Eko-projekt z polski: budka dla jerzyków autorstwa Aleksandry Mohr

Eko-projekt z polski: budka dla jerzyków autorstwa Aleksandry Mohr

Jest nie tylko funkcjonalna, ale też estetyczna i zaprojektowana w dobrej sprawie. Budka lęgowa Swifter dla jerzyków autorstwa absolwentki gdańskiej ASP łączy świetne wzornictwo ze szczytną ideą.

Jerzyki to ptaki objęte ścisłą ochroną, które przez dziesiątki lat żyły blisko człowieka, tworząc lęgi w murowanych i drewnianych budynkach. Dziś, gdy technologia budowania się zmieniła, a ocieplanie fasad stało się powszechne, jerzyki mają ogromne trudności z gnieżdżeniem, przez co grozi im wyginięcie.

budka dla jerzyków

Aleksandra Mohr, wychowana przez tatę ornitologa, postanowiła stworzyć projekt budki lęgowej przystosowany do montażu na fasadzie nowoczesnych domów. Podłużną komorę z niewielkim wlotem można po prostu włożyć w warstwę ocieplenia i zatynkować, pozostawiając na zewnątrz niewielki wlot. Jerzyki to bardzo czyste zwierzęta, więc nie trzeba się obawiać, że pobrudzą fasadę.

budka dla jerzyków

Swifter zdobył nagrodę specjalną Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w IV edycji Konkursu Akademicki Mistrz Innowacyjności oraz nagrodę główną w kategorii wzornictwo w konkursie dyplomów organizowanym przez Centrum Designu Gdynia.

stanisław wyspiański

Stanisław Wyspiański

Nowe centrum Sopotu - czy mieszkańcy je zaakceptują?

Nowe centrum Sopotu – czy mieszkańcy je zaakceptują?