Krzesła inspirowane klasykami designu

krzesła

Projekty mistrzów designu kosztują często po kilka tysięcy złotych. To dużo, szczególnie, jeśli planujesz kupić kilka krzeseł do jadalni czy salonu. Na szczęście w sklepach są tańsze odpowiedniki klasycznych wzorów wyprodukowane współcześnie.

Najsłynniejszy wzór krzesła

Obłe, plastikowe krzesło projektu Vernera Pantona do dziś wygląda nowocześnie. W momencie wypuszczenia go na rynek w latach 50. sprawiało niezwykle futurystyczne wrażenie. Jest zaskakująco wygodne i praktyczne, biorąc pod uwagę jego nietuzinkowy kształt.

Ponad pół dekady temu samo wyprodukowanie mebla z jednego kawałka tak wygiętego plastiku stanowiło sztukę, co tłumaczy wysoką cenę krzesła. Dziś podobne modele ma wielu tańszych wytwórców, bo plastik staniał, a jego formowanie stało się prostsze.

Reinterpretacja baroku

Krzesło Louis Ghost Philipa Starcka łączy elementy, których pozornie nie da się połączyć. Forma jest inspirowana meblami z epoki Ludwika XVI, które spotkać można w pałacach i dworach. Jednak już materiał wykonania nie ma nic wspólnego z dawnymi czasami, bo krzesło Louis Ghost stworzone zostało z plastiku. Powstał projekt, który można wstawić do biura, salonu i miejsca pracy niemal niezależnie od wystroju. Współcześnie projektowane zamienniki w niższych cenach to np. model Victoria Ghost lub Royal, które kupić można w sklepach takich jak kupmeble.pl.

Kultowe polskie krzesło

Również Polacy mają się czym pochwalić, jeśli chodzi o design. Za jego złotą erę uważane są lata 60. i 70. To wtedy powstały słynne tapicerowane fotele czy druciane krzesło projektu Henryka Sztaby. Oryginał wciąż można spotkać niekiedy na tarasach – został zaprojektowany dla PSS Społem, a więc trafiał głównie do zakładów i kawiarni. Najczęściej jednak są one w kiepskim stanie z uwagi na upływ czasu i przetrzymywanie na zewnątrz. Na kupmeble.pl można jednak kupić bardzo podobne modele Net czy Netsoft, które bardzo przypominają ten wzór. Ostatnio jedna z firm przywróciła też do produkcji oryginalne modele zaprojektowane przez Sztabę.

Zamiennik czy podróbka?

Zakup tańszego odpowiednika słynnego modelu krzesła może kojarzyć się z oszustwem. Tak byłoby w przypadku dosłownych kopii – stawiając mebel w salonie, można wprowadzić w błąd gości. Takich krzeseł sporo jest szczególnie w azjatyckich sklepach internetowych. Nie ma tu jednak gwarancji jakości, a oszczędność szybko wyjdzie na jaw, gdy krzesło Vernera Pantona rozpadnie się przy pierwszym dotyku. Co innego w przypadku współczesnych mebli w stylu jedynie inspirowanym tym z przeszłości. Kupując w znanym sklepie meblowym, takim jak kupmeble.pl, zyskujesz gwarancję jakości, jednocześnie ciesząc się funkcjonalnością w stylu znanego mistrza. W przypadku mebli, które już wycofano z produkcji, może być to bezpieczniejsze niż zakup oryginału sprzed lat. Choć droższe meble teoretycznie powinny być trwałe, można spodziewać się rys czy wad po modelu wyprodukowanym w latach 50. czy 60., który przez lata był w użyciu.

iglo wrocław

„Całe morze budowania”: premiera książki o wrocławskiej architekturze lat 1956-70

Klinika medycyny estetycznej Murano - definicja idealnego ciała

Klinika medycyny estetycznej Murano – definicja idealnego ciała