David Basulto, założyciel ArchDaily o innowacjach i przyszłości architektury

David Basulto

David Basulto stoi za jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych mediów dla miłośników architektury na całym świecie – ArchDaily. Założony w 2008 roku portal stał się nieodłączną częścią codzienności architektów, projektantów wnętrz i entuzjastów wzornictwa.

Na tegorocznym Salone del Mobile, Basulto odwiedził stoisko marki OMNIRES, jednego z wiodących producentów branży łazienkowej. Podczas wizyty na stoisku debiutującej w Mediolanie polskiej marki rozmawiał z przedstawicielami OMNIRES o najnowszych trendach, innowacjach i wyzwaniach stojących przed światem architektury.

Założyciel i redaktor naczelny ArchDaily, nie tylko śmiało wyznacza standardy w dziedzinie architektury, ale jest także wizjonerem, przekształcającym sposób, w jaki profesjonaliści uczestniczą w dyskusji na temat wnętrz i budynków. Jego doświadczenie i spojrzenie stanowi cenne źródło wglądu w obecne i przyszłe kierunki rozwoju branży.

OMNIRES: Masz wiele doświadczeń z targami w Europie i na całym świecie. Dziś spotykamy się na Salone del Mobile. Czy jest tu coś co szczególnie przykuło Twoją uwagę?

David Basulto: Tym co przyciągnęło moją uwagę jest przede wszystkim rzemiosło i przywiązanie do procesu twórczego. Branża poszukuje produktów wykonanych starannie i solidnie. Mogą to być zarówno obiekty wykorzystujące zaawansowane technologie, jak i te tradycyjne, ręczne prace artystyczne. Stale rośnie uznanie dla materiałów rzemieślniczych.

OMNIRES: Czy obserwujesz ten kierunek we wszystkich obszarach? Jak opisałbyś go w kontekście kuchni i łazienek?

David Basulto: Myślę, że kuchnia i łazienka to miejsca, gdzie widać najwięcej nowoczesnych rozwiązań technologicznych, choć rzemiosło jest bardzo widoczne w meblarstwie. Dostrzegam tendencję do wykorzystywania organicznych materiałów oraz przyjęcia podejścia rzemieślniczego, nawiązującego do doznań zmysłowych. Ogólnie rzecz biorąc, trendy związane z naszym stylem życia mają znaczący wpływ na nas jako społeczność.

Przywiązujemy dużą uwagę do własnych przestrzeni, które projektujemy dążąc do stworzenia jak najbardziej relaksującego miejsca. W świecie, gdzie tak wiele się dzieje, nasze domy powinny być bezpieczną przystanią. To niesie za sobą odzwierciedlenie w materiałach, ale także w podejściu do samych siebie. Na przykład łazienki ewoluują w coś więcej niż tylko pomieszczenia z określoną funkcją. Stają się coraz częściej domowym spa, w którym spędzamy czas, żeby się na chwilę zatrzymać i zrelaksować.

OMNIRES: Czy nazwałbyś to trendem, czy raczej sposobem, w jaki ludzie zmieniają postrzeganie swych domów? Uważasz, że to coś długoterminowego?

David Basulto: To naturalna ewolucja i coś, co nie zmieni się radykalnie w najbliższych latach. Kilka lat temu pojawiła się w badaniach tendencja do naśladowania trendów wychodzących z branży hotelarskiej, ponieważ stanowią one pewnego rodzaju odniesienie i bazę. Wyjeżdżaliśmy do spa, czy dobrego hotelu, żeby poczuć ten specyficzny komfort; a teraz zaczęliśmy to po prostu przenosić do naszych domów. Posiadanie spa we własnej łazience stało się wreszcie możliwe – wolnostojąca wanna, obszary do siedzenia, obszerne prysznice z wygodną deszczownicą – to już nikogo nie dziwi.

OMNIRES: Czy zauważyłeś podobne transformacje w innych obszarach? Czy możemy te tendencje do czegoś porównać?

David Basulto: Ludzie bardzo doceniają teraz ideę fine dining i zastanawiają się, jak można przenieść to doświadczenie restauracyjne do swojego domu. W efekcie coraz popularniejsze stają się m.in. rozwiązania, takie jak otwarta kuchnia czy wyspa. To także część ewolucji w sposobie traktowania naszych domów i sposobu dbania o siebie, o której wspominałem wcześniej.

OMNIRES: Czy można powiedzieć, że oczekiwałeś tego na tegorocznych targach Salone del Mobile?

David Basulto: Tak, w Mediolanie marki prezentują swoje najlepsze osiągnięcia; od nowych idei czy materiałów po nowe sposoby produkcji. W ten sposób rozwijają również nas, jako konsumentów, architektów, projektantów i decydentów.

OMNIRES: OMNIRES zadebiutował w tym roku na targach Salone del Mobile – jak oceniasz ten debiut?

W Polsce panuje bardzo dobra tradycja projektowania przemysłowego i produkcji. Polski design jest niezmiernie wartościowy. Pochodzę z Ameryki Łacińskiej, obecnie mieszkam w Europie Zachodniej, i zauważam, że świat wciąż ma niewielką świadomość na temat jakości wzornictwa z tej części Europy. Podczas wizyty na stoisku OMNIRES zwróciłem szczególną uwagę na baterie łazienkowe i kuchenne.

David Basulto archdailybate

Uważam, że kluczową rolę odgrywa ich techniczna część, która odpowiada za niezawodność i funkcjonalność. Ta armatura bardzo dobrze prezentuje wartościowy design, ponieważ istotny jest nie tylko jej wygląd, lecz również działanie, jakość dotyku i wykonania. To właśnie stanowi esencję produkcji najwyższej jakości.

OMNIRES: Wracamy nieco do tematu rzemiosła. Transparentność procesu, cykl życia produktu – czy to są zasady, które za nim stoją?

David Basulto: Myślę, że ludzie stają się coraz bardziej świadomi tego, jak produkty które wybierają są projektowane i produkowane. Konsumenci są znacznie bardziej świadomi materiałów, ich pochodzenia, śladu energetycznego, ale także możliwości naprawy – całego cyklu produkcji. Myślę, że firmy również rozumieją to zjawisko, które wykracza poza samą produkcję i rozszerza się do tematów tj. jak naprawiać, wymieniać, wykorzystywać ponownie i wspierać klientów w całym cyklu, również po zakupie. Dzisiaj nie jest to jeszcze powszechne, ale zaczynamy obserwować obiecujące przemiany.

Kolor roku 2024 Peach Fuzz Aukcja Desa

Kolor roku 2024 Peach Fuzz na aukcji sztuki Desa

firany do kuchni

Jakie firany do kuchni wybrać, aby wprowadzić tam więcej światła?