Fototapeta – jak odpowiednio dobrać ją do wnętrza?

Fototapeta – jak odpowiednio dobrać ją do wnętrza?

Pstrokate wnętrza coraz częściej zastępowane są pomysłowym zestawianiem jednolitych w barwie ścian z tymi pokrytymi nowoczesną fototapetą. Warto wiedzieć, jak dobierać motywy, by nie przytłoczyć pomieszczenia.

Fototapeta

W ostatnich latach w polskich mieszkaniach nastąpiła estetyczna rewolucja. Przaśne, przeładowane wzorami i dodatkami wnętrza zastąpiła skromna elegancja i subtelne kolory na ścianach. Słowniki  domorosłych specjalistów od wnętrzarstwa wzbogaciły się o takie określenia barw jak: écru, oliwka czy latte.

Gdy okazało się, że jednolity kolor powiększa optycznie nasze niewielkie przestrzenie mieszkalne, wzorzyste tapety ustąpiły miejsca jednolitym kolorystycznie ścianom. Z czasem modne stały się kontrasty – ascetyzm zestawiano z gustownie dobranym elementem ozdobnym – jedną ścianę malowano ja pastelowy kolor, a drugą tapetowano.

Wreszcie na salony i do sypialni wkroczyła ona – fototapeta. Polacy zachłysnęli się panoramą Nowego Jorku, czy wizerunkiem Marylin Monroe. Fototapeta pozwalała domownikom wyrazić siebie lepiej, niż  niejedna reprodukcja znanego obrazu.

Zdjęcie od podłogi po sufit

Aby taka fototapeta nie stała się trudnym do zaakceptowania kaprysem pani domu, musi być ulokowana w przemyślanym miejscu. Zanim przystąpisz do klejenia, wybierz ścianę, która nie jest przeładowana meblami i obrazami. Najlepiej jeśli cały pokój będzie pomalowany na jednolity kolor. W ten sposób nie przytłoczy wnętrza.

Do staromodnej meblościanki wybierz fototapetę pasującą klimatem i stylem do elementów wystroju. Panorama współczesnego Londynu będzie się gryzła z politurą. Fototapety nie powinny także zajmować zbyt wiele miejsca w mieszkaniu, dlatego lepiej nie oklejać nimi wszystkich ścian. Jest bardzo cienka granica między modą a kiczem.

Fototapety do kuchni

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są fototapety do kuchni. Często wolna przestrzeń między wiszącymi szafkami kuchennymi a blatem jest niezagospodarowana. Idealnym rozwiązaniem jest fototapeta na wymiar, którą przed szybkim zabrudzeniem można ochronić szkłem. Warto wybrać taką, która kolorystycznie wpasuje się w wystrój kuchni lub będzie z nim kontrastowała tworząc nowoczesny klimat i oryginalne wnętrze. Ważne, żeby nie zagracać zanadto kuchni niepotrzebnymi sprzętami stawianymi na blacie. Przy fototapecie lepiej chować nadmiar gadżetów do szafek i szuflad – w końcu od tego są.

Fototapety dla dzieci

Fototapety są świetnym rozwiązaniem do pokojów dziecięcych, dzięki nim pomieszczenie nieco się ożywi i zyska bajkowy charakter. Łatwo będzie także zmienić aranżację wnętrza, gdy dziecko wyrośnie i będzie chciało wprowadzić do pokoju nowego ulubionego bohatera Na rynku dostępny jest również duży wybór fototapet 3D, które skradną serce twojego dziecka od pierwszego wejrzenia. Pamiętaj, aby fototapetę umieszczać na ścianie lub fragmencie, który nie będzie przysłonięty nadmiarem mebli i zabawek. W pokoju dziecko powinno rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnię, a nie czuć się przytłoczone nadmiarem bodźców.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem NokautDom.pl

Originally posted 2016-02-02 10:41:32.

HOP Design - rękodzieło, naturalnie

HOP Design – rękodzieło, naturalnie

jak urzadzic sypialnie

Jak urządzić sypialnię? Praktyczne porady architektki wnętrz