Polski ogródek w centrum Berlina

Polski ogródek w centrum Berlina

Marzenie o mieszkaniu w mieście i jednoczesnym posiadaniu własnego kawałka zieleni może stać się możliwe. Polka Agnieszka Preibisz, właścicielka pracowni architektonicznej w Berlinie, stworzyła wraz z niemieckim artystą Peterem Sandhausem projekt budynku, który połączyłby mieszkanie, ogródek, spa a nawet basen, a to wszystko miałoby stanąć w centrum Berlina czyli na słynnym Alexanderplatz.

Autorzy projektu chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec planów, jakie władze Berlina powzięły względem zagospodarowania tej przestrzeni.

1

W budynku miałyby znaleźć się mieszkania z ogródkami, ale architekci, żeby uczynić przestrzeń jeszcze bardziej przyjazną i dostępną, zaplanowali przestrzeń dla przedszkola, domu opieki dla najstarszych mieszkańców, basenu, obiektów sportowych, spa, targu ze zdrową żywnością, a na najwyższym piętrze umieścili restaurację.

2

Twórcy projektu Green8, bo tak miałby nazywać się budynek, chcieli zintegrować mieszkańców, zmotywować do porzucenia anonimowości, którą charakteryzują się duże miasta.

3

W zaprezentowanej wizualizacji, zaplanowano pokrycie obiektu specjalną membraną, podtrzymywaną przy pomocy kabli. Wieżowiec miałby mieć powierzchnię 300 000 m², lecz jego przyszli mieszkańcy mieliby być wybierani na podstawie poglądów, stylu życia i poziomu socjalizacji w społeczeństwie. Projekt jest jeszcze konsultowany pod kątem możliwości jego zrealizowania.

Fot: http://www.dezeen.com/


  1. Huśtawka ogrodowa – dlaczego warto mieć ją w swoim ogrodzie i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
  2. Dom z drewna czy dom murowany?
  3. Polska Zagroda – transformacja historycznego gospodarstwa na rezydencję
Jabłka polskim dobrem narodowym na EXPO 2015

Jabłka polskim dobrem narodowym na EXPO 2015

Wybór projektu domu z myślą o potrzebach dzieci

Wybór projektu domu z myślą o potrzebach dzieci