w

Ukryty potencjał parterowego domu. Adaptacja poddasza w domu typu bungalow

Adaptacja poddasza

Podejmując decyzję o budowie domu analizujemy najczęściej aktualną sytuację, starając się zaplanować tyle ile możemy na przyszłość. Nigdy jednak ze stuprocentową pewnością nie powiemy, co nas czeka w przyszłości, dlatego warto wybrać taki projekt domu, który w razie potrzeby można rozbudować.

W przypadku domów typu bungalow, o ile spełnionych jest kilka warunków, możliwości rozbudowy są bardzo dobre. Jednym ze sposobów powiększenia powierzchni mieszkalnej jest przekształcenie nieużytkowego poddasza na część zdatną do zamieszkania. Jakie warunki trzeba spełnić przy rozbudowie domu  parterowego?

Dach i jego znaczenie dla funkcjonalności poddasza.

Aby móc zamieszkać na poddaszu, wymagany jest odpowiedni spadek dachu, który da nam odpowiednio dużo wolnej przestrzeni. Z większą łatwością zaadaptujemy strych, jeśli projekt domu przewiduje dwuspadowy dach o nachyleniu 30 stopni lub większym. W takiej sytuacji adaptację poddasza można wykonać nawet bez podwyższania ściany kolankowej.

Jeśli projekt domu, który wybraliśmy do realizacji posiada dach oparty na murłatach zespolonych ze stropem, mamy dużą szansę na możliwość podwyższenia dachu w całości, bez konieczności jego demontażu. Jeśli myślimy, że w przyszłości może się przydać dodatkowa przestrzeń poddasza i mamy w odległych planach jego adaptację powinniśmy raczej wybierać projekty domów z dachem dwuspadowym, niż wielospadowym. Taka konstrukcja dachu jest nie tylko prostsza w wykonaniu, ale również daje większe możliwości skutecznego doświetlenia nowo powstałych pomieszczeń.

Adaptacja poddasza

Dalsze składniki przepisu na przytulne poddasze – doświetlenie i instalacje.

Chcąc komfortowo korzystać z zagospodarowanego poddasza musimy wprowadzić pod dach trochę światła.

Jeśli wybraliśmy projekty domów z dachem dwuspadowym, to do dyspozycji mamy okna wykonane w szczytowych ścianach. W tej sytuacji dobrze zaprojektowany budynek może pozwolić nam nawet na stworzenie niewielkiego balkonu.

Drugą opcją, którą możemy zastosować do doświetlenia poddasza są okna połaciowe. To skuteczne rozwiązanie pozwalające doprowadzić naturalne światło słoneczne nawet do poddaszy w domach z dachem wielospadowym, w których nie można wykonać okien w ścianach szczytowych.

Jeszcze jednym wariantem możliwym do zastosowania jest wykonanie lukarn, tzw. „jaskółek” w dachu. Jest to zdecydowanie najdroższa i najbardziej pracochłonna forma doprowadzenia światła dziennego na adaptowane poddasze.

Jasne i przyjemne poddasze to nie tylko naturalne światło. Równie ważne są instalacje wewnętrzne, które umożliwiają zastosowanie elektrycznego oświetlenia. Rozprowadzenie energii elektrycznej i centralnego ogrzewania wraz z wodą to podstawowe prace związane z przystosowanie poddasza. Należy je wykonać niezwłocznie po postawieniu ścianek działowych.

Jeśli planujemy na górnym piętrze dodać toaletę, niezwykle istotna jest jej lokalizacja, tak by piony kanalizacyjne harmonijnie się z sobą synchronizowały i nie trzeba było prowadzić instalacji sanitarnych na dużą odległość, bo to zawsze zwiększa koszty przebudowy.

Podstawa to dobrze zaprojektowany strop – projekty domów parterowych ze stropem monolitycznym.

Adaptowane poddasze potrzebuje solidnego stropu, który przeniesie wszelkie obciążenia związane z przystosowaniem. Możliwość skutecznej adaptacji powstaje tylko wtedy, gdy projekt ma zaplanowany wytrzymały strop.

Do takich należą konstrukcje prefabrykowane typu Teriva, ale wówczas konieczne są stalowe wzmocnienia typu HEB. Najbardziej odpowiednie do adaptacji są wylewane stropy żelbetowe. Tak solidna konstrukcja gwarantuje nam trwałość i wystarczającą nośność. Nie dają takiego efektu lekkie stropy z drewna, które mogłyby nie wytrzymać obciążenia zagospodarowanego poddasza.
Nie dostaniemy się na nasze poddasze, jeśli nie przemyślimy kwestii schodów.
Komunikację parteru z poddaszem można wykonać w wielu różnych wariantach.

Projekty domów typu bungalow często nie dysponują dużą przestrzenią, dlatego montaż schodów wymaga najczęściej poświęcenia miejsca w jednym z pomieszczeń. Może to być dodatkowa toaleta przerobiona na klatkę schodową, lub pomieszczenie gospodarcze, które do tego przystosujemy.

Schody można również wykonać w otwartej przestrzeni salonu. Wtedy konstrukcja powinna mieć nie tylko wymiar praktyczny, ale również estetyczny. Jeżeli nie chcemy tracić cennej przestrzeni, mamy opcję wykonania spiralnych schodów, które oprócz tego, że są funkcjonalne, staną się ciekawym elementem otwartego livingroomu.

Wybierając projekt naszego przyszłego domu nie musimy od razu decydować się na zagospodarowane poddasze. Domy parterowe dają pełny komfort użytkowania oferując odpowiednio dużo miejsca na parterze, jednocześnie mając w zapasie extra przestrzeń pod dachem. Projekty domów parterowych są ekonomiczne w realizacji, szybkie i proste w budowie i posiadają dodatkowy potencjał, który w dowolnej chwili będziemy mogli wykorzystać.

nawierzchnia na podjazd

Jaka nawierzchnia na podjazd? Doradzamy!

współpraca z architektem

Na czym polega współpraca z architektem wnętrz?