Niezwykły projekt domu od projektantki mody: Hawrot Home

Hawrot Home
Hawrot Home

Czy da się zaprojektować dom, który będzie nowoczesny, przytulny, a jednocześnie w pełni współgrający z naturą i otoczeniem? Zdecydowanie tak! Doskonałym dowodem na to jest Hawrot Home – niezwykły dom stworzony przez projektantkę mody. 

Hawrot Home – tam, gdzie łączy się nauka i kultura

Joanna Hawrot, projektantka mody znana ze swoich współczesnych reinterpretacji tradycyjnych japońskich kimon, często tworzonych we współpracy z uznanymi polskimi artystami, inauguruje otwarcie Hawrot Home. Niezwykła formuła miejsca opiera się na spotkaniu rzeczy zwykle przeciwstawianych – natury i kultury: mody, sztuki, wzornictwa. Dom dowartościowuje ich znaczenie w tworzeniu oprawy codzienności, ale przede wszystkim oznacza je jako nieoczywisty cel podmiejskich wypraw.

Hawrot Home

Około godziny jazdy samochodem od Warszawy, w dawnej kolonii letniskowej, na sporej działce wykrojonej z lasu, spośród pachnących sosen wyłania się minimalistyczna bryła. Spadzisty dach, duże panoramiczne okna, czarne deskowanie sprawiają, że jest dyskretna, pasuje do krajobrazu i funkcjonującej nieopodal drewnianej architektury letniskowej z lat siedemdziesiątych.

Hawrot HomeHawrot Home

Dom powstał na oryginalnych fundamentach – mówi Joanna Hawrot. – Budowaliśmy go z dużym szacunkiem do otoczenia. Mam zmapowane każde drzewo, kamień i zmurszały konar na tej działce. To mój prywatny rezerwat. – Uśmiecha się. – Zaczęliśmy jeszcze w pandemii i jest trochę pamiątką rewolucji, które wtedy we mnie zaszły. Miałam dużą potrzebę stworzenia miejsca, które będzie spotykało wszystkie moje miłości. Tworząc modę, jestem ze swoimi pomysłami blisko skóry osób, które ją noszą, a później wykorzystują jako narzędzie autoekspresji. Hawrot Home miał zadziałać inaczej – chciałam zaprosić gości, by przejęli na chwilę mój filtr na rzeczywistość, stworzyć przestrzeń, która inspiruje i buduje wspólnotę wartości.

Brak wyraźnych granic między naturą a domem

Po wejściu do środka wnętrze zaskakuje brakiem sztywnych granic. Las zagląda do domu, zapraszany przez rozsuwane drzwi tarasowe, ale też kadrowany przez ramy okienne.

Z tego powodu nie powiesiliśmy nic na ścianach. Nie chciałam, by obrazy konkurowały z widokiem – dodaje gospodyni.

Poszczególne pomieszczenia przepływają jedno w drugie. Parter jest całkowicie otwarty i stanowi salon przechodzący w dużą jadalnię i kuchnię. Pierwsza kondygnacja została zorganizowana na antresoli, wokół zawieszonej nad pierwszym poziomem łazienki. Oddzielona od frontu szklaną ścianą i kotarą jest wspólna dla przylegających do niej z obu stron sypialni.

Hawrot Home jest o niwelowaniu barier i bliskości, gotowości otwarcia się – mówi Joanna. – Te rozwiązania nie są przypadkowe, choć zdaję sobie sprawę, że nie są dla wszystkich. Kotara, którą zaprojektowałam we współpracy z Angeliką Markul specjalnie do tej przestrzeni nawiązuje do japońskiej tradycji shōji. Może być zasłonięta lub odsłonięta i wtedy, biorąc prysznic, lewitujemy w koronach drzew. Kobaltowy kleks inspirowany testem Rorschacha jest symboliczną zachętą, żeby przyglądać się sobie.

Hawrot HomeHawrot Home

Wnętrze – tło dla głównych bohaterów: sztuki i wzornictwa

Wnętrze Hawrot Home jest kolorystycznym rewersem zewnętrza. Ściany wyłożone surowym drewnem, spokojna paleta kolorystyczna, w której dominuje złamana biel i pudrowy róż, budują spokojną bazę dla głównych bohaterów – sztuki i wzornictwa. Mieszkańcy domu mogą obcować z kunsztownymi porcelanowymi obiektami Wojciecha Ireneusza Sobczyka, czy monumentalnymi rzeźbami Angeliki Markul, artystów reprezentowanych przez warszawską galerię LETO.

Chciałam wyjąć sztukę z oficjalnej, galeryjnej, white cube’owej sytuacji i włożyć w ekstremalnie nieformalną, intymną, dziką. Prace rezonują zupełnie inaczej, szybciej, a dzięki temu, że są na wyciągnięcie dłoni, każdy z gości może poczuć, ile rzeczywiście wnoszą do naszego życia.

Kooperantów zaproszonych do Hawrot Home jest znaczniej więcej. Znajdziemy w nim charakterystyczne meble z manufaktury The Good Living, listwowe oświetlenie Lexavala, totemiczne lampy Michała Korchowca, szkło Agnieszki Bar, ceramikę Malwiny Konopackiej, porcelanowe wazony mistrzyni kaligrafii Biho Asai, tkaniny ze studia REST, Nomad czy NAP Back to Craft.

W wielu projektach (podstawie stolika kawowego, wazonów), nieprzypadkowo powtarza się motyw kuli. Jest on także graficznym symbolem tego miejsca. Bo na Hawrot Home można spojrzeć jak na dzieło totalne i dom holistyczny.

Planuję otwierać go dla szerokiej publiczności, artystów-rezydentów, zapraszać twórców do realizacji commissions – zapowiada właścicielka. Od początku tej przygody towarzyszy mi filozofia ikigai mówiąca o łączeniu pasji i misji. Mój kosmos przeniosłam tutaj, do lasu i zamierzam się nim dzielić.

Hawrot HomeHawrot Home

Projekt: Dom zaprojektowany przez Joannę Hawrot wraz z architektami – Małgorzatą Sadowską, Zuzanną Kołakowską i Robertem Kępą.

Zdjęcia: Budzik Studio


  1. 4 pomysły na aranżację biokominka
  2. Kultowy fotel Pernilla Bruno Mathssona wreszcie zawitał do Polski! Gdzie można kupić ten niesamowity mebel?
  3. Aranżacja łazienki – jak zrobić to dobrze?
trendy wnętrzarskie 2023

Trendy wnętrzarskie 2023

kolekcja Grynasz Studio dla Bizzarto

Kolekcja Grynasz Studio dla Bizzarto – tam, gdzie modernizm łączy się ze współczesnym rzemiosłem