Dzikie Dzieci – zabawki z lasu [wystawa]

Dzikie Dzieci - zabawki z lasu [wystawa]

Od 16 stycznia w Instytucie Dizajnu w Kielcach można oglądać wystawę „Dzikie Dzieci. Naturalne zabawki w kontakcie z przyrodą”.

Dzikie Dzieci to drewniane zabawki wykonane ze ścinków, kory, patyków, gałązek i korzeni znalezionych w runie leśnym. Powstały z przekonania, że bliskość natury jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dzikie Dzieci dzięki minimalnemu przetworzeniu pozostają częścią przyrody, lasu, z którego zostały przyniesione. Ich kolor, zapach, ciężar, faktura, kształty, oddziałują na wszystkie zmysły. Przywracają i pobudzają zdolność do bezpośredniego doświadczania świata. Łączą to co na zewnątrz z tym co w środku domu. Dzikie Dzieci to seria zabawek otwartych i niezdefiniowanych, które wspierają naturalną zdolność do zabawy.

Nie powielają schematów i nie narzucają rozwiązań. Dziecko może bawić się nimi na wiele sposobów, a także łączyć z innymi dzięki swojej wyobraźni. Sposób ich użycia jest nieograniczony i za każdym razem, gdy dziecko po nie sięga zabawa może być inna. Każdy kawałek drewna staje się tym czego dziecko aktualnie potrzebuje: autem, częścią domu, rzeką, drogą, postacią. Taka zabawka nigdy nie przestaje być aktualna i zmienia się z wiekiem i etapem rozwoju dziecka.

Dzikie Dzieci powstały z przekonania, że najbardziej niepozorny patyk może być zabawką. Każdy element przyrody daje nieskończoną ilość możliwości odczytania, użycia, nazwania. Poprzez nazwanie i nadanie funkcji dziecko rzutuje swój własny świat przeżyć na przedmiot. Będąc świadkiem i uważnym uczestnikiem takiej zabawy możemy dowiedzieć się o czym ono myśli, co je zaciekawiło, czego się nauczyło, co przeżywa, jak mu minął dzień. Podążając za dzieckiem w takiej zabawie poznajemy je, zaglądamy do jego wnętrza.

Duża część współczesnych zabawek pełna jest bodźców dźwiękowych, intensywnych kolorów, przyporządkowanych funkcji i sposobów użycia. Stwarza to w dziecięcej przestrzeni chaos, poczucie nadmiaru, zagracenia. Naturalna zabawka pozwala odpocząć zmysłom. Nie przeciąża wzroku i słuchu. Uspokaja przez dotyk, kolor. Zaciekawia swoją strukturą. Zachęca do szukania większej całości tego kawałka, który mamy w ręce. Łączy z realnym światem, który widać za oknem.

Dzikie Dzieci to marka oferująca naturalne drewniane zabawki, które dzięki minimalnemu przetworzeniu, pozostają częścią przyrody. Wszystkie zabawki są wykonane z drewnianych ścinków, kory, patyków, gałązek i korzeni znalezionych w runie leśnym. By zachować naturalną różnorodność, każda zabawka jest przygotowywana indywidualnie i wykonywana ręcznie w małej pracowni w Górach Świętokrzyskich. Dzikie Dzieci to seria zabawek otwartych i niezdefiniowanych, które wspierają swobodną zabawę. Projekt powstał z przekonania, że bliskość przyrody uczy, rozwija zmysły, leczy; jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Dzikie Dzieci prowadzą siostry – artystka i projektantka Anna Bera oraz psychoterapeutka Małgorzata Matwiejczyk.

Wystawa potrwa do 26 lutego. Wydarzeniem towarzyszącym będzie spotkanie z autorkami 4 lutego o godz. 11 w czytelni Instytutu Dizajnu.

Koncepcja i projekt wystawy: Anna Bera (Dzikie Dzieci)
Organizacja i produkcja: Instytut Dizajnu w Kielcach

 

Gdzie po sztukę?

Gdzie po sztukę?

Polskie marki modowe w internecie

Polskie marki modowe w internecie