Trwa zbiórka funduszy na dokument o rodzinie Beksińskich

dokument o beksinskich

Do 15 marca trwa społecznościowa zbiórka środków na dokończenie prac nad filmem „Z wnętrza” – pełnometrażowym dokumentem zmontowanym z taśm VHS artysty Zdzisława Beksińskiego i jego rodziny.

„Piotr Dmochowski: – Ile tysięcy metrów tych nagrań masz?

Zdzisław Beksiński: – Już od diabła i trochę. Ja to sam sobie często oglądam. Wolę to oglądać niż filmy”.

To fragment jednej z wielu rozmów z nagrań Zdzisława Beksińskiego, który wyjątkowo wymownie opisuje materiał, jaki ten niezwykły artysta po sobie pozostawił – blisko 300 godzin nagrań audio i wideo, które stanowią intrygującą ciekawostkę nie tylko dla fanów jego niezwykłej twórczości.

Pomysłodawcą wykorzystania ich do stworzenia pełnometrażowego filmu dokumentalnego jest Tomasz Szwan z Fundacji Beksiński prowadzonej od lat przez Ewę i Janusza Baryckich. Montażem materiałów udostępnionych przez Muzeum Historyczne w Sanoku (jedynego spadkobiercę malarza oraz patrona projektu) zajął się ceniony montażysta Cezary Grzesiuk, a koordynacją projektu zbiórki oraz promocją filmu Kamil Śliwiński.

Trwa zbiórka funduszy na dokument o rodzinie Beksińskich

Tytuł „Z wnętrz” nie jest przypadkowy – film ukazuje artystę prywatnie, w towarzystwie najbliższych mu osób w domowym zaciszu, które było zarazem jego miejscem pracy. Większość materiałów zarejestrowanych przez Zdzisława, Zofię i Tomasza Beksińskich została nakręcona w warszawskim mieszkaniu, do którego Beksińscy przeprowadzili się w 1977 roku z Sanoka i mieszkali aż do śmierci. Film odkrywa przed miłośnikami Beksińskiego wiele nieznanych i ciekawych faktów z życia jego rodziny.

Pomysł znalazł już uznanie polskiego środowiska filmowego czego efektem jest 100 tys. złotych przyznanych w ramach dofinansowana Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Samą zbiórkę wsparło już ponad 200 osób kwotą 24 tys. złotych.

Wszystkie szczegóły projektu na oficjalnej stronie zbiórki: wspieram.to/beksinski (https://wspieram.to/beksinski) oraz na Facebooku: www.facebook.com/zdzislawbeksinski.

Od 20 marca Fundacja Beksiński zaprasza również na wystawę „Beksiński Nieznany” w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, gdzie zaprezentowanych zostanie blisko sto mniej znanych prac Zdzisława Beksińskiego. Więcej informacji na stronie wydarzenia:

www.facebook.com/events/879038488865859/

element talks

Designers, let’s talk business – Element Talks w Warszawie

Grynasz Studio z nowymi projektami

Grynasz Studio z nowymi projektami