Trufle Mozaiki: Unikalna technologia [WYWIAD]

Trufle Mozaiki: Unikalna technologia [WYWIAD]

[g1_lead]

Trufle Mozaiki zajmują się projektowaniem i układaniem mozaiki. Wzory powstające w pracowni to rezultat prac zarówno doświadczonych projektantek jak i młodych artystów z katowickiego ASP. Zgodnie z ideą indywidualizacji, każda mozaika powstaje dla konkretnego klienta. Jest to możliwe dzięki autorskiej technologii do układania mozaiki, za którą firma otrzymała nagrodę Innowator Śląska. O niezwykłym designie i unikalnej technologii rozmawiamy z Panią Moniką Wolak, współwłaścicielką Trufle Mozaiki.

[/g1_lead]

Paulina Krupa: Najpierw pojawił się pomysł na Trufle Mozaiki, czy słabość do designu?

Trufle Mozaiki: Pomysł był rezultatem zainteresowania zarówno sztuką jaki nowymi technologiami. Te dwa obszary na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie do siebie nie pasować. Ale jeśli się chwilę zastanowić, to okazuje się, że w sztuce zawsze eksperymentowano z technologią.

Paulina Krupa: Jak wyglądało pierwsze zamówienie, pierwszy projekt?

Trufle Mozaiki: Pierwszy projekt komercyjny zorganizowałam nasza koleżanka architekta. Powiedziała o nas swojemu koledze, któremu właśnie projektowała mieszkanie. Pomysł spodobał się i zamówiono u nas abstrakcję w mocnych kolorach. Żółcie, pomarańcze, brązy. Miał być ogień. Zrobiliśmy. Klient był zadowolony.

trufle1

trufle2

Paulina Krupa: Umożliwiacie szybkie i bezbłędne uzyskanie niemal dowolnego wzoru. Jak wygląda praca nad stworzeniem mozaiki?

Trufle Mozaiki: Praca nad stworzeniem mozaiki składa się z dwóch części. Pierwsza to projektowanie. Druga to produkcja. Pracujemy w specjalnej aplikacji do projektowania mozaiki, której możliwości sami poszerzamy. Przydaje się wiedza i doświadczenie z projektowania, programowania, a nawet z analizy danych. Korzystamy z wszystkiego co pozwala rozwijać pomysły. Kiedy projekt mozaiki jest już zatwierdzony przez klienta, trafia do produkcji. Robot otrzymuje dane i układa mozaikę we fragmentach, które są odpowiednio zabezpieczone i oznaczone. Każda mozaika przed wysyłką jest rozłożona i poddana ostatecznej weryfikacji. Jest to ostatni moment, w którym autor projektu może wprowadzić jeszcze zmiany. Potem mozaikę pakujemy do kartonów, i wysyłamy do klienta.

trufle4

trufle5

Paulina Krupa: Jak udaje Wam się tak dobrze łączyć kolory?

Trufle Mozaiki: Dobre projektowanie to fundament, na którym budujemy naszą firmę. Dlatego świadomie wybieramy wzory i budujemy relacje z projektantami. Dzięki współpracy z różnymi artystami, ilustratorami, projektantami mamy szerokie możliwości projektowe. Znamy naszych grafików, wiemy jakie lubią tematy, jak pracują, czego potrzebują. Jeżeli jest temat, który wymaga dużego wyczucia kolorystycznego, zlecamy pracę nad mozaiką osobie, która jest w tym najlepsza.

Paulina Krupa: Czego Polak oczekuje od wzornictwa?

Trufle Mozaiki: To bardzo trudne pytanie. Na szczęście nie ma jednej linii projektowej, która by się w Polsce podobała. Umarlibyśmy z nudów 😉 Wydaje mi się, że gusta Polaków się różnicują, podobają się bardzo różne estetyki. Do niedawno miałam wrażenie, że króluje BB czyli Biel i Beton. Ale nasi klienci zamawiają mozaiki do wnętrz, których nie można zamknąć w dwóch czy trzech szufladkach. Ludzie eksperymentują i są świadomi, że dobrze zaprojektowane rzeczy, usługi, miejsca publiczne mają bezpośredni wpływ na jakość naszego życia. Z mojego doświadczenia wynika, że ludzie coraz częściej sięgają po usługi architektów i projektantów, rozumieją sens ich pracy i wartość jaką ona wnosi do ich życia.

http://www.trufle.eu
https://www.facebook.com/trufle.mozaiki

Marcin Kempski fotografem roku ELLE

Marcin Kempski fotografem roku ELLE

Dziko i naturalnie. Biżuteria od BY/ JEWELLERY

Dziko i naturalnie. Biżuteria od BY/ JEWELLERY