaltowymi, brązowymi i purpurowymi deseniami. Fabryka chętnie poszerzała gamę wzorów organizując konkursy dla malarek, które mogły próbować swoich sił w ozdabianiu słynnych naczyń.
Źródło: www.fajans.sklep.pl
Dobra passa trwała do roku 1990, gdy w wyniku ustrojowych przemian fabryka przestała wytwarzać fajans na ponad dekadę. Produkcję wznowiono w 2002 roku, a wraz z nią na sklepowe półki powróciły „Włocławki”, niezmiennie wyrabiane i ozdabiane ręcznie tradycyjnymi wzorami. Dziś we włocławskiej ofercie znajdziemy dobrze znane elementy zastawy kuchennej, ale też lampy, świeczniki, wazony i inne produkty dekoracyjne, a także tworzone z okazji świąt.
Źródło: www.fajans.sklep.pl
Magdalena Ziółkowska nadaje wrocławskiej porcelanie zupełnie inne oblicze, tworząc biżuterię z fragmentów „Włocławków”. W kolczyki, pierścionki czy spinki do mankietów zamienia fajans z kolekcji kobaltowej i brązowej, a efekty jej pracy, związane nie tylko z włocławską porcelaną, można kupić w sklepie Pakamera.pl.