Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Opublikowano w:

Z dworca – biblioteka. Rumia ma architektoniczną perełkę

Polskie dworce odzyskują dawny blask dzięki szeroko zakrojonej akcji rewitalizacji. Niektóre, tak jak dworzec w Rumi, poza nową fasadą zyskują też zupełnie inną funkcję. W tym wypadku wyjątkowo udany mariaż tworzą dworzec i Stacja Kultura.

Po rewitalizacji dworzec zajmuje zaledwie 20 proc. pierwotnej powierzchni budynku. Resztę przeznaczono na oddział tutejszej biblioteki, zgodnie z kontekstem nazwanej Stacja Kultura. We wnętrzu, liczącym 1500 m2 powierzchni, można wypożyczyć książki, usiąść w czytelni lub skorzystać z pracowni plastycznej, fotograficznej bądź sali konferencyjnej.

dworzec2

Wnętrze według projektu Jana Sikory nawiązuje do modernistycznej budowy dworca. Na ścianach znalazły się tapety z widokiem na Rumię sprzed laty, a kształt regałów nawiązuje do torów kolejowych. Godziny wybija duży, dworcowy zegar, a kanapy, na których można zasiąść z książką są inspirowane tymi, które znajdziemy w pociągach. Kolorystyka wnętrza jest minimalistyczna z energetycznymi, czerwonymi akcentami.

dworzec1

dworzec3

Projekt doceniła kapituła plebiscytu Polska Architektura XXL, która przyznała mu nagrodę w kategorii Wnętrze Publiczne 2014.

Czytaj też:   STUDIO.O. - Dom bez granic, czyli zacieranie podziałów w przestrzeni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.