Fotografia kulinarna, czyli zdjęcia budzące zmysły

Fotografia kulinarna, czyli zdjęcia budzące zmysły

Dla niektórych fotografia posiłku stała się obowiązkiem, nazywa się to #foodporn. Jak ze smakiem uchwycić… smak i elegancję? Oto kilka porad do zdjęć, które mają pobudzać zmysły, czyli fotografia kulinarna.

 

Elementy tworzą całość

92282083.jpg

Jeśli chcesz przedstawić jakiś przepis, to zdjęcia potraw nie wystarczą. Warto umieścić na zdjęciu również składniki, z których przyrządzono całe danie. Można także uwiecznić kolejne etapy powstawania potrawy. Klienci z restauracji z chęcią sięgnęliby po takie obrazkowe menu, a bliscy z pewnością chcieliby zobaczyć jak zrobiono pyszne danie, którym właśnie się zachwycają.

Jedność kompozycji   

Dodatki są równie ważne jak główny element zdjęcia. Obrazy wzmocnią wyobraźnię, więc i uruchomią zmysły. Jeżeli potrawa ma ostry smak, umieść w jej otoczeniu papryczki chili. Jeśli danie ma być bardziej „fit”, warto otoczyć je zielonymi dodatkami. Podawane mięso najlepiej wypada przy kieliszku wina, a danie wegetariańskie dobrze skomponuje się ze szklanką wody lub soku. Zdjęcia jedzenia można wykonywać na białym tle, wtedy oglądający na pewno skupi swoją uwagę na daniu. Z drugiej strony, talerz na drewnianym stole, podkreśla naturalność potrawy, podobnie jak gril. Przecież dania przyrządzone na świeżym powietrzu charakteryzują się nie tylko smakiem, ale całym obrzędem spożycia.

Fotografia kulinarna, czyli zdjęcia budzące zmysły

Perspektywa i głębia

Na Instagramie królują zdjęcia jedzenia zrobione z góry. Jeśli chcesz pokazać strukturę dania bardziej szczegółowo, ustaw obiektyw pod pewnym kątem (20-45 stopni). Ważnym aspektem fotografowania jedzenia jest głębia ostrości. Ta nie powinna być zbyt duża by nie odwrócić uwagi od głównego bohatera zdjęcia, czyli jedzenia. Takie fotografie pokazują delikatnie rozmyte tło i wyostrzone, kulinarne arcydzieło.

Eksperymenty, jak to w kuchni

Pomysłowość w kuchni jest bardzo mile widziana. Fotografia kulinarna także, więc nie bój się eksperymentować. Przy czymś takim warto mieć asystenta, który będzie dokumentował aparatem Twoje poczynania podczas twórczego gotowania. W końcu jedzenie jest od ludzi, dla ludzi. Do czego dążę? depositphotos_2843669_original.jpgFotografia kulinarna to nie tylko zdjęcia jedzenia, ale i np. osoby je przygotowującej. Uśmiechnięta babcia lepiąca pierogi, ukochana mama pichcąca nam zupę czy uroczo nieporadny tata robiący deser dla żony czy dzieci, to zawsze ciekawy temat do uwiecznienia.

Jak wykorzystać zdjęcia jedzenia? 

Skoro już wiesz co znaczy fotografia żywności, rozumiesz hasztag „foodporn” i pomysł na kompozycję kulinarno-fotograficzną, to warto się takimi zdjęciami dzielić. Oczywiście można umieszczać je na Instagramie, ale wspominałem ile takich fotografii pojawia się dziennie. Trwałości i czaru, jak dobra przyprawa, nada zdjęciom fotoksiążka. W jakiej postaci? Właściciel restauracji może pomyśleć o menu (obraz działa na zmysły, dlatego prócz samej nazw dania warto też umieścić jego zdjęcie). Dociekliwi klienci z pewnością chcieliby zobaczyć wizualnie składniki lub kucharza w trakcie pracy. Umieszczając taką fotoksiążkę przy wejściu do restauracji, pokazujemyfotoksiazka-kulinarna.jpg potencjalnemu klientowi co mamy najlepszego. Jeśli gotujemy w domu to fotografia żywności może nam posłużyć do dokumentowania własnych przepisów dla potomności. Jeśli jesteśmy fanami kuchennych zabaw całą rodziną, to może warto taką chwilę uwiecznić?

Niezależnie od Twojego pomysłu na to jak fotografować jedzenie, musisz pamiętać o jednym: Zdjęcie jedzenia to nie to samo co jedzenie zdjęcia.

Artykuł został napisany przy współpracy z laboratorium fotograficznym CEWE.

Źródło zdjęć: Depositphoto, ThinkstockPhotos

Fenomen mebli z palet

Fenomen mebli z palet

mazda design

Mazda Design 2017/37 – Piękno przyszłości [konkurs]