Polski wieżowiec-ogród zwyciężył w międzynarodowym konkursie

Polski wieżowiec-ogród zwyciężył w międzynarodowym konkursie
Projekt wieżowca polskiego studia architektonicznego BOMP zdobył pierwszą nagrodę w plebiscycie Skyscraper Competition, organizowanym przez branżowy magazyn eVolo. Zamiast biurowca z metalu i szkła, Polacy stworzyli wizję wieżowca-ogrodu wkomponowanego w miejską tkankę.

Do konkursu przyjmowane są projekty koncepcyjne pokazujące budowle, które zmieniają nasze myślenie o pionowej architekturze oraz jej związkach z naturą i otoczeniem,. Z tego względu wśród laureatów nie brakuje pomysłów bardzo śmiałych i kompletnie abstrakcyjnych, na których tle projekt Polaków wygląda na możliwy do wprowadzenia w życie w całkiem niedalekiej przyszłości.

essence-1

Autorzy projektu „Essence” Ewa Odyjas, Agnieszka Morga, Konrad Basan i Jakub Pudo stworzyli koncepcję w swojej istocie anty-architektoniczną, pozostającą w kontrze do typowej zabudowy wielkich metropolii. Nie jest budynkiem, ale otwartym, miejskim ogrodem składającym się z 11 kondygnacji. Na każdej z nich miałby się znaleźć inny „krajobraz”, taki jak tropikalna dżungla, wodospad, jaskinia czy ocean. Zróżnicowanie ma pomóc poszerzyć spektrum doznań odwiedzających, którzy mogą odbierać otoczenie za pomocą wzroku, słuchu i dotyku.

essence-6

Krajobrazy nie mają być wariacją na temat danego krajobrazu, ale jego realistycznym odtworzeniem, włącznie z możliwości stworzenia morskiego basenu na wysokości 30 metrów. Wieżowiec będzie urozmaicał urbanistyczny układ miast nie tylko dal tych, którzy znajdą się w środku, ale też dla oglądających go z zewnątrz, ponieważ wszystkie kondygnacje mają być przeszklone.

essence-5 essence-4

Kolejne miejsca w plebiscycie zajął indyjski Shanty-Scraper, czyli wieżowiec inspirowany wyglądem indyjskich slumsów oraz Cybertopia, czyli komiksowy projekt Rosjanina Egora Orlova. Wszystkie nagrodzone zgłoszenia można zobaczyć tu.

Artykuł powstał we współpracy z www.daymonstudio.pl.

Radio Capello: ikona designu spod Katowic

Radio Capello: ikona designu spod Katowic

Dorota Koziara o Tubądzin Design Awards

Dorota Koziara o Tubądzin Design Awards