w

Magdalena Abakanowicz w Google Doodle

Magdalena Abakanowicz Polska rzeźbiarka

Magdalena Abakanowicz, znana jako jedna z najważniejszych rzeźbiarek XX wieku i twórczyni unikalnych w swej formie abakanów, była artystką o niepowtarzalnej wizji, której dzieła zdołały dotrzeć poza granice Polski, mimo trudnej sytuacji politycznej kraju.

Magdalena Abakanowicz
Polska rzeźbiarka
Abakanowicz urodziła się 20 czerwca 1930 roku i szybko zyskała międzynarodową sławę jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek. Doświadczenia z czasów dzieciństwa, które zakończyło się wybuchem II wojny światowej, zdecydowanie wpłynęły na jej podejście do sztuki. Wyróżniona wieloma prestiżowymi nagrodami, takimi jak Nagroda Krytyki Sztuki na Biennale w São Paulo, a także odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Abakanowicz jest artystką o znaczącym wpływie i rozpoznawalności na całym świecie. Jej prace są prezentowane w renomowanych galeriach, takich jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Tate Modern w Londynie.


 
Po ukończeniu warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1954 roku, Abakanowicz zdecydowała się na rzeźbę jako swój główny środek wyrazu. W latach 60. rozwinęła serię monumentalnych miękkich rzeźb, które otrzymały nazwę abakanów od jej nazwiska. Te trójwymiarowe, elastyczne formy przyniosły jej międzynarodową sławę po zdobyciu głównej nagrody na Międzynarodowym Biennale Sztuki w São Paulo w 1965 roku.

Od lat 70. Abakanowicz skupiła się na temacie kondycji ludzkiej, zainspirowana zjawiskiem tłumu jako całości, w którym jednostki tracą swoją indywidualność. W wyniku tej fascynacji, artystka stworzyła ponad tysiąc ludzkich figur, często korzystając z takich materiałów jak tkanina workowa czy brąz. Jedno z jej najbardziej znanych dzieł, kolekcja „Agora”, składa się z 106 żeliwnych figurek i jest trwale umieszczona w chicagowskim Grant Park.

Dzieła Abakanowicz są prezentowane w czołowych muzeach i galeriach na całym świecie. Organizowano ponad 100 indywidualnych wystaw jej prac w Europie, obu Amerykach, Japonii i Australii. Zdobyła wiele prestiżowych nagród, a jej dorobek artystyczny jest obecnie pod opieką Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego w Warszawie.

Inspirujące i zachwycające prace Magdaleny Abakanowicz są powszechnie uznane za wyjątkowe. W 93. rocznicę urodzin artystki, jej twórczość jest upamiętniona poprzez Doodle prezentowane w 16 krajach, w tym w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Kolumbii i Izraelu.

Piękna nasza Polska cała - Ryszard Kaja

Piękna nasza Polska cała – Ryszard Kaja

polichromia nowosielski

Polichromia Nowosielskiego po renowacji