Czym charakteryzują się nowoczesne mieszkania?

Czym charakteryzują się nowoczesne mieszkania?

Czym charakteryzują się nowoczesne mieszkania?

Nowoczesność wnętrz wynika z wielu aspektów, nie wystarczy zadbać o nowe, proste w swoich kształtach meble. Cała aranżacja mieszkania lub domu musi stanowić spójną całość, która będzie reprezentować nowoczesny styl. Minimalizm, prostota, stonowane kolory i przejrzystość to cechy charakterystyczne aranżacji modernistycznej. Jednak nie można zapomnieć o uzupełniających przestrzenie detalach i dekoracjach.

W jaki sposób zaaranżować wnętrza, by spełniały kryteria stylu nowoczesnego?

Wprawdzie styl ten ma swoje korzenie już w końcówce XIX w. to swoje triumfy zaczął święcić dopiero w wieku XX, kiedy niemiecki Bauhaus rozpoczął swoją działalność. W tym samym czasie promocją stylu modernistycznego zajmowali się wybitni architekci – Ludwig Mies van der Rohe czy Le Corbusier. Już wtedy zarysował się mocno ogólny trend w stylu nowoczesnym, ma być prosto i funkcjonalnie. Odejście od przytłaczającej ilości dodatków, zbędnych elementów to również charakterystyczna cecha dla tego nurtu. Ozdobą wnętrza ma być wysokiej jakości kuchenny blat, minimalistyczna komoda czy futurystyczny stolik kawowy. W pomieszczeniach dominować powinny proste linie lub nieskomplikowane figury geometryczne. Wystrój nie powinien być również zdominowany przez materiały wykończeniowe oraz kolorystykę. We wnętrzu ma być przejrzyście i cechować się ono powinno stonowanymi barwami.

Kolory i materiały

W palecie odpowiedniej dla stylu nowoczesnego znajdują się cztery podstawowe barwy – czerń, biel, beż i szarość. Jednak by pozbyć się monotonii, nie powinniśmy poprzestawać na tych kolorach. Delikatne dodatki mogą mieć inne barwy. Świetnie przełamią subtelne kolory wyraziste niebieskie, czerwone, żółte, zielone detale, a także popularne dzisiaj odcienie złota czy brązu.

Z materiałami możemy pozwolić sobie na nieco więcej odwagi. Wynika to z tego, że styl nowoczesny nie ogranicza nas w wyborze. To właśnie materiały są najistotniejszym elementem uzupełnienia wnętrz w nowoczesnej stylistyce. Jeśli chodzi o podłogi to zawsze dobrym rozwiązaniem będą drewniane deski, ale możemy także zdecydować się na żywicę epoksydową, wykładzinę winylową czy nawet beton. Na ścianach, zamiast tradycyjnej farby, mogą pojawić się płytki ceglane, panele 3D czy beton dekoracyjny.

Świat mebli adekwatnych do modernistycznej stylistyki jest niezwykle bogaty. Poza drewnem wykorzystuje się tu tworzywa sztuczne, metal, szkło, nie pomija się także marmuru, lastryka czy granitu. Nie inaczej rzecz się ma z oświetleniem. Tu również eksperymentuje się z materiałami. Projektanci przykładają wielką wagę do tego, by meble były nie tylko estetyczne, ale i trwałe.

Zaaranżowanie mieszkania w stylistyce nowoczesnej może stanowić wyzwanie, jednak styl ten charakteryzuje się jasnymi zasadami i jednocześnie daje bardzo duże pole do popisu. Nie brakuje tu inspiracji, dzięki którym wnętrza będą minimalistycznie piękne i w pełni funkcjonalne.

SH Studio Szadkowski i Henschke: Sztuka retro

SH Studio Szadkowski i Henschke: Sztuka retro

Zaprojektuj gadżet dla Łódź Design Festival

Zaprojektuj gadżet dla Łódź Design Festival