Z czego to jest zrobione?

 Z czego to jest zrobione?

Na co dzień polski design zachwyca nas swoim wzornictwem, jakością, ale jest coś jeszcze. Materiał oraz technologie z jakich skorzystano. O ile drewno, stal, czy też szkło już nikogo nie dziwią o tyle nazwy, takie jak Tyvek DuPont®, czy też technologia rotoformowania budzą w nas ciekawość. Eksperci z showroomu Euforma prezentują najciekawsze technologicznie, polskie rozwiązania na które warto zwrócić uwagę.

Młodzi projektanci coraz częściej poszukują czegoś „wow”. Nie ograniczają się już do formy, ale zaczynają szukać innych, ciekawych materiałów i korzystają z nietypowych technologii. To kolejne potwierdzenie, że polski design ma się dobrze. Idziemy nie tylko w kierunku unikatowego wzornictwa, ale i oryginalnych rozwiązań, które jak najbardziej nadają się do codziennego użytku.

Gdyby nie wykorzystanie nowoczesnej technologii, prawdopodobnie dzisiaj nie mielibyśmy możliwości podziwiania, ale i zakupu fotela RM58.

Marka Vzór zadebiutowała w czerwcu 2012 roku wprowadzając do produkcji seryjnej kultowy fotel Romana Modzelewskiego. Dzięki nieużywanej dotąd w polskim przemyśle meblarskim technologii rotoformowania odtworzono historyczny model fotela, który obecnie dostępny jest w dwóch wersjach wykończenia: wersja matowa to fotel z siedziskiem z polietylenu barwionego w masie, wersja classic to fotel z siedziskiem z polietylenu lakierowanego na wysoki połysk.

Precyzyjnie opracowana forma stanowi stuprocentowe odwzorowanie względem oryginału.

 Z czego to jest zrobione?   Z czego to jest zrobione?

Natomiast marka Puff-Buff w swoich projektach wykorzystuje materiał PVC. Jedną z pierwszych świecących prac Puff-Buff jest seria lamp PUFF. Ich klosze, wykonane z białego PVC, przypominają spiętrzone plażowe koła do pływania. W 2014 roku zaprojektowali lampę przeznaczoną do użytku zewnętrznego. BIG PUFF, zrobiony z termoplastycznego poliuretanu nadaje się do postawienia zarówno na twardych powierzchniach, jak i na trawie. Projektanci dołożyli starań, aby lampa, której klosz lekko unieśli nad ziemię – była odporna na działanie wilgoci i inne zjawiska atmosferyczne.

 Z czego to jest zrobione?  Z czego to jest zrobione?  Z czego to jest zrobione?

Czym jest  Tyvek DuPont®?

Na to pytanie odpowiedź najlepiej znają projektantki marki Natural Born Design. Od jakiegoś czasu wykorzystują go w swoich projektach. Tyvek to lekki, ekologiczny, wodoodporny i wytrzymały materiał. Z wyglądu przypomina pognieciony papier, ale łączy w sobie zarówno cechy papieru, jak i folii, tworzywa sztucznego i podłoża tekstylnego.

Jest wytrzymalszy niż skóra naturalna. Jak to możliwe? Tyvek – to włókna polietynowe łączone pod wpływem temperatury i ciśnienia. Tworzą one wysoko przepuszczalną membranę składającą się z milionów włókien. Dzięki nim Tyvek „oddycha” – przepuszcza parę wodną, ale wody w postaci ciekłej już nie. Doskonale nadaje się do drukowania i co najważniejsze można go w 100% poddać recyklingowi.

 Z czego to jest zrobione?  Z czego to jest zrobione?  Z czego to jest zrobione?  Z czego to jest zrobione?

Polscy projektanci zaskakują nas na każdym kroku. Wielu z nich podróżuje po całym świecie, odwiedza najważniejsze targi i festiwale w poszukiwaniu inspiracji. Z ciekawością śledzimy ich kolejne, nowe projekty a ogromną radość sprawia nam fakt, że korzystając z nowych technologii wskrzeszają projekty z lat 50 i 60 – tych, które na żywo można zobaczyć w showroomach Euforma.

 

współczesny dwór

Współczesny dwór – czyli twórcze rozwinięcie tradycji

wedel czekoladki stryjeńska

Zofia Stryjeńska dla marki Wedel