Zdrowy sen alergika – co warto wiedzieć?

zdrowy sen
zdrowy sen

Zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia i niezbędny element codziennej regeneracji. Jednak alergicy muszą zmagać się z różnorodnymi alergenami, które zakłócają im możliwość efektywnego odpoczynku. Dlatego oprócz konieczności rozpoznania alergenów, niezbędna jest także odpowiednia optymalizacja środowiska w sypialni. Jak tego dokonać? Podpowiadamy.

Jak rozpoznać alergeny?

Kluczowym elementem zdrowego snu jest rozpoznanie alergenów. Osoby, które cierpią na alergię, mogą mieć nietypowe odczucia w określonym środowisku. Często są one mylone z przeziębieniem lub gorszym samopoczuciem konkretnego dnia. Do typowych objawów alergicznych można zaliczyć kichanie, wodnisty wyciek z nosa, a także objawy związane z oczami, a więc zaczerwienienie spojówek, łzawienie czy świąd. Alergia może wystąpić także w postaci objawów skórnych, a więc swędzenia, wysypki lub zaczerwienienia.

W domowym środowisku najczęściej spotykanymi alergenami są roztocza z kurzu domowego, pleśń, pyłki roślin, a także sierść zwierząt. Dlatego alergik powinien zadbać przede wszystkim o regularne sprzątanie i używanie odkurzaczy z dobrym filtrem HEPA.

W sypialni niezbędne jest regularne pranie pościeli, najlepiej w wysokich temperaturach, co pozwala skutecznie wyeliminować zarazki. Warto także zrezygnować z dywanów i zasłon, co może w pewnym stopniu pomóc w ograniczeniu rozwoju alergenów.

Jak zoptymalizować środowisko w sypialni?

Aby zadbać o zdrowy sen alergika, należy drobiazgowo zoptymalizować środowisko w sypialni. Przede wszystkim kluczową kwestią jest wybór odpowiednich materiałów, z których wykonana jest pościel. Dobrym wyborem może być len oraz bawełna organiczna. To dwa oddychające materiały, które są mniej podatne na rozwój alergenów. Nie podrażniają także wrażliwej skóry.

Przy wyborze pościeli należy zwrócić szczególną uwagę na gęstość splotu tkaniny. Dla alergika najbardziej istotną kwestią jest gęstszy splot, dzięki czemu drobne cząsteczki alergenów nie będą przenikać przez materiał. Dużą zaletą takiej pościeli jest także to, że jest bardziej wytrzymała i trwała.

Dobra kołdra 180×200 lub w innym rozmiarze, powinna posiadać antyalergiczne wypełnienie oraz być wyposażona w łatwo wymienialne pokrycie. Ważne jest to, aby można było ją prać w wysokiej temperaturze. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić zalecenia producenta.

Istotną kwestią jest także kontrola wilgotności w sypialni. Służą do tego elektroniczne nawilżacze i osuszacze powietrza. Warto wybrać model urządzenia, który wyposażony jest w skuteczne filtry oraz dopasowany mocą do wielkości sypialni. Można także rozważyć jego dodatkowe funkcje, np. jonizację powietrza.

styl japandi

Styl japandi we wnętrzach

Elektryczne rolety rzymskie

Rolety rzymskie i rolety dzień noc – które wybrać?